KGK: Kıbrıs Türk halkının gerçekleri görme zamanı gelmedi mi

13.04.2020
KGK: Kıbrıs Türk halkının gerçekleri görme zamanı gelmedi mi

Akıncı-Anastasiadis görüşmesi ve sonrasındaki açıklamalara ilişkin bir değerlendirme yapan KGK Genel Başkanı Dim ”Artık Rumların gerçek zihniyetini görme zamanıdır” dedi.

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, koronavirüs salgını konusunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile telefonda görüştü. Anastasiadis’in 2 bin ilaç yardım yapacağını söylemesi gündeme oturdu. Bu ilaçların toplam bedelinin 35 bin 900 TL olduğu öğrenildi. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de KGK Yönetim Kurulu adına bir açıklama yaptı.
Dim, “Sayın Akıncı ile Anastasiadis telefonla görüşmüş ve Güney Kıbrıs’ın 2 bin adet ilaç yardımı yapacağını söylemiş. Bir kutusu 17,95 TL. Yani Güney’in lütfedip ‘Vereceğim’ dediği ilacın toplam bedeli 35 bin 900 TL’dir. Uçaklar dolusu ilaç, tıbbi malzeme, maske, tulum, serum ve benzeri tıbbi malzeme gönderen Anavatan Türkiye’ye teşekkür edemeyen ve tek bir olumlu yorum yapmayanlar bakıyoruz da bu ‘Sadaka’ niteliğindeki yardımı yerlere göklere sığdıramıyorlar. Gerçekleri gören KKTC halkı, bu yapılacak olan şov yardımı istemiyor ve kabul etmiyor. Yine çok sayıda Kıbrıs Türkü bunu yardım değil hakaret sayıyor” dedi.

‘AB SINIRI LEDRA PALAS KAPISINDA BİTİYORMUŞ’

AB’nin tutumuna ilişkin de bir değerlendirmede bulunan Dim “Yıllarca ‘Bütün Kıbrıs AB toprağı’ masalıyla uyutulduk. AB, Covid-19 mücadelesi için Rum kesimine 800 milyon Euro yardım ederken, KKTC halkına 5 milyon Euro layık gördü. Demek ki AB sınırı Ledra Palas kapısında bitiyormuş.Rumlar, 15 Mart günü de koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kuzey ile güney arasındaki geçişleri sağlayan tüm sınır kapılarını kapattı. Kuzey ile güney arasında 2004 yılından beri açık olan sınır kapıları, 16 yıl sonra ilk kez kapanmış oldu. Hani adadaki bütün Kıbrıslılar tümden AB vatandaşıydı? Kıbrıs’ta Rum yönetiminin koronavirüsü gerekçe göstererek Güney ile Kuzey arasındaki 4 kapıyı kapatması sonrasında Rum polisi, sınırı geçmeye çalışan Kıbrıslı Türk ve Rumlara biber gazı sıktı. Hani bir ve bütündük, hani tek devlettik? Rüya görmeyi bırakın.Rumlar, sınır kapılarını kapatmakla ve şiddet kullanarak korumakla çok iyi yaptılar. Çünkü, adada iki devlet ve iki halk, sınır ve sınır kapıları olduğunu, bu devletin işine gelmeyince ve gerekli gördüklerinde sınır kapılarını kapama-açma iradeleri ve sınırlarını şiddetle koruma hakları olduğunu bir kere daha dünyaya gösterdiler” dedi.

YAZAR BİLGİSİ