KGK Dış Medya Meclisi’nden kamu diplomasisine destek vurgusu

07.07.2021
KGK Dış Medya Meclisi’nden kamu diplomasisine destek vurgusu

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Dış Medya Meclisi, pandemi dolayısıyla ertelenen mutat toplantısını Alanya’da gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, dış medya üyeleri ve dış temsilcileriyle konseyin ülkemizin kamu diplomasisi faaliyetlerine destek vermeyi sürdüreceği vurgulandı.

KGK Dış Medya Meclisi’nin Dış Medya Meclis Başkanı Elşad Eyvazlı’nın yönettiği Alanya toplantısına Meclis Başkan Vekili Benan Kepsutlu ile Meclis Yürütme Kurulu üyeleri Yakup Aslan, Adil Elmas ve Ekaterina Gündüz’ün de aralarında bulunduğu meclis üyeleri ve dış temsilciler katıldı. KGK Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt ve KGK Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik ile KGK Genel Sekreter Yardımcısı Aynur Tattersall’in de hazır bulunduğu toplantı Azerbaycan Media Türk televizyon kanalından canlı olarak yayınlandı. Dış ülkelerde halen yürürlükte olan karantina uygulamaları nedeniyle bir çok meclis üyesi ve dış temsilcinin katılamadığı toplantıda, küresel bazda gazetecilerin sorunlarının yanı sıra Türk gazetecilerle yabancı gazeteciler arasında yapılabilecek işbirliği imkanları konuşuldu. Basın etiği çerçevesinde basın özgürlüğünün global anlamda önemine vurgu yapılan toplantıda, KGK’nin her ülke temsilcisi kendi görüş ve önerilerini dile getirdi. Toplantıda, ülkeler bazında yönetimlerin gazetecilik mesleğine bakışındaki farklılıklar eleştirilirken, basın mensuplarına uygulanan şiddet eylemlerine karşı ne tür bir yol haritası çizilebileceği ve nasıl “tek ses” olunabileceği de konuşuldu.
Türkiye’de görev yapan yabancı gazetecilerin karşılaştığı sorunlar da ele alındı. Akreditasyon başta olmak üzere görev esnasında karşılaşılan sıkıntıların çözümü konusunda ilgili birimlerle temasa geçilmesi, ayrıca Türkiye’nin aktif dış politikası ile ilgili bilgilenmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile “off the record” bir söyleşide bir araya gelme imkanlarının araştırılması kararlaştırıldı.
Gazetecilik mesleğinin topluma bilgi verme misyonunun öneminin yanı sıra, yönetici kategorisindeki kadın gazeteci sayısının Türkiye’de ve dünyada erkek yöneticilere kıyasla azlığına dikkat çekildi. 2021 – 2022 çalışma dönemine ait önemli kararlar alan KGK Dış Medya Meclisi, bu sürece ilişkin uygulanabilecek yeni projeleri ve geliştirilen çözüm önerilerini masaya yatırdı. Bunun dışında Türkiye’deki üyeleri ve yurt dışında şu an itibariyle 45’e ulaşan temsilcileriyle her ay düzenli olarak yapılacak toplantılar sonucunda düzenli olarak değerlendirme raporu hazırlaması konusunda mutabık kalındı.

KGK Dış Medya Meclisi mutat toplantısına katılan gazetecilerin isimleri şöyle:
İSMAİL BAYAZIT (THE BRAND AGE), AYNUR TATTERSAL (İNGİLTERE / DHA), ELŞAD EYVAZLI (AZERBAYCAN / MEDIA TURK), BENAN KEPSUTLU (İNGİLTERE / INDEPENDENT), FELAT BOZASLAN (ALMANYA / DW), YAKUP ASLAN (AZERBAYCAN / MEDİA TÜRK), ADİL ELMAS (AVUSTURYA / AG TV), NEŞE ASLAN (İRAN / ULUSAL), DENIS SOLOVYKH (RUSYA / TASS), SEFA DOĞANAY (ALMANYA / HABERLİN), KAHRAMAN HALİSÇELİK (TÜRK KONSEYİ), EKATERİNA GÜNDÜZ (RUSYA / RUS MEDYA KONSEYİ), ANNA ANDREOU (YUNANİSTAN / SHOW TV), ANISA BAHITI (ARNAVUTLUK / İNFO TV), ALİ HANÇERLİ (KIBRIS / BRT).

YAZAR BİLGİSİ