Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ‘Ajanda’sı

27.01.2022

Benan Kesputlu – KGK Dış Medya Başkan Vekili

Yılda iki defa çıkartılan, Türkiye’nin ve dünyanın seçkin noktalarına ulaştırılan, sektörün emektarlarının emeklerini kelimelere döktüğü KGK dergisinin çalışmaları…
Küresel Medya okulu…
Daha niceleri…

Ajandamızın sayfaları hiç boş kalmadı yani.

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ajandasının sayfalarından biri de, marka bilinirliği artık sadece benimle değil, Konseyi ile anılan, değerli Haber Global ailesinin bir parçası olan, Pazar akşamları Haber Global TV’de yayınlanan “Ajanda” programı oldu.

2009 yılında Habertürk ekranlarında başlamıştı Ajanda programının yolculuğu.
2018’e kadar da Habertürk ekranlarında yayınlanmaya devam etti.
İç ve dış politika eksenli, yurt içinde ve yurt dışında hazırladığım özel dosyalar, dünya liderleriyle yaptığım özel röportajlar ama aynı zamanda siyasetin magazin günlüğünü tuttuğum haber aktüalite programı olarak yıllarca izleyiciyle buluşmuştu.

O yıllarda tek kişi başladığım yolculukla şimdi Küresel Gazeteciler Konseyi ailesinin yurt içindeki ve yurt dışındaki temsilcileriyle hep birlikte koskoca bir aile oluverdik.
Haber Global televizyonun kalitesi ile de birleşince tadından yenmez oldu açıkçası.
İçeriği çeşitlendi.
Yine “dünyada ilk” ve “Türkiye’de ilk” olarak yayınlanan haber dosyalarına ve röportajlara imza atar oldu Ajanda.
Kısacası, “Ajanda” hepimizin markası oluverdi.

“Ajanda” programının Küresel Gazeteciler Konseyi’nin projelerinden biri haline gelmesinin bir hikayesi var elbet.

Ekim 2020…
Ajanda’yı televizyon kanalında Youtube kanalına taşıdığım ilk zamanlardı.
İçeriğini daha farklı bir boyuta getirme çalışmasındaydım.
Dış Medya Meclisi Başkan Vekili olarak Konsey’in yurt dışı temsilciliklerine dair de çalışmalarımız, istişarelerimiz devam ediyordu.

İkinci yıla giriş heyecanı ve Konsey’in genişleme faaliyetleri devam ederken, konseyimizin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in Alanya’dan İstanbul’a gelip, yine yoğun toplantı trafiğine gireceği bir günün sabahıydı.

Konseyin de, Başkanın da İstanbul ajandası doluydu hatırlıyorum.
Yine de birbirimize çok önceden verdiğimiz bir Van kahvaltı sözü için iki saat ayırmıştık.
Kahvaltı esnasında beyin jimnastiği devam etti.
Konsey olarak yurt içi ve yurt dışı temsilcilerimizle biz koskoca bir basın emekçisi ailesiyken, güçleri daha da birleştirebilirdik.
Kamu diplomasisinin bir köprüsü olarak hem Türkiye hem de dünya gündemine dair sahada hazırladığımız özel dosya ve röportajlarla, habercilerin ustalarıyla, doğru bir adreste, günümüze göre farklı ve ama özlenen içeriği tekrar izleyiciyle buluşturabilirdik.
Ve Ajanda’nın çalışmalarına Genel Başkanımız ile o günden itibaren başladık.
Önce bir danışma kurulu kuruldu.
Konseyin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt, Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik, Ajanda programının danışma kurulunda yer alıyor.

Haber Global televizyonu, geniş vizyonuyla içeriğe inandı ve bizim kadar heyecanlandı.
Türkiye’de şu anda yapılmayan bir formatla izleyicinin karşısına çıkmak için kolları sıvadık.
Böylelikle “Ajanda” Küresel Gazeteciler Konseyi’nin katkılarıyla Pazar akşamları Haber Global’de yayınlanmaya başladı.

Farklı yaş kitlelerine hitap etmeliydik ve içeriği yine zengin olmalıydı.

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin katkılarıyla 13 bölümü geride bırakıp ilk sezonu tamamladık bile.

Bu 13 bölümde nelere imza atmadık ki?

Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesi sonrasında Pakistan’da Taliban üyelerinin yetiştiği Hakkani Medresesi’ni görüntüleyip Hakkani Örgütü’nün lideri Sulam-u Hakkani ile röportaj yapmam “dünya televizyonlarında ilk” olarak yayınlandı.

Pakistan’da Cemaati İslami kadınlarını bulduk ve hem liderleriyle özel röportaj yaptık hem de misyonlarını dosyalaştırdık.

Türkiye’ye gelen Afgan göçmenlerin hem Pakistan’da buluşma noktalarını hem de İran’dan çıkış noktalarını özel röportajlarla yapılmamış haliyle ekrana taşıdık.

Gürcistan’da hapishanede olan eski devlet başkanı Saakaşvili’nin avukatı ilk defa Ajanda’ya konuştu. Gürcistan’ın NATO üyelik sürecini de yerinde inceledik.

Çin ekonomisinin Türk ekonomisine uyarlanıp uyarlanamayacağını Çin’in kanaat önderlerinden Prof Liu Boecheng ile masaya yatırdık.

Türk lirasının döviz karşısında değer kaybı sonrasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye akın edenleri, Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçün tarihini, Bulgaristan’da seçilen Türk milletvekillerini, Naim Süleymanoğlu dosyasını yerinde, Bulgaristan’da hazırladık.

Kıbrıs Rum kesiminin sondaj çalışmalarını yerinde incelemek için KKTC’ye gittik ve haber dosyası haline getirdik.

İran’da yeni dönemi, Irak’taki seçimleri de yine bizzat o ülkelere giderek haber dosyası haline getirdik ve dosyalaştırdık.

Türkiye’de Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı yeni sosyal medya düzenlemesine ait rapora ulaştık ve “Türkiye’de ilk” olarak yayınlandı.

Kıbrıs Erenköy Mücahitleri özel arşivlerini ilk defa Ajanda’ya açtılar.

Kapalı Maraş’ın kısmi açılışından sonraki sürecini ilk defa Ajanda görüntüledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkmen Cephesi Eski Başkanı Erşad Salihi, Pakistan Enformasyon Bakanı Favad Çaudri, Pakistan İnsan Hakları Bakanı Shireen Mazari, Hakkani örgütü lideri Sulam-u Hakkani, Afganistan Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Safeen Dizayi, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Ajanda’ya ilk 13 bölümde konuşan siyasetçilerden sadece birkaçı.

Bu süreçte Konseyimizin pek çok değerli temsilcisiyle de güzel işlere imza attık.

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim artık konseyimizin bir markası olan “Ajanda”nın dünya genelinde daha iyi işlere imza atması için her an, her yerde desteklerini ve katkılarını esirgemiyor.

Her bölümde büyük bir heyecan ile hem içeriklerin geliştirilmesinde hem de ekibin motivasyonunda enerjisiyle bana ve tüm ekibe güç veriyor.
Konseyimizin pek çok değerli temsilcisi gündem ve konu içeriklerine göre Ajanda’nın bir parçası olarak katkı sağlamaya ve Küresel Gazeteciler Konseyi’nin bu önemli projesinin bir parçası olmaya devam edecekler biliyorum.

Bu arada ekip demişken…
Teknik anlamda çok güçlü, başarıya odaklı, muazzam fedakar, usta bir ekiple çalıştığımı da belirtmeden edemeyeceğim.
Ajanda programının editörlerinden ve koordinatörü Ömrüm Kara Tunçbaş, genç muhabir arkadaşım Emirhan Öztürk, ödüllü kameramanlar Kıvanç Tunçbaş ve Eser Bakan, görüntü ve prodüktör Barış Taştan, gece gündüz demeden, Ajanda’nın ekranda pırıl pırıl yayınlanmasını sağlayan yol arkadaşlarım.

Şimdilerde Genel Başkanımız Mehmet Ali Dim ile konseyimizin programı Ajanda’nın yeni sezonunda çok daha ses getiren işlere imza atmak için yine kafa kafaya verdik.

Her programın sonunda söylediğim gibi,
Pazar akşamlarınıza Haber Global ekranında ajandanıza bizi yazın, şimdilik hoşça kalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.