Balıkesir İl Temsilcisi

RAMAZAN DEMİR

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Yazar

ADRES: Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Karesi Mh.Kaya Sk.No.8 Karesi/BALIKESIR

MAİL: [email protected] 

1963 yılında Balıkesir’de doğdu. Gazeteciliğe çocuk yaşlarda başladı. Öğretimiyle birlikte mesleğini sürdürdü. Balıkesir’de Hizmet gazetesiyle başlayan yolculuğu, Birlik, Yeni Haber, Haberci, Gazete Balıkesir, Yeni Gazetem ile sürdü. Bu gazetelerde muhabirlik, yayın koordinatörlüğü, genel yayın yönetmenliği, tüzel kişi temsilciliği yaptı. Haberci, Gazete Balıkesir ve Yeni Gazetem’i yayım hayatına sokan ekibin başında yer aldı. 1993’de Anadolu Ajansı Balıkesir Temsilciliği görevini üstlendi. Bu görevi 2015 yılına kadar sürdürdü. Sağlık sorunları nedeniyle mesleğe bir süre ara vermek zorunda kaldı. Ekmek Davası, Küçüksangate ve Balıkesirspor Dosyası vb. araştırma dosyalarıyla bazı olayların aydınlatılmasını sağladı.  Kuruluşunda yer aldığı Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin (ASGD) genel başkan yardımcılığında bulundu. Arkadaşları ile birlikte 1992’de Türkiye’nin ilk spor gazetesini (Tribün) Balıkesir’de yayım hayatına soktu.Balıkesir’de internet gazeteciliğini başlatan ilk isimdir. ajans10, gazetebalikesir ve balikesirim.net portalları Balıkesir’in ilk dijital haber siteleri oldu.Balıkesir ilindeki internet haber sitelerinin sahipleriyle beraber Balıkesir İnternet Medyası Derneği’ni kurdu. Balıkesirspor Kulübü başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetiminde iki dönem yer alan Demir, Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın yönetiminde bulundu.

MÜZE KAZANDIRDI, BASIN TARİHİNİ YAZDI

Tarihi Paşa Konağı’nın Balıkesir Basın Müzesi olarak kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandırılmasını sağlayan projenin sahibi olan Demir,  ayrıca Balıkesir Basın Tarihi’ni yazan ekibin başında yer aldı. “1886’dan 2013’e yolculuk/Balıkesir Basın Tarini” adı altındaki kitabı, Balıkesir’deki eksikliğin giderilmesini sağladı. Demir, “15 Temmuz Balıkesir Manşetler” Kitap/Albümü’nü şehrin kültür yaşamına kazandırdı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı başta olmak üzere Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çok sayıda eğitim seminerini başarıyla tamamlayan Demir, bu kuruluşlarca düzenlenen meslek içi eğitim seminerlerinde konuşmacı olarak görev aldı.Demir, bir ay süreyle İngiltere’de medya üzerine inceleme ve araştırmalarda bulundu.Demir, 26 Aralık 2006 yılında tarihinde ilk kez iki adaylı kongresi gerçekleşen Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığına seçildi. 2019-2022 dönemi için bu göreve yeniden getirildi. 2019 Kasım’da Marmara Gazeteciler Federasyonu genel başkanlığına seçilen Demir, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onur Kurulu ve Balıkesir Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesidir.1979 yılından bu yana çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanmakta olan Demir, Sürekli Basın Kartı sahibidir. Demir evli ve iki çocuk babasıdır.

“Beni Balıkesir, Balıkesirspor, Balıkesir Basını (3B) kanser etti” diyerek memleketine karşı sevdasını dile getiren Ramazan Demir, halen kurucusu olduğu www.balikesirim.net internet haber sitesinde köşe yazarlığı yapıyor.