Büyükelçiden KGK’ya teşekkür: Şeytanın bacağını kırdık

25.05.2022
Büyükelçiden KGK’ya teşekkür: Şeytanın bacağını kırdık

Geçtiğimiz şubat ayında Gürcistanlı gazetecileri Türkiye’de ağırlayan KGK, bir heyetle Gürcistan’a giderek bir dizi temasta bulundu. Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan, yayınladığı mesajda “KGK’ya ne kadar teşekkür etsek az” dedi.

Kamu diplomasisi ve uluslararası gazetecilik alanlarında yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyen Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 8 kişilik bir heyet ile Gürcistan’da temaslarda bulundu. Bu yılın Şubat ayında ağırladığı Gürcistanlı gazetecilere iadeyi ziyerette bulanan KGK heyetinin gezizi 4 gün sürdü.
Kültürel Miras Hareketi Halk Birliği (The Public Union the Movement for Cultural Heritage) Başkanı Gazeteci Nino Burtchuladze’nin kişisel daveti üzerine Gürcistan’ı ziyaret eden KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’e, Genel Başkan Yardımcıları Kahraman Halisçelik ve Bülent Aydemir ile Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Virancık ve meclis üyeleri Ferhat Yıldırım, Ahmet Coşkunaydın ve Nalan Yazgan eşlik etti.

“BİZİ ÇOK İYİ AĞIRLADILAR”

Komşu ülke ile ilişkilerinin daha da pekiştirildiğini ifade eden KGK Genel Başkanı Dim, “Gürcistanlı meslektaşlarımızı İstanbul’da ağırladığımızda dostluk tohumlarını atmıştık. Bu iade-i ziyarette de dostluklarımızı pekiştirmiş olduk. Gürcistan’ın tarihine ve doğasına hayran kaldık, bizi çok iyi ağırladılar. Gürcistan kültürünü, tarihini ve turistik yerlerini yakından görme, yemeklerini tadma fırsatı bulduk, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ama özellikle bizi davet eden Nino Burtchuladze Hanım’a ve iki heyet arasında köprü olan Tiflis Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Nino Goderdzishvili’ye en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ORTAK PROJELER YAPACAĞIZ”

19-23 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşen buluşma ile ilgili konuşan Kültürel Miras Hareketi Halk Birliği Başkanı Nino Burtchuladze, “Ziyaretin amacı, Gürcü kültürel mirasını, geleneklerini, sanatını ve mutfağını tanıtmak ve yaygınlaştırmaktı. Ayrıca Türk gazeteciler, Kvemo Kartli’deki eski Dmanisi kasabasını ziyaret ederek, kentin tarihi ve hala korunan Selçuklu mirası hakkında bilgi edindiler. Birliğimizin, kültürümüze ve doğamıza yaptığı büyük katkıları Türk gazetecilerle paylaştık, iki taraf da temasları derinleştirmek konusunda istekliydi, tarihi mirasın ve doğanın korunması için ortak projeler yapacağız” şeklinde konuştu.

BÜYÜKELÇİ YEMEKTE AĞIRLADI

Gürcistan gezisinin son gününde KGK heyeti, Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan tarafından yemekli organizasyonda ağırlandı. KGK Genel Başkanı Dim, Yazgan’ın davetine ilişkin “Gürcistan’da TC Tiflis Büyükelçiliğimizde Büyükelçimiz Ceren Yazgan tarafından akşam yemeğinde ağırlandık. Büyükelçimize Küresel Gazeteciler Konseyi ile dayanışması temelinde teşekkürlerimizi sunduk. İki ülke ilişkileri adına Gazeteciler arasında kurulan dostluk köprüsünün güçlenerek devamını diledik. Gürcistan’da görev yapan gazeteci dostlarımız; Küresel Gazeteciler Konseyi Gürcistan temsilcimiz Avto, Anadolu Ajansı Tiflis Temsilcisi Davit ve kardeş Azerbaycan’ın devlet ajansı temsilcisi Hatayi beylerle Tiflis büyükelçiliğimizde bir araya geldik” mesajlarını paylaştı.

BÜYÜKELÇİ YAZGAN: “KGK’YA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ”

Büyükelçi Yazgan ise, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yayınladığı mesajda “KGK’ya ne kadar teşekkür etsek az. İki ülke halklarının bu kadar yakın yaşayıp bir o kadar birbirini tanımamasının nedenlerinden biri de gerçekten basın ve medya temsilcilerinin arasında bağların gereken düzeyde olmaması. Şeytanın bacağını kırdık ama nihayet” dedi. Gürcistan’ın en büyük özel TV kanalı İmedi TV’yi ziyaret eden KGK heyeti, meslektaşlarıyla buluştu. Ziyaret sırasında Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından hazırlanan dergiyi İmedi TV ekibine takdim eden KGK Genel Başkanı Dim, İmedi TV’nin sorularını da yanıtladı.

HEYET KÜLTÜR VE DOĞAYA DOYDU

KGK heyeti ayrıca gezinin ilk gününde Selçuklu döneminden kalan kalıntı ve eserlerin bulunduğu ve Homo Eractus’un evinin de olduğu arkeolojik alanı ziyaret ederken Avrupa’da yılın müzesi ödülüne aday gösterilen Bolnigi Müzesi ve Abulmugi Hamam’ını görme fırsatı buldu. İkinci günü Ananuri ve Kazbeg dağları tarafında geçiren heyet 14. Yüzyılda inşa edilen Gergeti kilisesini de ziyaret etti. Gezinin 3. gününde Gürcistan’ın eski şehirleriden Telavi ve Alaverdi bölgesinde ağırlanan KGK heyeti tarihi 11. yüzyıla dayanan Alaverdi Manastırı’nı görme fırsatı buldu. Ayrıca heyet aynı günü Tsiv – Gambori bölgesininin en yüksek noktasında tamamladı ve yurda döndü.

 

 

YAZAR BİLGİSİ