Milletvekili Bulut: Sosyal medya yasası bir an önce çıkarılmalı

06.04.2020
Milletvekili Bulut: Sosyal medya yasası bir an önce çıkarılmalı

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı çağrıda Sosyal Medya Yasası’nın bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi

MHP Tokat Milletvekili, Adalet Komisyonu Üyesi avukat Yücel Bulut, Sosyal Medya Yasası’nın acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Bulut, mesajlarında aynen şu ifadelere yer verdi:

1) Türkiye’nin acil olarak kapsamlı bir “Sosyal Medya Yasası’na” ihtiyacı vardır. Sosyal Medya’nın temel haber kaynağı haline geldiği bu yeni süreçte, bu mecraların kendi gerçeklerine uygun yasal bir çerçeveye oturtulması gerekmektedir.
2) Sosyal Medyanın, bilgi kirliliği yaratmak ve asılsız iddia ve iftiralarla itibar suikastları tertip etmek, sahte hesaplarla insanların onur ve şerefine saldırmak amacıyla kullanımının önüne geçecek tedbir ve düzenlemelere ihtiyaç vardır.
3) İzlenme oranları 50-100 kişiden ibaret TV kanallarının dahi yayınlarının denetimi sağlanmışken, bunların yayınları konusunda temel çerçeve belirlenmiş ve sıkı kurallara tabi olmuşken; milyonlarca insanın etkileşim içerisinde olduğu platformlara kayıtsız kalınmamalıdır.
4) Bu düzenleme fikir hürriyetine bir darbe olmayacak, herkesin gerçek kimliğiyle fikirlerini hiçbir baskıya maruz kalmadan ifade edebilmesini sağlayacak; ancak art niyetlilerin ve bilgi kirliliği ile toplumu manipüle edenlerin önüne geçecektir.
5) Demokratik toplumlarda eleştiri bir haktır. Bilgi Edinme ve bilginin paylaşılması da elbette bir haktır. Ancak sahte hesapların ardına gizlenerek, gerçekdışı bilgiyi kirli amaçlarla sunmak ya da eleştiri adı altına iftira ve itibar suikastı gerçekleştirmek bir hak değil SUÇ’tur.
6) Bu nedenle, Sosyal Medya’yı fikirlerin demokratik çerçevede ve medeni ölçüde dile getirildiği birer platform ve bilgi kaynağı haline getirecek, kirli emel sahiplerinin sahte hesapların ardına gizlenerek suç işledikleri mecralar olmaktan çıkaracak sert tedbirlere ihtiyaç vardır.
7) Hiçbir HAK, ülkesi ve milletiyle bir bütün olan bu toplumun ve son bağımsız Türk Devleti’nin var olma mücadelesinin üzerinde düşünülemez. Dünyanın ne diyeceği değil, Türkiye’nin gerçekleri ve geleceği önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ