KGK’dan Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’na övgü

02.02.2021
KGK’dan Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’na övgü

Azerbaycan Milli Meclisi, Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’nu onayladı. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim “İki ülke arasında gazetecilik alanında tarih yazacağına inandığımız platformun hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür ediyoruz” dedi

Azerbaycan Milli Meclisi, 10 Aralık 2020 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in nezaretinde, Türkiye adına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Azerbaycan adına da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev’in imza attığı mutabakat zaptıyla hayata geçirilen Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’nu onayladı.

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, bu gelişme üzerine iki ülkenin mevcut dostluk ilişkilerini güçlendirmek ve medya alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’na ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

‘ORTAK ARZUMUZ DÜNYA BASININDA SÖZ SAHİBİ OLMAK’

Dim, Azerbaycan medyasında da yer alan değerlendirmesinde Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’nun, Türk ve Azerbaycanlı gazetecilerin birlikte çalışması için büyük fırsatlar sunduğunu belirterek “İki ülke gazetecilerinin gelişimi için harika bir temel sağlayan bu platformun hayata geçmesi için büyük emek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev’e teşekkür ediyorum. Önderlik ettikleri platformun Türk ve Azerbaycan medyasını daha da yakınlaştıracağını ve artık birlikte çalışacağımızı düşünüyorum. 44 günlük savaşta da bunun bir örneğini gördük. KGK olarak da Azerbaycan medyasıyla her zaman yakın temas halindeyiz. Merkezi Ankara’da bulunan kuruluşumuz, yaklaşık 40 ülkeden gazetecileri bir araya getiriyor. Ama asıl görevimiz Türk ve Azerbaycan gazetecilerinin ortak faaliyetlerine destek olmak. KGK’nın gazetecilik eğitiminden deneyim alışverişine, teknoloji alanında işbirliğinden ortak medya yapılarının oluşturulmasına kadar her konuda bu platforma büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu konuya iki ülkenin stratejik yönü olarak yaklaşıyoruz. Dünyada yaşanan süreçlerin, kendilerini bağımsız medya olarak tanıtan, Türkiye ve Azerbaycan’a karşı önyargılı bir tutum sergileyen yabancı medya kuruluşlarının da bilincindeyiz. Dolayısıyla ortak arzumuz, Türkiye ve Azerbaycan gazetecilerinin dünya basınında söz sahibi olmasıdır. Bunun için potansiyelimiz fazlasıyla var. Üstelik Türkiye-Azerbaycan Ortak Medya Platformu’nun sağlayacağı yeni fırsatları da eklersek, gelecekte mükemmel sonuçlar alacağımızı öngörüyorum. İki ülke arasında gazetecilik alanında tarih yazacağına inandığımız platformun hayata geçmesinde emeği olan herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

‘1 MİLLET, 1 MEDYA, 6 DEVLET’

Ekim 2019’da KGK’nın Azerbaycan Matbuat Şurası işbirliğiyle Bakü’de düzenlediği Küresel Medya Buluşması’nın sonuç bildirgesinde, Türk Konseyi üyesi 6 devlete atıfta bulunularak, “1 Millet, 1 Medya, 6 Devlet’ anlayışıyla yaklaşık 300 milyon nüfusa sahip Türk Dünyası medyasının da aynı ruh, işbirliği ve güç birliği içinde hareket etmesi gerekmektedir” vurgusu yapılmıştı.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN ORTAK MEDYA PLATFORMU NEDİR?

İki ülke medyasının eşgüdüm halinde hareket etmesi noktasında etkin faaliyet gösterecek olan platformla, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ve iş birliğinin medya ve iletişim alanında güçlendirilerek stratejik bir medya ortaklığının kurulması amaçlanıyor.

Ortak Medya Platformu kapsamında, sağlıklı bir medya ilişkileri ağı altyapısının oluşturulması için medya alanında bilgi, birikim, tecrübe ve kaynaklar paylaşılacak; iki ülkenin medya alanında faaliyet gösteren resmi kurumları ortak çalışmalar yürütecek.

Uluslararası arenada karşılaşılan dezenformasyonla ortak mücadele edilmesi ve dünya kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi doğrultusunda çalışacak platform aracılığıyla, televizyon ve sinema alanlarında ortak çalışmalar gerçekleştirilecek; farklı medya ve sektör temsilcileri ile ortaklıklar kurulacak; mesleki eğitim ve değişim programları düzenlenecek; iki ülkenin kanaat önderleri arasında iletişim köprüsü oluşturulacak.

YAZAR BİLGİSİ