KGK’dan Ermenilerin katlettiği 2 Azerbaycanlı gazeteci ile ilgili açıklama

04.06.2021
KGK’dan Ermenilerin katlettiği 2 Azerbaycanlı gazeteci ile ilgili açıklama

Ermenistan mayınının patlaması sonucu 2 Azerbaycanlı gazetecinin hayatlarını kaybetmesi üzerine bir başsağlığı mesajı yayınlayan KGK “Meslektaşlarımız görev şehidi olmuşlar ve Azerbaycan’ın şanlı Dağlık Karabağ Zaferi’nin kahramanları arasına isimlerini yazdırmışlardır” dendi

ERMENİSTAN işgalinden kurtarılan Kelbecer bölgesinde görev yapan Azerbaycanlı gazetecileri taşıyan otobüs, Ermeni güçlerin işgal döneminde döşediği mayının üzerinden geçti.
Mayının patlaması sonucu, otobüste bulunan Azerbaycan Devlet Haber Ajansı’nda (AZERTAC) muhabir olarak görev yapan Meherrem İbrahimov ile Azerbaycan Devlet Televizyonu’nda (AZTV) kameraman olarak görev yapan Sirac Abişov hayatlarını kaybettiler.
Olayda biri AZTV çalışanı olmak üzere, 3 kişi yaralandı.
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yönetim Kurulu adına bir başsağlığı mesajı yayınlayan Genel Başkan Mehmet Ali Dim, “Kardeş ülke Azerbaycan’daki acı kayıplar yüreğimizi yaktı. Meslektaşlarımız görev şehidi olmuşlar ve Azerbaycan’ın şanlı Dağlık Karabağ Zaferi’nin kahramanları arasına isimlerini yazdırmışlardır” dedi.

‘ERMENİLER MASUMLARI ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR’
Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını 30 yıl aradan sonra işgalden kurtardığını, 44 gün süren çatışmaların ardından 10 Kasım 2020’de ateşkes anlaşması imzalandığını hatırlatan KGK Genel Başkanı Dim “Dağlık Karabağ’daki ateşkesin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hala Ermenistan vahşeti sürmektedir. Tüm dünyanın gözü önünde bu yaşananlar, Azerbaycan’ın haklı davasını ve bölgedeki Ermeni mezalimini tekrar tekrar gözler önüne sermektedir. Kalleş saldırıları ve tuzakları ile masum insanları öldürmeye devam eden Ermenistan’ı bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Acı kayıplarıyla hem Türkiye, hem Azerbaycan halkının yüreklerini yakan kıymetli meslektaşlarımız Meherrem İbrahimov ile Sirac Abişov’a Allah’tan rahmet, acılı ailelerine, Azerbaycan ve Türkiye halkları ile meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, onları asla unutmayacağımızı vurgulamak istiyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyoruz” dedi.

YAZAR BİLGİSİ