Pandeminin ortasında kaliteli gazetecilik kazandı 

26.08.2020

Anna Andreou- KGK Atina Temsilcisi

Yunanistan’da salgının ortasında, bir gazetecinin süpermarkete gitmesi için en iyi zaman, televizyon haberlerin başladığı gece saatleridir. O saatlerde herkes alışverişlerini bitirmiş ve televizyon önünde güvenilir bir şekilde bilgilendirilmeyi beklemektedir…

 Bu dönemde bence internet gazeteciliği ve televizyon haberciliği, her gün daha az sayfa satan basılı gazetecilik ve gazetelerin aksine, altın dönemini yaşadı.

 Ancak hem televizyon hem de gazeteler için bu salgın bir güvenilirlik testiydi. Sonunda küçük istisnalarla bu testi başarılı bir şekilde geçmeyi başardılar. Tüm dünyada, profesyonel gazetecilerin en büyük rakipleri internetin ve sosyal medyanın yanlış bilgilendirmesi oldu.

 Komplo teorileri profesyonel medyaya büyük tehdit oluşturdu. Hayali teorilere göre, virüsün insanların zihinlerini kontrol eden bazı görünmez güçler tarafından icat edildiği iddiaları ortaya atıldı. Hayali teorilere göre mikroçipler hasta olan insanlara yerleştirilmiş ve tüm bunların arkasında ABD ekonomisini yok etmek isteyen Çin varmış.

Bazıları da aşıyı bularak zengin olmak istiyormuş. Virüsün gerçekte olmadığını ve tüm bunların başka amaçlara sahip olan birilerinin teorisi iddialara ortaya atıldı.

Bütün bu komplo teorileri internet ve sosyal medya aracılığıyla dolaştı. Böyle bir ortamda gazetecilerin rolü her zamankinden daha ciddiydi. Gazetecilik görevi bu komplo teorilerinin yeniden üretilmesine izin vermemekti. Yanlış bilgi salgını, koronavirüs salgını kadar tehlikelidir. Ancak sonunda komplo teorileri uygun bir zemin bulamadı.

Ciddiyet, doğruluk ve güvenilirlik ile dünya çapında profesyonel gazetecilik bu testi başarıyla geçti. Sonuçta kaliteli gazetecilik kazandı. İnsanlar ana kaynağı devletten ve saygın bilim insanlarından resmi bilgilere sahip olan güvenilir medya tarafından bilgilendirilmeyi tercih ettiler. İnsanlar ilk kez internete her okuduklarına inanmamaları gerektiğini öğrendiler. İnsanlar bilgi kaynaklarını seçmeleri gerektiğini öğrendiler ve bu gazetecilik için büyük bir zaferdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.