Türkmen Bakan Maruf: Irak’ta biz Türkmenler ikinci sınıf vatandaşız

18.03.2022
Türkmen Bakan Maruf: Irak’ta biz Türkmenler ikinci sınıf vatandaşız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Türkmenlerin Türkiye’nin gücünü her zaman arkalarında hissettiğini söyledi

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi’nin (KGK) İstanbul ofisini ziyaret eden Türkmen Bakan Aydın Maruf, Iraklı Türkmenler ve bölgedeki sıcak gelişmelerle ilgili KGK üyesi gazetecilere bilgi verdi.
Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in konuğu olarak ziyaretini gerçekleştiren Türkmen Bakan Aydın Maruf, geçmişten günümüze Iraklı Türkmenlerin Irak Anayasası’nda ana unsur olarak kabul edilmesine rağmen, baskı altında yaşadığını ve adaletsizliğe maruz kaldığını söyledi. Irak’ta 2003’te siyasi partiler ve etnik gruplar arasında yapılan bir anlaşma ile Türkmenlerin bölgede dışlandığını belirten Aydın Maruf, “Osmanlı döneminden bugüne Türkmenler hiç iktidara gelemedi. Hep ikinci sınıf vatandaş olduk. Irak’ın 18 vilayetine bugüne kadar hiç Türkmen vali atanmadı. 3 milyon Türkmen’in yaşadığı Irak’ta Musul, Kerkük ve Erbil’de yönetici olma konusunda hakkımız var. Ancak siyasi olarak bu engellendi” dedi.
Türkmenlerin ekonomik gücünün sınırlı olduğunu belirten Bakan Maruf, “Türkmeneli Vakfı, hem Türkmen Cephesi’ni maddi olarak destekliyor hem de kültürel ve sosyal anlamda katkı sağlıyor. Diğer grupların, siyasi partilerin petrolde hisseleri var, şirketleri var, fabrikaları var. Bazılarının sınırlarda gümrük kapıları ellerinde. Bu yüzden ekonomik anlamda güçlüler” diye konuştu.
Irak’ın kuzeyinin güneyine göre daha gelişmiş olduğunu belirten Bakan Maruf, “Erbil, Musul’a göre 50 yıl ileridedir. Ancak ulusal bir medya yok. İran’dan Erbil’e 12 füze atılmış, medya buna bile tepki göstermiyor. Bu atılan füzeler gündeme getirilmiyor” dedi.
İran’ın 13 Mart’ta Erbil’e attığı füzelerin, petrol ticareti yapan, Türk vatandaşlığı da bulunan Kürt bir işadamının çiftliğine hedef gözetilerek atıldığını belirten Bakan Maruf, Irak hükümetinin saldırıyı kınadığını ancak İran’ın adının geçirilmediğini belirtti. Irak’ın İran’ın etkisi altında kaldığını belirten Bakan Maruf, Irak petrolünün ABD’ye gittiğini, Irak’taki paranın da iktidardaki çoğunluğun Şii olması sebebiyle İran’a aktığını öne sürdü.

YAZAR BİLGİSİ