Azerbaycanlı gazetecilik öğrencilerine eğitim verdik

03.12.2020
Azerbaycanlı gazetecilik öğrencilerine eğitim verdik

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencilerine yönelik Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) tarafından gerçekleştirilen “Medya Gönüllüleri-145” isimli proje kapsamında savaşta gazetecilik konulu çevrimiçi seminer dizisi tamamlandı.

Seminerlere 26 öğrenci katıldı. Seminerin finaline Küresel Gazetecilik Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, proje yöneticisi Elşad Eyvazlı, BSU Gazetecilik Fakültesi Dekanı Vugar Zifaroğlu ve Dekan Yardımcısı Samir Mirzayev de katıldı. Online toplantının moderatörü Samir Mirzayev katılımcıları selamlayarak, eğitimin önemini vurgulayarak sözünü Gazetecilik Fakültesi Dekanı Vugar Zifaroğlu’na verdi. Gazetecilik Fakültesi’nde savaş halinde habercilik alanında öğrenci yetiştirmek için son dört yılda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Medya Gönüllüleri – 145” projesi kapsamında öğrencilerin profesyonel gazeteci olarak gelişimlerini desteklemek için çeşitli ilginç eğitimlerin düzenleneceğini kaydetti. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, savaş durumundayken haberciliğin çok önemli ve hassas bir alan olduğunu belirterek, gazetecilerin bu alana ilgisinin önemine vurgu yaptı. Konseyin bu alanda yapılacak çalışmalara her zaman destek olacağını söyledi.
Toplantıya eğitmen olarak katılan dünyaca ünlü savaş muhabiri ve KGK Washington DC Temsilcisi İrfan Sapmaz, bilgi ve deneyimlerini Azerbaycanlı öğrencilerle paylaştı. 1990’larda Kelbecer, Şuşa, Laçin ve Zangilan bölgeleri de dahil olmak üzere dünyanın pek çok sıcak noktasında savaş muhabiri olarak çalıştığını belirtti. İrfan Sapmaz, 1. Karabağ Savaşı ile 27 Eylül-10 Kasım Vatanseverlik Savaşı arasındaki farkları medya bağlamında anlattı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.
Sonuç olarak KGK Dış Medya Meclis Başkanı Elşad Eyvazlı, “Medya Gönüllüleri – 145” projesinin başarılı bir proje olduğunu vurguladı. Bu tür eğitimlere proje kapsamında devam edileceğini söyledi.
Öğrenciler 3 seminerden de memnun kaldıklarını belirterek Konseye teşekkür ettiler.
Semineri başarıyla tamamlayan öğrencilere Küresel Gazeteciler Konseyi eğitim sertifikaları da verildi. Aynı zamanda Medya Gönüllüleri-145 projesinde aktif olan öğrenciler, yurtdışında gazetecilik okuyarak uygulama fırsatı da bulacaklar.

 

YAZAR BİLGİSİ