WİNSTON CHURCHİLL VE BİZ 

04.08.2022
AYNUR TATTERSALL
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Gazeteciliğe 1996 yılında İzmir’de başladı. İngiltere’de ‘Medya’ bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2008 yılında Hürriyet Londra Bürosu’nda ‘Doğan Haber Ajansı (DHA) Londra Muhabiri’ olarak göreve başladı. Halen Londra’da gazetecilik mesleğini icra ediyor. 21 yıldır İngiltere’de yaşayan Aynur Tattersall, Sarı Basın Kartı Mensubu ve İngiliz ‘Ulusal Gazeteciler Birliği’ (NUJ) üyesidir. Tattersall’ın, 2012 yılında yayınlanan ‘Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri’ adlı bir kitabı bulunmaktadır. She graduated from Aegean University’s Communication Faculty in journalism in İzmir. She began her career in journalism in 1996. She received her master degree in ‘Media’ in England. In 2008, she started to work as London Correspondent of Doğan News Agency (DHA) in Hürriyet London Office. She still works as a reporter in London. Aynur Tattersall, who has been living in the UK for 21 years, is a holder of Yellow Press Card and is a member of the British Association of National Journalists (NUJ). Tattersall has a book titled with the “Turkish-English News Translation Techniques” published in 2012.

WİNSTON CHURCHİLL VE BİZ 

Genellikle doğası, yemekleriyle ünlü yerleri gezmeyi seviyorum. Ancak bu kez bir arkadaşımın tarih ve politikaya düşünlüğü yolumu bu ülkenin kaderini şekillendiren Winston Churchil’in malikanesine çevirdi. 20 yıldan fazladır İngiltere’de yaşıyor olmama rağmen daha önce gelmediğime hayıflandım.

Churchill hakkında çok şey biliyordum ya da öyle olduğunu sanıyordum ama onun edebiyatçılığı ve ressamlığı her ne kadar siyasetçiliğinin gölgesinde kaybolmuş olsa da bir yaşam düşkünü, seyyah ve sadık bir aşık olan Churchill’in aynı zamanda bir dil ustası gazeteci olduğunu biliyor muydunuz?

Ben bilmiyordum. Gazeteci kimliğinin de olduğunu öğrenince daha yakından incelemek ve sizlerle paylaşmak istedim.

Churchill yaşamdan tat alma takıntısı olan büyük bir devlet adamı. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklarına rağmen yemek yemekten ve seyahat etmekten büyük keyif alırmış. Siyaset insanı olan Churchill, aktif olarak politika yaptığı on yıllarda İngiliz halkı kadar başka halkların da kaderini şekillendirdi. Yazar, gazeteci ve bir tarihçi oluşu siyasetçiliğinin gölgesinde kalmış hep.

Tarihi bir müzeye dönüştürülen evde bu büyük devlet adamını çağrıştıran mobilyaları, fotoğrafları, kitapları ve kişisel hatıraları sergileniyor.

Evin en yüksek noktası deniz seviyesinden yaklaşık 650 metre yüksekte yer alıyor. Kent bölgesi  boyunca muhteşem bir manzaraya sahip...

Churchill evini 1922 ve 1924 arasında basitleştirip modernize ederek, büyük kanatlı pencereler yerleştirip eve daha fazla ışık ayırarak evi tamamen değiştirmiş. 1938'de Churchill, evini finansal nedenlerden dolayı satmayı düşündüğünde ise dostları yetişmiş imdadına... Başta yazarı olduğu Daily Telegraph gazetesinin sahibi olmak üzere ona ekonomik destek sağlayarak evi kurtarmışlar. O dönemlerde evin 5 resepsiyon odası, 19 yatak ve giyinme odası, 8 banyo, 80 dönümlük arazide üç çiftlik evi, ısıtma ve ışıklı havuz varmış.

Bahçede resim yaptığı bir atölyesi de var. Bahçe tasarımı, duvar örgüsü gibi hobileri arasında ayrıca resme de büyük zaman ayırmış Churchill. 500’e yakın tablo yapmış ve eserlerinin çoğunu dostlarına hediye etmiş.

Malikanenin girişindeki duvarlar Churchill’in tarihe imza atmış ünlü sözleriye dolu. İlk defa duyduklarım ve hiç unutmayacaklarımı hemen not ettim. Zaman zaman yaptığım seyahatlerde bu tür sözleri toplarım ve o gün için bir tanesini de kulağıma küpe yapar kullanırım. Çok güzel sözleri var. Bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum:

Gücün bedeli sorumluluktur.

Düşmanların mı var? Ne hoş! Bu, hayatta bazı konularda karakterli bir duruş sergilemişsin demektir.

İnsanî değerler içerisinde en çok saygı gösterilmesi gereken değer cesarettir; çünkü söylenildiği gibi "diğer bütün değerleri güvence altına alan değer cesarettir."

Tarih bana karşı nazik olacaktır. Çünkü onu yazmayı planlıyorum.

Üzülmek istiyorum ama vakit bulamıyorum.

Performansınızı başarıyla sonlandırmak istiyorsanız; aslanın ağzına kafanızı sokmalısınız.

Daha önce bilmediğim ve ilk kez burada öğrendiğim şeyler arasında aslında Churchill’in kekemelikten muzdarip olduğuydu. Winston'ın ileride İngiliz dilindeki en ünlü söylevlere imza atacağını kimse tahmin etmezdi herhalde. Ondan bahsedilirken kelimelerle oynamayı ne kadar sevdiği de vurgulanıyor.

Aynur Tattersall

KGK Yönetim Kurulu Üyesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.