KGK Kazakistanlı gazetecileri ağırlıyor

30.03.2022
KGK Kazakistanlı gazetecileri ağırlıyor

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Kazakistan’ın en önemli medya kurumlarından gazetecileri İstanbul ve Bursa’da misafir ediyor. Dün İstanbul turuna çıkan heyet, bugün 2022 Kültür Başkenti Bursa’da.

ÜLKEMİZİN kamu diplomasisi faaliyetlerine destek vermek amacıyla geçtiğimiz şubat ayında Gürcistan’dan çok sayıda basın mensubunu İstanbul ve Ankara’da ağırlayan KGK, 28 Mart–1 Nisan tarihlerinde de Kazakistanlı gazetecilere ev sahipliği yapıyor.
KGK öncülüğünde gerçekleştirilen 5 günlük programda konuk gazeteciler İstanbul ve Bursa’yı tanıma fırsatı bulacaklar. İstanbul’dan başlayıp Bursa’yla devam eden gezi programı yine İstanbul’da sona erecek.
Bursa’nın “2022 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti” açılış töreni ve Nevruz kutlamalarına katılacak olan Kazak gazeteciler, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlık edeceği TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi Olağanüstü Toplantısı Çalışma Oturumu’na da akredite oldular. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan’ın Hiva Şehri’nde gerçekleştirilen 38’inci dönem toplantısında Bursa’yı ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ ilan etmişti.
Kazak konukların gezi programında Bursa’nın tarihi mekanlarını gezme, İstanbul’da Boğaziçi ve tarihi yarımada turu, KGK’nın İstanbul ofisinde Türk gazetecilerle buluşma, Türk Devletleri Teşkilatı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ziyaretleri de bulunuyor.
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, “Konseyimizin misyonuna uygun olarak dış ülkelerden gazetecileri ülkemize davet ederek veya dış ülkelere giderek ülkelerarası medya dostluğu, kaynaşması ve birlik beraberliği ekseninde sinerji yaratmayı amaçlıyoruz. Daha önce KKTC, Azerbaycan, Almanya, Rusya ve Gürcistan ile yaptığımız bu tür etkinlikleri şimdi de Kazakistan ile sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızda bize daima destek olan ve ufuk açan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız Sayın Fahrettin Altun’a ve paydaşımız olan tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerine şükranlarımızı sunarız” dedi.

YAZAR BİLGİSİ