KGK İl Temsilcileri Toplantısı Niğde’de yapıldı

08.02.2020
KGK İl Temsilcileri Toplantısı Niğde’de yapıldı

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, her önüne gelenin haber sitesi açtığını, gazeteciyim diyerek piyasaya çıktığı bir ortam yaşadıklarını belirterek, “Buda bizim için bir kaos ortamı yaratıyor. Gazetecilikte artışın bu şekilde oluşu, kontrolsüz oluşu kaliteyi düşürüyor. Bizim mesleki anlamda itibar kaybımızı hızlandırıyor. Bu dijital dönüşüme yol verecek olan yasanın çıkarılması için gayret içerisindeyiz” dedi.
DİM’DEN ‘KİŞİSEL VERİ’ UYARISI
Kişisel verileri koruma kanunu konusunda üyelerini uyaran Başkan Dim, “Kişisel verileri koruma kanunu var. Bu kanun kulağa hoş geliyor. Benim de verilerim koruma altında, ben de güvencedeyim. Biz gazeteciler için şöyle tehlike var; bir kişinin kişisel bilgilerini siz yayında paylaşırsanız çok ağır ceza veriyorlar. Kayseri’de bu konuyla ilgili bir ceza vermişler. Kayseri’de bir gazeteci arkadaşımız bu kanundan dolayı bir kişiye ‘Kanser’ dediği için 125 bin lira para cezasına mahkum oldu. Bu noktada dikkatli olalım. Bizler zaten meslek etiğine uygun hareket ediyoruz” diye konuştu.
DİM GENEL KURUL SÜRECİNİ ANLATTI
Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kuruluşundan sonraki 6 aylık süreçte genel kuralları tamamlaması gerektiğini anlatan Başkan Dim, “Konseyin bünyesinde 3 tane meclisimiz var. Birincisi Yaygın Medya Meclisi Ankara ve İstanbul’da görev yapan gazetecilerin yer alacağı. İkincisi Yerel Medya Meclisi ve Dış Medya Meclisi, Türkiye’de görev yapan yabancı gazeteciler veya yabancı olmayıp ta yabancı televizyonların, ajansların Türkiye’deki temsilcileridir. Bu meclislerden seçilen 30 asil 15 yedek olmak şartıyla 45’şer kişi, meclis üyesi sıfatını alıyor. Bunlar meclis üyesi seçildikten sonra ana yönetimini seçiyor. Ana yönetimde toplam 15 kişiden oluşuyor. Her meclisten 4’er kişi seçiliyor. Bu 4’der kişide yönetimi oluşturuyor. Diğer 3 kişide genel başkanın listesiyle beraber verdiği bir genel sekreter bir de mali sekreterden oluşuyor. Bunun yanısıra her meclisin bir meclis başkanı ve o meclis başkanıyla birlikte 6 tanede yöneticisi oluyor. Yani bir başkanlık divanı oluşuyor. 7 tane meclis yönetimini oluşturduktan sonra 45 gün içerisinde de ana yönetimi seçeceğiz” şeklinde konuştu.

Niğde Medya Buluşmasına katılan il temsilcilerimizin isimleri şöyle:

Kayseri VELİ ALTINKAYA
Ağrı NİHAT AYDIN
Aksaray CELİL ACAR
Artvin AYDIN TATAR
Çorum HACI ODABAŞ
Elazığ MUSTAFA DOĞAN
Karabük SERAP KARAOĞLU
Kilis NEZİR ÇAĞLAR
Konya MURAT DÖNMEZ
Osmaniye İSRAFİL AVCI
Sivas NACİ YILDIZ
Trabzon AHMET KÜLEKÇİ
Yozgat TARIK YILMAZ
Tokat KEMAL ÖZDİLEK
Şanlıurfa CELAL ÇİFTÇİ
Rize BAYRAM ALİ KAVALCI
Hatay VEYSEL CINCIK
Mersin ABDULLAH BİÇER
Bartın LEVENT ÇINÇIN
Bursa MESUT DEMİR
Zonguldak İ. NECATİ GÜNAY
Nevşehir MUAMMER BAŞER
Kırıkkale ADEM YILMAZ
Karaman AHMET KÜÇÜKCİCİBIYIK
Batman ERCAN ARSLAN
Diyarbakır NAİL KADİRHAN
Erzincan SUHABİ OKUMUŞ
Siirt AYHAN MERGEN
Bursa MESUT DEMİR
Ardahan ÖZKAN KARAKAYA
Iğdır CABBAR ŞIKTAŞ
Aydın SALİH SUAT DENİZ
Malatya KEMAL DENİZ
Bayburt YAŞAR YILDIZ
Manisa HAKAN ÖZEN
Yeni Ufuk gazetesi SİNA ÇILADIR
Söz gazetesi M.DURAN ÖZKAN
Halk gazetesi MEHMET ÖZTÜRK
ASMYD Genel Başkanı AKİF ÇELİK

ve Sabah gazetesi haber koordinatörü Şaban ARSLAN, Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Adnan Fişenk, YeniBirlik gazetesi ve Analiz gazetesi Ankara temsilcisi Neşe Berber, Emniyet Genel Müdürlüğü basın danışmanı Buket Bektaş KGK Niğde Medya Buluşmasına katılım sağladılar.

YAZAR BİLGİSİ