KGK ve Türk dostu Gusman’a önemli uluslararası görev

28.11.2023
KGK ve Türk dostu Gusman’a önemli uluslararası görev

TASS birinci genel müdür yardımcısı Gusman, UNESCO IPDC Başkanlık Divanı daimi raportörlüğüne seçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan belgeseli ile gündeme gelen ve Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) ile ortak projelere imza atan Mikhael Gusman, UNESCO’nun Uluslararası İletişimin Geliştirilmesi Programı (IPDC) Bürosu’nun daimi raportörü olarak görev yapacak. Bu gelişme Rusya Federasyonu’nun uluslararası örgüt nezdindeki misyonu tarafından TASS’a bildirildi.

Uluslararası kuruluş, “IPDC başkanlık divanında raportörlük görevi için seçimler bu sabah yapıldı. Seçim sonuçlarına göre “Mikhail Solomonovich Gusman seçildi” dedi.

Gusman’ın seçilmesi dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Daimi Temsilcilik, Rusya’nın “İnsan Hakları Komisyonu’nun çalışmalarına katkıda bulunmaya ve IPDC’nin hedeflerini desteklemeye devam ettiğini” kaydetti. Şöyle denildi:

Bizler

Gazetecilerin güvenliğinin sağlanması ve Afrika’da medyanın gelişiminin desteklenmesi,

proje faaliyetlerinin geliştirilmesi için gayret ediyoruz. Uluslararası İletişimin Geliştirilmesi Programı 1980 yılında kurulmuştur. Kuruluşunda

Nobel ödüllü İrlandalı uluslararası arabulucu Sean McBride ve Afrika’nın en çok okunan gazetecilerinden biri olan Sean McBride

McBride ve 20. yüzyılın en çok okunan yazarlarından biri olan Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez vardır.

UNESCO’nun İhtisas Programı bugün Birleşmiş Milletler sisteminin önde gelen çok taraflı forumu olmaya devam etmektedir.

UNESCO’nun İhtisas Programı bugün de Birleşmiş Milletler sistemi içerisinde basına yönelik yardımların koordine edilmesinde önde gelen çok taraflı forum olma özelliğini korumaktadır. Yıllar boyunca IPDC, var olduğu yıllar boyunca medyayı desteklemek için 100 milyon dolardan fazla kaynak aktarmıştır.

140 ülkede yaklaşık 2.000 projeye sponsor olarak 100 milyon doların üzerinde destek sağlamıştır. KGK olarak Türk dostu Rus meslektaşımız Gusman’ı kutlar, başarılar dileriz.

 

YAZAR BİLGİSİ