KGK Uluslararası Basın Meslek Örgütü: ‘Hocalı soykırımının hesabı sorulmadı’

26.02.2020
KGK Uluslararası Basın Meslek Örgütü: ‘Hocalı soykırımının hesabı sorulmadı’

Küresel Gazeteciler Konseyi’ne (KGK) bağlı Uluslararası Basın Meslek Örgütü’nden Hocalı soykırımının 28. yıldönümüne ilişkin yapılan açıklamada tüm dünyadaki insanlık dışı eylemler kınandı ve insanlar barış içerisinde yaşamaya çağırıldı

KGK Genel Başkan Yardımcısı Elshad Eyvazov imzasıyla yapılan açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi:
“Bugün, tüm dünyada lanetlenen Holokost, Srebrenitsa gibi soykırımlar arasına adı yazılan Hocalı soykırımının 28. yıldönümüdür.
Tarih, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürüldüğü Hocalı soykırımını Holokost, Srebrenitsa gibi soykırımlar arasına kaydetmiş ve unutmayacaktır. İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Hocalı Katliamı’nı Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.
Bu vahşi ve insanlık dışı soykırımda hayatlarını kaybeden 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı’yı saygıyla anıyoruz.
Bu soykırımı yapanlar hala uluslararası hukuk önünde hesap vermemişlerdir. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni Hocalı soykırımını değerlendirmeye çağırıyoruz. Her gazetecinin hep insanlığın yanında olması, insanlığı her zaman koruması ve kötü güçlerle savaşması gerektiğine inanıyoruz. Küresel Gazeteciler Konseyi Uluslararası Basın Meslek Örgütü olarak, bir kez daha tüm dünyada insanlığa karşı yürütülen kanlı eylemleri kınıyor, faillerin uluslararası kamuoyu önünde cezalandırılmaları gerektiğini belirterek, tüm insanları barış içinde yaşamaya çağırıyoruz.”

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ELSHAD EYVAZOV

YAZAR BİLGİSİ