KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ 2020 – 2023 FAALİYET RAPORU

29.05.2023
KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ 2020 – 2023 FAALİYET RAPORU

KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ YÖNETİM KURULU

FAALİYET RAPORU

 

Cumhurbaşkanlığı’nın 14 Ekim 2019 tarih ve 1660 sayılı kararı ile kuruluşu onaylanan Küresel Gazeteciler Konseyi’nin 7 Mart 2020 tarihinde göreve gelen yönetim kurulu, 3 yıllık dönem içinde yaşanan pandemi, siyasal ve sosyal çalkantılar ile deprem gibi olumsuz koşullara rağmen statüsünde belirlenen hedeflerini gerçekleştirmek için yoğun bir tempo ile çalıştı.
Mesleki sorunlara yönelik raporlar hazırlanarak yetkili kişi ve kamu kurumları nezdinde girişimlerde bulunarak çözüm üretilmesi, eğitim programları, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği adımları ve kamu diplomasisine destek amaçlı etkinlikler sayılabilir. Süreç içinde meslektaşlarımızla bir araya geldiğimiz kaynaşma, dayanışma ve işbirliği etkinlikleri ile uluslararası faaliyetlerimiz de yüz akımız oldu.
Ülkesel bazda Ankara’da genel merkezimiz, İstanbul’da ofisimiz ve geri kalan 79 il ile şimdilik 62 dış ülkede yurtdışı temsilcilerimiz aracılığıyla hedeflerimizi gerçekleştirmek için birlik, beraberlik ve dayanışma ile çalışmalar yürütüldü.
Görev süremizce, konseyimizin tek gelir kaynağı olan Türkçe/İngilizce ‘Küresel Medya’ dergisi Ocak ve Temmuz aylarında düzenli olarak yayınlandı. Derginin yayınlanmasında içerik ve reklam katkısı sağlayan üyelerimize ayrıca teşekkür ederiz. Yeni dönemde de faaliyetlerin aksamadan sürdürülebilmesi için tüm üyelerimizin içerik ve reklam katkılarının artarak devamını arzu ediyoruz.

2020

Yönetim Kurulumuz 7 Mart 2020 tarihinde yapılan genel kurul ile göreve geldikten sonra görev dağılımı ve statü gereği yeni il ve dış temsilcilerinin atanmasından sonra tüm Dünya’yı etkisi altına alan pandemi süreci, sokağa çıkma yasağı ve ağır şartlar nedeniyle toplantılarını online olarak gerçekleştirdi.
Türkiye’de tüm faaliyetlerin askıya alındığı dönemde, Kovid19 nedeniyle hayatını kaybeden gazetecilerin ailelerine ayni ve maddi katkı sağlandı. Şartlar nedeniyle maalesef görev süremizin ilk yılında (2020) ulusal ve uluslararası faaliyetlerimizi gerçekleştiremedik. Olağanüstü koşullara rağmen, konseyin İstanbul’da bulunan ağırlıklı olarak Yaygın Medya ve Dış Medya üyelerinin bir araya gelebileceği ofisimiz Cihangir’de hizmete girdi. İstanbul Ofisimiz birçok ulusal ve uluslararası etkinliğimize ev sahipliği yaptı. İstanbul’daki üyelerimiz ve gazetecilerin ‘buluşma noktası’ haline gelen KGK İstanbul Ofisi, özellikle Türkiye’de görev yapan yabancı basın mensuplarının haber hazırlama ve canlı yayın yaptıkları mekan haline geldi. Daha sonraki iki yılda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz ise şöyledir:

2021

3 Şubat 2021 tarihinde; dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtarılan vatan toprakları Karabağ’a Türkiye’de görev yapan ikinci grup (15 yabancı gazeteci) götürülerek yaşananları yerinde görme fırsatı tanındı. Yabancı Gazeteciler, Azerbaycanlı meslektaşlarıyla bir araya gelerek tarihsel süreç konusunda bilgilendirildiler. Azerbaycan’ın haklı tezlerinin anlatılmasına katkılarımız nedeniyle Diaspora Bakanı Fuad Muradov tarafından şükran belgesi ile onurlandırıldık.
Türkiye ve Azerbaycan’dan gazetecilerin de katıldığı “Ermeni Soykırımı Yalanı” konulu online bir konferansı Nisan 2021 ayında gerçekleştirdik.
Meslektaşlarımıza yönelik uluslararası alında yapılan haksız uygulamalara karşı hassasiyet göstererek, İsrail güvenlik güçlerinin Mayıs 2021 ayında kontrolsüz güç kullandığı saldırılarda Mescid-i Aksa’da yüzlerce sivil Filistinli ile birlikte Anadolu Ajansı muhabirlerinin de aralarında bulunduğu 3 Türk gazetecinin yaralanması nedeniyle İsrail Enformasyon Bakanlığı’na protesto mektubu gönderdik. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Diyanet İşleri Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi, TRT, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) iş birliğiyle ilki düzenlenen sempozyuma katılım gösterdik.
KGK’nin yüz akı bir proje olan, Dış Medya Meclis Başkan Vekili Benan Kepsutlu ile birlikte hazırlanan ve ülkemizin kamu diplomasisi faaliyetlerine destek amacı taşıyan dış politika içerikli Ajanda programı KGK katkılarıyla Haber Global Televizyonunda Mayıs 2021 ayında yayına başladı ve halen devam ediyor.
Pandemi kısıtlamalarının sona ermesiyle birlikte Konseyimizin tüm seçilmiş kurullarıyla 3-5 Temmuz 2021 tarihlerinde 100’den fazla yerli ve yabancı üyemizin katılımı ile Alanya’da 1’nci Küresel Medya Buluşması’nda bir araya geldik. Tüm kurullar toplanarak mesleki gelişmeleri değerlendirdi. 1’nci Küresel Medya Başarı ve Diplomasi Ödülleri töreni de gerçekleşti.
Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtarılan vatan toprakları Karabağ  ve Şuşa’ya Türkiye’de görev yapan üçüncü grup (12 yabancı gazeteci) Eylül 2021 ayında bölgeye götürülerek yaşananları yerinde görme fırsatı tanınırken Azerbaycan CB Yardımcısı Hikmet Hacıyev ile röportaj imkanı da sağlandı.
Konseyimizin paydaşlığında Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’nce ‘Bir Millet, 6 Devlet, Bir Medya’ sloganıyla Türkçe Konuşan Ülkeler Medya Platformu çerçevesinde gerçekleştirilen Uluslararası Sosyal ve Beşeri Bilimler Kongresi Ekim 2021 ayında düzenlendi.
Medyanın sorunları ve çözüm önerilerimizi içeren bir Medya Raporu, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi yetkililerine Kasım 2021 ayında sunuldu.

Ayrıca raporun bir örneği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun’a İstanbul’da (Aralık 2021) bir toplantıda elden verildi.

2022

Toplum sorunlarına duyarlılık gösteren KGK olarak, 25 üniversite ile birlikte HEGEM ve BADER ile birlikte paydaşı olduğumuz “İnsan hakları, şiddetle sivil mücadele ve sosyal arabuluculuk” konulu panel Ankara KGK genel merkez konferans salonunda 10 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirildi.
Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) ile “İnsan Hakları, Şiddetle Sivil Mücadele ve Sosyal Arabuluculuk Projesi (2021-2030)” kapsamında işbirliği protokolü 11 Ocak 2022 tarihinde imzalandı.
Ayrıca; Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) ile işbirliği anlaşmasını da 11 Ocak 2022 tarihinde imzaladık.
Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin ortaklaşa “Kazakistan’da neler oluyor” konulu panel 21 Ocak 2022 tarihinde KGK genel merkezinde düzenlendi.
Kamu diplomasisi çalışmalarımız kapsamında Yunus Emre Vakfı ile işbirliği yapılarak, ülkemize davet ettiğimiz Gürcistanlı gazetecilerle İstanbul ve Ankara’da 23-27 Şubat 2022 tarihlerinde toplantılar düzenledik.
Yine aynı amaçla, davetlimiz olarak 28 Mart – 1 Nisan 2022 tarihleri arasında ülkemize gelen Kazakistanlı gazetecilere de İstanbul ve Kültür Başkenti olan Bursa’da çeşitli toplantılara ev sahipliği yaptık.
Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle, Küresel Medya Okulu’nda sertifikalı gazetecilik eğitimlerinin ilki 25 Nisan 2022 tarihinde başarıyla tamamlandı.
Azerbaycan’da Avrupa Medya Forumu’nu 25 Nisan 2022 tarihinde düzenlendik.
Konseyimiz üyelerinin katılımıyla, Artvin-Batum Medya Buluşması 8-12 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Buluşmanın Artvin ayağında uzmanlar tarafından Dezenformasyonla Mücadele Yasa Teklifi ve Dijital Telif Çalışmaları ele alındı. Gürcistan Batum’da ise Türk ve Gürcü yetkililer ve iş insanlarıyla toplantılar tertiplendi.
Yerel Medya Meclisi üyeleriyle 24-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Adıyaman’da bir araya gelerek yerel medyanın mesleki sorunlarını ele aldık.
Ağustos 2022 tarihinde ev sahipliğimizde; Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Türkiye-Tacikistan ilişkilerinin ele alındığı toplantı yapıldı.
Konseyimiz tüm seçilmiş kurulları ve temsilcilerinin katılımıyla 2’nci Küresel Medya Buluşması Antalya’nın Alanya ilçesinde, 27-30 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 2’nci Küresel Medya Başarı ve Diplomasi Ödülleri töreni de gerçekleşti. Onur konuğumuz olan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a diploması ödülü takdim edildi.
İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’nde bombalı terör eylemi sonucu 6 kişinin hayatını kaybettiği nokta üyelerle birlikte ziyaret edilerek terör eylemi 22 Kasım 2022 tarihinde lanetlendi.
Paydaşı olduğumuz “İnsan Hakları ve Şiddetle Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirme Projesi” ilk mezunlarını töreni 25 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da yapıldı.
Romanya’nın Bükreş kentinde 28 Kasım 2022 tarihinde ülkedeki Türk firmalarının ödüllendirilmesi için KGK temsilciliği aracılığıyla tören düzenlendi. KGK olarak katılım sağlandı.

2023

Kuruluşundan itibaren Ankara Binektaşı Sokak’taki 5 katlı müstakil binada faaliyetlerini sürdüren genel merkezimizi Balgat’ta seçkin bir plazanın yaklaşık 400 metrekarelik dördüncü katına taşıdık. Çok anlamlı bir günde, 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde de törenle açılışını gerçekleştirdik. KGK Genel Merkezi, Ocak ayından itibaren, üyelerimiz ve Ankaralı gazetecilerin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunun etkinliklerini gerçekleştirdiği altyapısı hazır fuaye ve konferans salonu ile hizmet veriyor.

Konsey olarak il temsilcilerimiz ve yerel medya üyelerimizin gayretli çalışmasıyla, 28 Ocak’ta Ankara’da yapılan Basın İlan Kurumu 32’nci dönem genel kurulu Anadolu Gazete Sahipleri seçiminde en yüksek oyu alan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim genel kurul üyesi seçilerek konseyimiz en üst düzeyde Anadolu basınını temsile hak kazandı.

Ülkemizde 6 Şubat 2023 günü yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen 11 ili etkileyen deprem sonrası bölgeye giderek, zarar gören meslektaşlarımızın durumlarının tespiti ve ihtiyaçlarının karşılanması için girişimler yapıldı. Meslektaşlarımızın çadır ve konteynır taleplerinin yerine getirilmesi, gazete ve televizyonların yeniden yayın hayatına başlaması için her türlü katkı sağlandı. Depremzede meslektaşlarımıza öncelikle gıda ve ayni yardım yapıldı, ardından da il temsilcilerimizin verdiği bilgilerle nakdi yardımda bulunuldu.

Statümüz gereği, yerel, dış ve yaygın medya meclis toplantılarını 15 Nisan 2023 tarihinde online olarak yaptık. Meclislerimizin yine 30 asıl ve 13 yedek üyeleri yanında, Onur Kurulu, Uzlaşma Kurulu, Eğitim Kurulu, Sosyal İşler Kurulu, Kültür ve Tarih Kurulu, Siyasi İşler Kurulu,  Proje Geliştirme Kurulu, Dijital Medya Kurulu üyeleri belirlendi.
Dış Medya, Yerel ve Yaygın Medya Meclis üyeleri online olarak toplanarak kendi arasında 11 kişilik yürütme kurulunu belirledi. Ayrıca kurullar da kendi arasında görev dağılımını gerçekleştirdi.

27-29 Nisan 2023 tarihlerinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan gazetecilerinin katılımıyla Güney Kafkasya’da Barış ve Medyanın Rolü Çalıştayı düzenlenerek Azerbaycanlı ve Ermenistanlı gazetecilerin barış dilinde uzlaşmalarına öncülük edildi.

Kamu diplomasisi faaliyetleri kapsamında 7-8 Mayıs 2023 tarihlerinde Romanya’da temsilciliğimiz bünyesinde düzenlenen ödül törenine katılım sağlandı.

Küresel Gazeteciler Konseyi Yönetim Kurulu’nun 7 Mart 2020 ve 31 Mayıs 2023 dönemi faaliyet raporunu bilgilerinize, takdir ve değerlendirmelerinize sunarız.
Saygılarımızla.

 

YÖNETİM KURULU adına

MEHMET ALİ DİM

KGK Genel Başkanı

YAZAR BİLGİSİ