Türkmeneli Coğrafyasında Zorlu Yayıncılık

04.08.2022

Türkmeneli coğrafyasında zorlu yayıncılık

 

Dil ve etnik temele dayalı, uluslararası televizyon kanallarından biri olan Türkmeneli TV, merkezi Kerkük’te olup Ankara’da temsilciliği bulunan ve Irak Türkleri’nin sesi konumunda yayın yapan bir radyo ve tv kanalıdır.

Odağında, Irak’ta Türkmeneli olarak bilinen bölgede yaşayan, kendi devleti olmayan Irak Türkleri vardır. Yayın dili; Türkçe (ağırlıklı olmak üzere) ve Arapça’dır. Türkmeli TV yayınlarının amacı; “Irak Türkleri’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Devletleri, Türk tarihi ve kültürü ile bağının devamını sağlamak, Türk İnsanı’nı millî, ahlakî, insanî, manevî kültür değerleri ile birlikte sosyal, ekonomik yönleriyle tanıtmak, eğitim, kültür düzeyini yükseltmek, içinde bulundukları ülke, toplum ve topluluklarıyla uyumlu olmaya özendirmek, motivasyonlarını yükseltip çeşitli sorunların çözümüne katkıda bulunmak, olumlu kamuoyu oluşturmak, dil, düşünce birliği yaratmak, dayanışma birliktelik duygusunu artırmak ve ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmayı günümüz ve geleceğin radyo, televizyon yayın teknolojisi bilgi, beceri, davranış ve etiğini etkili, verimli kullanarak hayata geçirmektir.

2004 yılında Irak’ta kurularak sesini duyuran radyo ve televizyon kanalımız gündem ile eş zamanlı olarak haber, film ve dizileri izleyicileri ile buluştururken, alanında yetkin konukların yer aldığı eğitim, sağlık, ekonomi, sanat, hukuk, müzik, yarışma vb. güncel konuları içeren programlar de yapmaktadır. Bütün bunları bugün ve gelecekte radyo-tv yayıncılığı ve internet üzerinden radyo-tv yayıncılığında dünya ile bütünleşik, anında haberin yenilikçi yaklaşım modeli olan öğrenen, değişen, gelişen, dönüşen ve geri bildirimden oluşan döngüyü etkin, verimli kılan ulusal ve uluslararası, içinden çıktığı toplumun ezeli ve ebedi değerleri ile var olup, yükselen, dil ve üslûbuyla gerçekleştirmektedir

Sahada yaşanan tüm zorlukların üstesinden gelerek Türkmen halkının sesini sosyal medya mecraları da dâhil olmak üzere her kulvara taşımaya gayret gösteriyoruz.

Topraklarında PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütlerini barındıran Irak’ta gazetecilik ve habercilik yapmak oldukça meşakkatli… İstikrarsız bir yapıya sahip bölgede, cansiperane çalışan muhabir ve kameramanlarımız neredeyse her güne bir sıcak haber, bir patlama haberini yapmak onlar için hayatın olağan akışı olmaktadır.

Irak’ın birçok etnik kökene ve mezhebe dayanan (Arap, Kürt, Türkmen, Sunni, Şii) bir yapıya sahip olması bu yapıda özellikle Türkmenlerin birçok alanda haksızlığa uğraması sorunları artarak devam etmesine sebep olmaktadır.

“Irak’ın Aydınlık Yüzü” sloganı ile yayın hayatına başlayan Televizyonumuz; Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan, toplumun her kesimine eşit ve tarafsız haber anlayışıyla zor şartlarda habercilik yaparak mensubu olduğu toplumun hak ve hukukunu savunmaya devam etmektedir.

Toplumsal baskıların yanı sıra uluslararası baskılara karşı habercilik faaliyetini duraksamadan yerine getirebilmek için gazetecilerin hatta medya kuruluşlarının birbirlerine destek olması çok ama çok önemli…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.