KGK heyetinden deprem bölgesine ikinci ziyaret

18.02.2023
KGK heyetinden deprem bölgesine ikinci ziyaret

6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 40 bine yakın insanımızın yaşamını yitirmesiyle tüm ülkeyi yasa boğan deprem felaketinin etkilediği illerden Adıyaman ve Malatya’ya Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak ziyaret gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta ilk olarak depremin vurduğu Hatay, K. Maraş, Osmaniye ve G. Antep’i ziyaret eden KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile bazı il temsilcileri ve duayen gazeteci yazar Yavuz Donat, şimdi de Adıyaman ve Malatya’daydılar. KGK heyeti, deprem mağduru gazetecileri ve vatandaşları ziyaret ederek taziye ve geçmiş olsun dileklerini sundu. Ziyaretlere, KGK adına Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in yanısıra Şanlıurfa KGK İl Temsilcisi Celal Çiftçi ve Adapazarı’ndan gelerek konteyner kent inşa eden ekibe eşlik eden Sakarya İl Temsilcisi Zafer Tokuş da katıldı. Depremde ağır hasar alan Adıyaman’da KGK Adıyaman İl Temsilcisi İbrahim Aslan’ı ziyaret eden heyet, depremin verdiği hasarı yerinde incelediler. Adıyaman’da yıkılan veya kullanılamaz hale gelen medya tesisleri ve binaları gözlemleyen Genel Başkan Mehmet Ali Dim, “Güzel Adıyaman’ı bu şekilde gördüğümüz için çok üzgünüz. Depremden dolayı sadece Adıyaman’da ne yazık ki 10 gazeteci dostumuz yaşamını yitirdi. Meslektaşlarımıza ve depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralı kurtarılan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Küresel Gazeteciler Konseyi olarak üstümüze düşen her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırız. Meslektaşlarımızın da her daim yanlarındayız.” dedi. KGK heyeti daha sonra Malatya’ya geçerek depremzedelerin kaldığı çadırkenti ziyaret ettiler. Malatya’nın enkaz yığınları nedeniyle trafiğe kapanan cadde ve sokaklarında inceleme yapan heyet adına bir açıklama yapan duayen gazeteci Yavuz Donat, “Üzüntümüz ve acımız çok büyük. Adıyaman ve Malatya’ya gelerek depremzede vatandaşlarımız için kalemimizle neler yapabiliriz diye incelemeye geldik. Bizler buraya gelerek vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini istedik. Depremden dolayı yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.
Ayrıca, KGK Batman İl Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Arslan da Batman’dan gönüllü öğretmenler eşliğinde Adıyaman’a gelerek çadırkentlerde kalan çocuklara çeşitli hediyeler dağıttılar.

YAZAR BİLGİSİ