Toplumsal Sorumluluğumuz Omuzlarımızda

24.01.2021

İsrafil Avcı – KGK Yerel Medya Meclis Başkanı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün basın çalışanları için ayrı bir önemi vardır.

Gazetecilerin ayrı bir özelliği vardır. Basın çalışanı için mesai kavramı yoktur. Fedakârca çalışır, emek verir ve sevdayla mesleğin gereğini yerine getirirler. Çünkü gazeteciler, gücünü halktan alır.

Her türlü zor çalışma şartlarına rağmen görevlerini özveriyle yerine getirirler.  Gerçek bir gazeteci için ülkenin çıkarları, toplum yararı hep kendi çıkarlarının üstündedir.

Vatandaşa doğru haber ulaştırma gibi önemli bir görev üstlenmişlerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.”

Demokratik ve şeffaf bir toplumun olmazsa olmazlarından biri de çok sesliliktir.

İletişim teknolojilerinde hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Bu hızlı gelişmeye hem yazılı, hem görsel hem de yeni nesil internet medyası da fazlasıyla uyum sağlamıştır. Bu alanda ülkemiz, dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır.

Hemen her dönemde toplumun doğru bilgilendirilmesi için basın çalışanlarının tarafsızlığı da, yine doğru bilgilendirme ve meslek ahlakını açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Basın; halkın gözü, kulağı, sesi olma özelliğiyle, halkın sorunlarını yetki sahiplerine iletme ve çözümünde çok önemli bir konumdadır.  Bu nedenle gazetecilere daha fazla hak sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağının en dinamik mesleklerden birisidir gazetecilik.  Basın çalışanları, vatandaşlarımızın ülke ve dünya gündeminden haberdar olma gibi önemli bir ihtiyacını gidermektedirler.

Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinen tarafsız ve şeffaf basın, insan hak ve hürriyetlerini güvence altına alan, toplumların önemli güçlerinden biridir. Bu anlamda, basın mensuplarımızın ülkemizin güçlenmesine, ilerlemesine, birlik ve beraberliğimizin korunmasına önemli katkıları vardır.

Basın mensupları, sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken, bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak, önemli bir kamu görevini de yerine getirmektedirler.

Gazeteciliği meslek edinmiş fikir işçilerinin sorunlarının çözümüne her alanda katkı sunulmalıdır.

Yaygın, bölgesel veya yerel kitle iletişim araçlarında görev yapan basın çalışanlarının üstlendikleri ağır sorumluluğa yaraşır bir yaşam düzeyine, ekonomik ve sosyal koşullara kavuşması için gerekli adımlar mutlaka atılmadır.

Basın, toplumsal hassasiyetleri dikkate alarak, karanlık odakların amaçlarına ulaşmasını engellemeye çalışmak gibi bir sorumluluğa da sahiptir.

Basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken vefat eden basın mensuplarına, şehit gazetecilere Allah’tan rahmet diliyor, bu vesileyle tüm basın çalışanlarını en kalbi duygularımla selamlıyorum.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.