Turizm için büyük adım! Alanya’da iki bakanlı dev buluşmada dünyaya mesaj verildi

06.07.2020
Turizm için büyük adım! Alanya’da iki bakanlı dev buluşmada dünyaya mesaj verildi

Alanya, iki bakanın katılımıyla tüm dünyada ses getirecek bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geniş bir katılımla gerçekleşen organizasyon kapsamında dünyaya Alanya’dan seslendiler

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) önderliğinde İskele Harbour Restoran’da gerçekleştirilen organizasyona Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, AHEP Rektörü Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erkan Demirci, Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, İl Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya İl Alay Komutan Yardımcısı Albay Serkan Akbaba, Alanya Emniyet Müdürü Alper Avcı, fahri konsoloslar, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda yerleşik yabancı katıldı.
Buluşmanın gerçekleştiği restoranda ve denizdeki teknelerde Türkçe, İngilizce ve Rusça “Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent” yazılı pankartlar açıldı.
İki bakanlı dev buluşmayı 24 yaygın TV kanalı ile birlikte Alanya’nın yeni nesil kanalı DİM TV de canlı yayınladı ve izlenme rekoru kırdı. Toplantıda tüm dünyaya Alanya’da güvenli ve sağlıklı turizm yapıldığı mesajı aktarıldı.
ŞAHİN: BAKANIMIZA MİNNETTARIZ
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’da gerçekleştirilen sağlıklı ve güvenli turizmden bahsetti. Covid-19 virüsünün Alanya’da yok denecek kadar az olduğuna vurgu yapan Başkan Şahin, “Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz ciddi bir sınavdan geçti. Bu sınavdan başarıyla çıktığımızı ve dünyaya örnek olduğumuzu övünerek söylüyoruz. Alanya’da dünyanın dört bir yanından insanların yerleştiğini düşününce salgının ilk günlerinde vaka sayılarının çok olacağı yönünde endişelerimiz vardı. Ancak çok şükür Alanya’mız bu sınavdan başarıyla geçti. Vaka sayımız yok denecek kadar az. Sağlıkla ilgili konularda ülkemiz çok ilerlemiş durumda. Gerçekte başta Cumhurbaşkanımıza ve değerli bakanlarımıza sağlıkla ilgili yaptıkları yatırımlar ve çalışmalarla ilgili teşekkür ediyorum. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da bu süreçte yurt dışında kalan vatandaşlarımızın ülkemize hızlı bir şekilde gelmesini sağladı. Biz tekrar bakanımızla Alanyalı olduğu için gurur duyduk. Alanya’mızda da bu mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımız oldu, bizler de bakanımıza ulaşarak, o vatandaşlarımızın da Alanya’ya ulaşmasını sağladık. Bu salgının alınan ve alınacak tedbirlerle kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyorum. Dünyanın en güzel tesislerinin yer aldığı Alanya’mızda Covid-19 virüsü yok denecek kadar azdır” dedi.
ŞAHİN TURİZM ÇALIŞANLARINI UNUTMADI
Şahin, konuşmasında turizm çalışanlarını da unutmadı. ALTSO Başkanı açıklamasında “İş insanlarımız kadar fedakar turizm çalışanlarımızı da unutmamız lazım. Geçtiğimiz yıl haziran ayında 140 bin olan SGK’lı sayısının bu yılın aynı döneminde 60 bine kadar düştüğünü görüyoruz. Bu konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz” dedi.
‘ALANYA ÜLKEMİZİN GÖZBEBEĞİ BİR KENT’
Tüm dünya vatandaşlarının Alanya’ya olan ilgisine de dikkat çeken Şahin, “2019 Yılı sonu itibariyle 80 ülkeden 6 bin 590 kişi Alanya’mızdan gayrimenkul almıştır. Bu rakam toplamda ise 102 ülkeden 45 bin 756 kişi olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca yine 2019 yılı itibariyle 48 ülkeden toplam 27 bin 819 kişinin ikamet aldığını görmekteyiz. Bununla birlikte odamıza kayıtlı bine yakın yabancı sermayeli şirket olduğunu da söylemek isterim. Bu rakamlar Alanya’mızın, ülkemizin sosyo ekonomisi açısından ne kadar büyük önemi olduğunu da ortaya koymaktadır” dedi.
YÜCEL: TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM
Başkan Şahin’in ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel konuştu. Başkan Yücel, Alanya’nın güvenli imajına dikkat çekerek, yapılan çalışmalara değindi. Pandemi sürecinin Alanya’da başarılı bir şekilde icra edildiğini aktaran Başkan Yücel, Alanya halkının kurallara riayet edebilmeleri, kentin kurallara göre düzenlenmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. Yücel, gerçekleşen organizasyonun Alanya turizmi adına önemine dikkat çekerek, bakanlar başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
VALİ YAZICI: MİSAFİRLERİMİZE TAAHHÜDÜMÜZDÜR
Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kürsüde yerini alarak katılımcılara seslendi. Yazıcı, misafirlerin güvenli bir biçimde ağırlanması adına ne gerekiyorsa yapılacağına vurgu yaparak “Bütün sektörlerin turizmle kesiştiğini biliyor ve bu bilinçle de hareket ediyoruz. Bütün yollar turizme çıkıyor. Alanya’mızın turizme hazır olduğunu konuşuyor, bundan da gurur duyuyoruz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının özverili çalışmalarıyla bu süreci en iyi yöneten ülkeler arasında bulunuyoruz. Antalya için de durum aynı. Gaflete kapılmadan da böyle devam etmek zorundayız. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın her noktasında güvenli bir şekilde misafir ağırlayabileceğimizi taahhüt ediyorum. Misafirlerimizin hiçbir problemi olmayacağını buradan ilan etmek istiyorum. Gönlünüz ferah, tatil merkeziniz Antalya olsun. Şükranlarımı sunuyorum, sevgi ve saygılarımı arz ediyorum” dedi.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN ŞAHİN’E TEBRİK
Organizasyonda Bakan Çavuşoğlu konuşmasına önemli buluşma nedeniyle ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’i tebrik ederek başladı. Bakan Çavuşoğlu “Yeni normalde ilk toplantıyı Alanya’da yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde bölgenin turizm açısından ne kadar güvenli olduğunu anlatmak için buradayız” dedi.
Pandeminin tüm dünyayı sarstığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu dönemde tedbirini iyi alan, ekonomisini önlemlerle ayakta tutan ülkeler gelecekte en önde olacak. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde koronayla mücadelede en başarılı ülkelerden birisi olduk. Doktor kalitemiz ve tedavi yöntemlerimiz, sağlık altyapımızla dünyada en iyilerden olduğumuzu gördük. Yıllardır sağlığa yaptığımız yatırımlara itiraz edenler de bu yatırımların faydasını gördü. Bir taraftan korona sonrası neler yapacağız, buna çok kafa yoruyoruz. Her kıtadan, her ülkeden uzmanların görüşlerini aldık. Bu süreci en az hasarla atlatacağız. Herkesin hemfikir olduğu bir şey var, bölgeselleşme olacak. Pandemi sürecinde sadece kendi vatandaşımızı desteklemedik, pek çok ülkeyi destekledik. Dünyadaki ülkelerin 3’de 2’sinden fazlası bizden tıbbi yardım talebinde bulundu. Bazı ülkelerin yöneticilerini ülkemize getirip tedavi ettiriyoruz. 137 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. Soydaşlarımızı ihmal etmedik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdik. 130 ülkeden 90 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik, 90 ülke de Türkiye’deki vatandaşlarını tahliye etmek istedi. 230 bin yabancının da tahliyesini sağladık. Bu sene içinde 34 ülkeden 159 vatandaşımızı hava ambulansıyla ülkemize getirdik.
‘BU KRİZİ DE ATLATACAĞIZ’
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy ve arkadaşlarımız turizm sezonunun kaybolmaması için çalışıyorlar. Bir Alanyalı olarak kendilerine teşekkür ediyorum. Bakanlığa geldiğim günden beri turizme elimizden gelen desteği veriyorum. Biz yaptığımız hazırlıkları dünyaya anlatmak için çalışıyoruz. Şimdi de ziyaretlere başladık, Almanya’ya gittik. Son derece samimi, verimli, bilgi ve datalara dayalı, objektif kriterlere dayalı görüşmeler gerçekleştirdik. Son derece faydalı görüşmeler oldu. Neticesini alacağımıza inanıyorum. Avrupa Birliği’nin aldığı kararın siyasi olduğunu biz söylüyorduk. Şimdi de Almanya’da çıkan yazı ve yorumlarda bunların ifade edildiğini görüyoruz. İnsan sağlığı ve güvenlik çok önemli. Biz bu kriterlere göre çalışıyoruz. Bu kriterleri ortaya koyduğumuz zaman Türkiye’ye haksızlık edildiğini, bazı ülkelerin siyasi ilişkileri iyi olduğu için, o ülkelerde rakamlar iyi olmadığı halde jest yapıldığını görüyoruz. Bunu yaparken şartları iyi olan Türkiye’yi de görmezden gelirseniz, doğal olarak sizin kendi basınınız da, vatandaşınız da isyan eder. Almanya’yı bundan ayrı tutmak istiyorum. Almanya’daki temaslarımızın neticesini alacağız. Turizmin canlanması için de çalışacağız. Geçmiş dönemlerde de krizler yaşadık. Hepsini atlattık, bunu da atlatacağız.”
BAKAN ERSOY: ANTALYA’DA GÜNLÜK VAKA 4-5’İ GEÇMEZ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “Bir Antalyalı olarak, Antalya’nın önemli ilçelerinden Alanya’da sizlerle olmaktan mutluyum. 11 Mart’ta ilk vakanın Türkiye’de görülmesiyle birlikte çok hızlı ve detaylı önlemler aldık. Pandemi döneminde zamanında yapılan yatırımların olumlu sonuçlarını aldık. 1 Haziran itibariyle Türkiye yeni normale dönmeye başladı. Normalleşme sürecinde dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizde de vaka sayıları arttı. Sağlık Bakanlığı bölge bazında toplam ve günlük vakalarını açıklamaya başladı. Türkiye’nin kıyı şehirlerinde en düşük vaka Antalya’da. 523 toplam vaka, günlük vaka ise 4-5. Şu an Avrupa’ya baktığınız zaman ilk 3’e girer diye düşünüyorum. Antalya, tamamen kontrol altına alınmış, koronasız yeni döneme hazırlığını yapmış. Türkiye’nin başarısı ortada. Dışişleri Bakanlığı ile birlikte omuz omuza ciddi yol kat ettik. Türkiye’ye en fazla misafir veren ülkelerin büyükelçilerini Antalya’da konuk ettik. Büyükelçiler ve yabancı basın mensupları aldığımız önlemleri yerinde inceleme fırsatı buldular. Biz kriterleri gelişirdik. Oteller, havalimanı ve turizm taşıma araçları 156 tane önemli kriteri yerine getiren sertifikasyon firmaları tarafından sertifikalandırılıyor. Avrupa bölgesindeki ilk ve en detaylı sertifika sistemi Türkiye’de. Beni en çok sevindiren turizm işletmelerinin gönüllü olarak buna başvuruyor olması. Bu sertifikasyon sistemi Türkiye için çok önemli. Pandemi sonrası belli başlı kriterlerini değiştirerek bu programı devam ettirmeyi planlıyoruz. Biz yapılması gereken her şeyi defalarca yapıyoruz. Bizden istenen önlemleri hayata geçiriyoruz. Onlar bir istediyse, biz iki yapıyoruz. Aşamalı olarak iyi haberler gelmeye başladı. İnanıyorum ki AB’den de iyi haberleri en kısa sürede alacağız” dedi.
KONAKLI KONGRE MERKEZİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Toplantının ardından ise Alanya’nın devlet üniversitesi ALKÜ (Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi) ile ALTSO arasında Konaklı Kongre Merkezi’ni Yabancı Diller Yüksek Okulu ve Diş Hekimliği Fakültesi dersliklerine dönüştürecek protokol de bakanların huzurunda imzalandı. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan tarafından imzalanan protokole Bakan Çavuşoğlu ve Ersoy’un yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın ile Tuğba Vural Çokal da şahitlik ettiler.
Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Ersoy, Alanya’da yükseköğrenimin gelişimine katkıları nedeniyle ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’i tebrik ettiler. Başkan Şahin de söz verdikleri gibi Konaklı Mahallesi’ne bir fakülte ve yanında yüksekokulun kazandırılmasına vesile olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şahin, Konaklı’ya açılacak bölümlerde ilk etapta 1300 öğrenci olacağını ve bu sayının her yıl artacağını belirterek “Konaklı Mahallemizin sosyo ekonomik gelişimine katkı yapmaktan memnunuz. İnşaat çalışmalarını üstlendik. ALKÜ Rektörümüz ile uyum içinde yükseköğrenimin yaygınlaşması için işbirliğine devam ediyoruz” dedi.
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan da ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in her fırsatta üniversiteye katkı yaptığını ve kendisine teşekkür ettiklerini ifade etti.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN TWİTTER MESAJI
Bakan Çavuşoğlu, toplantıdan ayrılmasının ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter’da verdiği mesajda “Bizim için en önemli unsur: İnsan sağlığı ve güvenliği. Bu kriterler temelinde tüm tedbirleri titizlikle aldık, uyguluyoruz. Sağlıklı ve güvenli turizm için misafirlerimizi ülkemize bekliyoruz.
‘Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent Alanya” ifadelerini kullandı.

 

YAZAR BİLGİSİ