Koronayı yeneceğiz, güzel günler göreceğiz

24.08.2020

İsrafil Avcı- KGK Yerel Medya Meclis Başkanı

Ne dünya, ne de Türkiye’de dört bir yanı kasıp kavuracak bir salgın beklenmiyordu. Salgın gelip kapıya dayanana kadar birçok ülke gerekli önemleri almadığı için ağır bedeller ödedi ya da ödemek zorunda kaldı.

Koronavirüs (Covid 19) salgını yaşamın her alanını vururken, insanlığın da bundan ders çıkaracağı bir dönemi başlatmış oldu. Bütün sektörler, iş yaşamı, geleceğe dönük planlar belli ölçüde sekteye uğradı.

Özellikle ülkemizde korona günlerinde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 ve üzeri yaştaki kişilerle kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara yardım eli hiç kesilmedi.  Polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli gibi kamu çalışanlarından oluşan Vefa Sosyal Destek Grubu üyeleri, gelen talepleri karşılamanın yanı sıra maske, kolonya, sabun ve dezenfeksiyon ürünlerinden oluşan kolileri, vatandaşların evlerine kadar ulaştırıyor. Gıda ve para yardımları da sürecin başladığı günden bu yana devam ediyor.

Salgınla birlikte şüphesiz sağlık çalışanları olağanüstü bir performans gösterdi. Uykusuz kaldılar, ailelerinden koptular, aylarca çocuklarını bile göremediler ama hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Gerçekten de Türkiye’de kamu görevlileri büyük bir özveri örneği sergilediler.

Covid- 19 ile mücadelenin en yakın tanıklarından biri de elbette ki gazeteciler oldu. Hemen herkes kısıtlama günlerinde evlerinde otururken onlar, halkın habersiz kalmaması için sokaktaydılar. Son dakika haberlerini, en son gelişmeleri sıcağı sıcağına onlar sayesinde öğrendi ülkemiz…

Basın İlan Kurumu (BİK), koronavirüs  ile mücadele sürecinde hep sahada olan zorlu ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basına destek olmak amacıyla yeni kararlar aldı.  İmkanları son derece kısıtlı olan ve günlük yayın yapan Anadolu basını için dönüşümlü yayın yapma esnekliği getirildi.

Alınan bazı kararlarla ilgili Basın İlan Kurumu şu bilgileri vermişti:

“Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vesaire) ilişkin düşüşler, 23 Mart’tan itibaren mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir. Kurumumuz görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla, aynı yayın yerindeki resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayın yapmalarına imkan sağlanacaktır. Buna ilişkin bilgilendirme ayrıca Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri tarafından duyurulacaktır. Gazeteci derneklerinin yapılan para yardımına ilişkin müracaat süreleri 15 Nisan 2020’ye kadar uzatılmıştır. Kurumumuzdan borç para almış olan gazetecilerin borç tahsil işlemleri talepleri halinde üç ay süreyle ertelenecektir.”

Anadolu basını, yayın yaptıkları kentlerin tarihidir. Anadolu basınının tarihsel önemi de büyüktür. Bunun örneklerinden biri de 1918 yılından bu yana Adana’da yayın yapan Yeni Adana Gazetesidir. Kurtuluş savaşı yıllarında gazete sahipleri hakkında işgal kuvvetlerince idam kararı çıkarılmış, gazete sahibi ve yöneticileri çarşaf giyip kaçmış, dağların eteklerinde, tren vagonlarında bu gazeteyi basıp dağıtmıştır. Üzerinde ”nüshası 5 kuruştur” yazmasına rağmen bir tek gün parayla satılmamış ve askere moral olması için cephelerde dağıtılmıştır.

Dünya artık bir cep telefonun içine sığar hale geldiği için yazılı basın ister istemez kan kaybetmiştir. Bunun Anadolu basını dediğimiz yerel basına yansıması  ise daha ağır olmuştur. Zorluklar içerisinde kısıtlı imkânlarla halkın haber alma hakkı için gece gündüz demeden çalışan, yayın yapan yerel ve yaygın gazete, internet haber, TV ve radyolar, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Bu nedenle devlet desteğinin daha da artırılması gerekmektedir.

 İmkanlar ölçüsünde basına desteğini sürdüren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran’ın özellikle  yerel basına daha fazla destek vermesini talep ediyoruz.

Bu kapsamda gazeteci örgütlerinin talepleriyle bizim taleplerimiz de örtüşmektedir. Örneğin gazete sahiplerine faizsiz borç ve kredi imkanı sağlanabilir.  İşsiz kalan, iş bulamayan ya da evlerinden çıkamayan, sağlık sorunu yaşayan gazetecilerin maaşı  işsizlik fonundan ödenebilir. Gazete – TV’lerin uydu bedelleri aşağı çekilebilir. Belediye meclisi ve encümen kararları yerel gazetelerde yayınlanarak ek bir destek sağlanabilir. Sigorta ve vergi indirimi sağlanabilir. Gazetelerden kesilen yüzde 15’lik BİK kesintisinin sıkıntılı dönemlerde tamamen kaldırılıp basının rahat bir nefes alması sağlanabilir.

Bu dönemde yerel yönetimler, vefa sosyal destek grupları, sivil toplum kuruluşları, özel sağlık kuruluşları ile yakın temasta olan gazeteciler cemiyetleri, gazetecilerin örgütlü olduğu sendikalar ve tüm basın örgütleri bir köprü görevi de yaptılar. Bu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olan gazeteci örgütlerimiz ihtiyaç sahibi meslektaşlarımıza gıda başta olmak üzere maske, temizlik ve hijyen maddeleri dağıtımı da yapmıştır.

Gerçekten zorlu bir süreçten geçmekteyiz ama bugünleri de geride bırakacağız ve bu konuda umutluyuz. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bu kritik süreci gerçekten iyi yönetti. Kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz.  Doktor, hemşire, temizlik görevlisi dahil tüm sağlık çalışanlarımıza,  Polis Jandarma ve tüm Emniyet mensuplarımıza, Vefa Destek Grubunda  çalışanlara , belediye personellerine ve halkın özgürlüğü için sahadan hiç çekilmeyen basın emekçilerimize minnettarız. Umutlu ve inançlıyız. Bu süreci atlatacağız ve hep birlikte güzel günler göreceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.