Komutan Caferov Karabağ’da KGK heyetine açıkladı “Ermenilerin verdiği mayın haritaları sahte”

27.05.2022
Komutan Caferov Karabağ’da KGK heyetine açıkladı “Ermenilerin verdiği mayın haritaları sahte”

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin (KGK) düzenlediği Azerbaycan Avrupa Medya Forumu devam ediyor. Küresel düzeyde kamu diplomasisi çabalarını sürdüren KGK heyetinin organizasyonunda, Karabağ’ın kurtarılmış bölgelerinde hayatı normale döndürmek için ortaya konan çabalar da yerinde görüldü

AZERBAYCAN Avrupa Medya Forumu kapsamında Türk devletleri ve Avrupa medyasından gazeteciler, KGK öncülüğünde Ermeni işgalinden azat edilen kardeş Azerbaycan’ın parçası Karabağ’ı ziyaret ettiler. Ziyarete, KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in yanısıra KGK Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt, KGK Genel Başkan Yardımcıları Kahraman Halisçelik ve Savaş Çokduygulu ile KGK Mali Başkanı Adnan Yüce ve KGK Yerel Medya Meclis Başkanı İsrafil Avcı, Yaygın Medya Meclis Üyeleri Ardan Zentürk, Hayati Arıgan ve Neşat Gündoğdu da katıldılar.
Macaristan dahil toplam 11 Türk devleti ile Avrupa ülkesinden 30 gazetecinin olduğu heyet, Ağdam’da mayın temizleme merkezi ANAMA’da çalışmalar hakkında Azerbaycanlı komutandan brifing aldılar.
Ermeni işgalinden azat edilen Karabağ’ın Ağdam şehrinde tarihi Cuma Mescidi’nde restorasyon çalışmaları sürerken, KGK’nın konuğu Türk ve yabancı gazeteciler yetkililerden bilgi aldılar. Gazeteciler, Karabağ’ın hızla yeniden inşa edilişi ve Türkiye’nin büyük katkısını yerinde gördüler.

İLK HEDEF MAYIN TEMİZLİĞİ

2. Karabağ Savaşı’yla Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ’ın kurtarılmış bölgelerinde hayatı normale döndürmek için büyük bir çaba sarf ediliyor. Azerbaycan Cumhuriyeti Mayın Temizleme Ajansı ANAMA’nın bölgedeki çalışmalarını yerinde izleyen KGK heyeti ve konuk gazeteciler, Azerbaycan’daki uzmanlardan çalışmalara ilişkin son bilgileri aldı.
1. Karabağ Savaşı’nda Ağdam’ın batıda kalan yarısını işgal eden Ermenistan’ın durdurulduğu sıcak temas hattında Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma görüntüler hâlâ varlık gösteriyor. Çukur hatlarının kazıldığı ve arasında 300 metre mesafe olan temas hattı, tarihin izleri taşırken, Azerbaycan bayrağı altında her tarafa asılı “Dikkat Mayın Var” tabelaları sahadaki gerçekliği bölgeye girenlere gösteriyor. ANAMA’nın kurduğu koordinasyon merkezinin yöneticisi Ehtiram Caferov, bölgedeki çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:
“60 km mesafeli Fuzuli’den Ağdam’a ve Bakü’den Ağdam’a bir yol inşa ediliyor. Şu an haftada üç gün Ağdam şehir merkezine düzenlenen turlarla Ermenistan’ın şehirdeki yıkımı ve Azerbaycan’ın yeniden imar çalışmaları tüm dünyaya gösteriliyor. İlk hedef mayınların temizlenmesi, ikinci hedef ise otobanlarla şehrin diğer rayonlara (bölge) bağlanması.”

TÜRK VE RUS GÜÇLERİ DE YARDIM EDİYOR

Ermenistan’ın verdiği mayın haritalarının gerçek olmadığını ve bölgedeki çalışmalara hiçbir katkısı olmadığını belirten Caferov, “Tüm bölgeyi karış karış yeniden tarıyoruz. Eğitimli köpekler, robotlar ve uzman personelle günde 6 dekar araziyi temizliyoruz. Yağmur ve kar yağışı olan günler dışında yılda 250 gün çalışabiliyoruz. Tüm Karabağ’daki mayınların yaklaşık 9 yılda temizlenmesini öngörüyoruz. ANAMA dışında Türk ve Rus güçleri tarafından da mayın temizleme çalışmaları sürdürülüyor. Tespit edilen tüm mayınlar bize teslim ediliyor. Biz de kontrollü bir şekilde patlatıyoruz. Şu ana kadar yüzlerce mayın temizlendi” açıklamasını yaptı.

YENİDEN İMAR ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Savunma Bakanlığı, Olağanüstü Hal Bakanlığı ve ANAMA şu ana kadar 8200 hektar arazinin mayın temizliğini sağladı. Tarım için yeterli olmasa da şehir merkezinin temizlenmesi ve sanayi tesisi kurulacak bölgelerin temizlenmesi ile Ağdam’ın yeniden imarı çalışmaları hayata geçmeye başladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından işgalden kurtarılan bölgeler için şu ana kadar yıllık 1,5 milyar dolarlık bir kaynak ayrıldı. Diğer bakanlıkların yatırım planlarını bu bölgelere kaydırmasıyla bu rakam 2 milyar dolara çıkıyor. Ekonomi bakanlığının koordinasyonunda Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak hayata geçirilen yatırım ajansı ise bölgeye dış yatırımları çekmek için çalışmalarını hızlandırdı. Ağdam’da yapılacak yatırımlar için ücretsiz arazi tahsisi, 10 yıllık vergi muafiyeti ve makina-teçhizat alımında vergi istisnası ile ihracatta vergi istisnası sağlanacak. Yakın zamanda Zengezur’da kurulacak karayolu ve demiryolu koridorları ile bölgenin bir üretim üssü haline getirilmesi hedefleniyor. Teşvik programını genişletme planları kapsamında sağlanacak yeni teşvikler yardımıyla yatırımların hızlandırılması hedefleniyor.

YAZAR BİLGİSİ