Türk Devletleri Örgütü

04.08.2022

Türk Devletleri Örgütü son yıllarda işbirliği alanlarını genişletmek, ilişkileri güçlendirmek ve Üye Devletler arasındaki entegrasyon süreçlerini derinleştirmek için yeni bir aşamaya girmiştir. Son iki yıl Türk dünyası için çok verimli geçti.

2021 İstanbul Zirvemiz büyük bir kilometre taşıydı. Kuruluşumuzun adının değiştirilmesi, Türkmenistan’ın Gözlemci Üyeliği, Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi’nin kabul edilmesi, Türk Yatırım Fonu’nun kurulması kararı gibi birçok tarihi karar alındı.

Ayrıca bu doğrultuda hazırladığımız 2022-2026 Strateji Belgemizde önümüzdeki dönemde bu alanda atılacak adımlara ilişkin detaylı stratejimize yer veriyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatı olarak diğer alanların yanı sıra turizm alanında Üye Devletler arasında işbirliğine büyük önem veriyoruz. Sadece gelir ve iş olanakları yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkelerimizin uluslararası arenadaki görünürlüğünü de artırıyor. 2014 yılında Bodrum’da “turizm” temasıyla düzenlenen 4. Zirvemizden bu yana Sekretarya olarak Üye Ülkeler arasında işbirliğini artırmak ve bölgemize turist çekmek için programlar ve projeler üretiyoruz.

Koronavirüs Pandemisi son birkaç yıldır turizm alanındaki faaliyetleri etkiledi ancak bu zorlu duruma rağmen işbirliği çalışmalarımızı sürdürdük. Salgının patlak vermesinden bu yana 4 Bakanlık ve 5 Çalışma Grubu Toplantısı düzenledik. Bu toplantılarda olduğu gibi Zirvelerimizde de Başkanlarımız ve Bakanlarımız tarafından yeni projeler gündeme getirildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın H.E. tarafından başlatılan Tabarruk Ziyarat projesini hayata geçirdik. Şavkat Mirziyoyev. Bu projenin temel amacı, Türk kültür mirasının ortak tanıtımı, turizm ürün ve hizmetlerinin çeşitlendirilmesidir. Üye ve Gözlemci Ülkelerimizde kültürel, tarihi ve bilimsel miras alanlarına ziyaretler düzenlemek, kutsal alanların tanıtımını yapmak ve bu amaçla düzenli bilimsel ve uygulamalı konferanslar düzenlemek istiyoruz.

2021 yılında Kokand’da gerçekleştirilen 6. Bakanlar Toplantısı’nda “Türk Dünyası Turizm Başkenti” projesini geliştirdik. Söz konusu toplantıda Kokand’a 2022 yılı için “Türk Dünyası Turizm Başkenti” statüsü verildi. Azerbaycan’ın tarihi şehri Shamakhi olacak. 2023 yılında Türk Dünyası’nın ikinci turizm başkenti.

 

Gelecek projelerimizi ve faaliyetlerimizi planlamak için turizm konusunda ortak bir yol haritası belirledik. Bu yol haritası, turizmle ilgili gelecek planlarını sistematik bir şekilde tasarlama fırsatı sunuyor.

Seyahat acentalarının ülkelerin turizm potansiyelini harekete geçirmede önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu kapsamda Seyahat Acenteleri Birlikleri ile Ülkelerimizin diğer paydaşları arasında ilişkiler kurmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Üye ve Gözlemcilerimizin ilgili derneklerini ve seyahat acentelerini bir araya getirmeyi umuyoruz.

Kuruluşumuz, Üye Ülkelerimizin turistik destinasyonlarının görünürlüğünü artırmak ve İpek Yolu bölgesinin tüm dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapmıştır.

 

Turizmin alt dallarında tematik işbirliklerinin artırılması da önem arz etmektedir. Bu amaçla Üye ve Gözlemcilerimiz arasında kış ve golf turizmi konusunda işbirlikleri oluşturacağız.

 

Ayrıca Azerbaycan’ın inisiyatifiyle yakın gelecekte “Türk Devletlerinin En İyi Turizm Köyleri” girişimini geliştireceğiz.

Türk Devletleri Teşkilatı Sekretaryası olarak ülkelerimizin turizm potansiyellerini ortaya çıkarmak için çalışırken ortak projelerin tanıtım faaliyetlerine de devam ediyoruz. Bazı pratik adımlar, ülkelerimizi ziyaret eden turist hareketliliğini ve sayısını artıracaktır. Örneğin Üye Devletlerimiz arasında düşük maliyetli taşıyıcıların uçuş sayılarının artırılması üye içi turizmin artmasına katkı sağlayacaktır. Üye ülkelerimiz, turizm sektöründe hizmet kalitesini, pazarlamayı ve markalaşmayı geliştirmek için en iyi uygulamaları zaten paylaşıyor. Ev sahibi ülkemiz Türkiye’ye öncülük ettiği için minnettarız.

 

Türk dünyası turizm alanında büyük bir potansiyele sahiptir. Ülkelerimiz, sayısız UNESCO Dünya Mirası alanının yanı sıra büyüleyici doğal, tarihi ve mutfak destinasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu destinasyonları tanıtarak ortak mirasımızı yaygınlaştıracağız ve ülkelerimize daha fazla turist çekeceğiz. Türk Devletleri Teşkilatı Sekretaryası bu amacı gerçekleştirmek için çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.