KGK: Bazı “Haydut Devletler”in, Gazetecileri casus yazılımlarla izlemesi kaygı verici

19.07.2021
KGK: Bazı “Haydut Devletler”in, Gazetecileri casus yazılımlarla izlemesi kaygı verici

Dünyanın önde gelen yayın kuruluşlarının aylardır sürdürdükleri ortak çalışma sonucunda, “gazetecilerden korkan” bazı “haydut devletlerin” casus yazılımlarla binlerce gazeteciyi cep telefonları üzerinden takibe aldıklarının ortaya çıkması medya sektöründe endişe ve kaygıyla karşılandı.
Küresel Gazeteciler Konseyi, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Genel Başkan Mehmet Ali Dim imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:
İsrailli NSO Grubu’nun geliştirdiği Pegasus adlı casus yazılımın ilk belirlemelere göre, çoğunluğu gazeteci ve bu mesleğin yanında demokrasi ve özgürlükler için mücadele eden aktivistlerden oluşan 50 bin kişinin telefonuna sızdığı ortaya çıktı.
Aslında, NSO Grubu’nun “terörizmle mücadele için geliştirdiğini savunduğu” bu yazılımın İsrail’in yanında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan tarafından muhalif gazetecilere karşı kullanıldığı yolundaki ilk bilgiler Aralık 2020’de açıklanmıştı.
Bu gelişmeden sonra iddiaların peşini bırakmayan araştırma ekibi, bağlantılı listelerin Uluslararası Af Örgütü ve Paris merkezli Forbidden Stories kuruluşu tarafından aktarıldığını, yapılan incelemelerde, casus yazılımla takip edilen telefonlar arasında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in de olduğu biliniyor. Bu tür casus yazılımların ağır insan hakları ihlalleri yaşanılan ve medyası esaret altında olan devletlerin eline geçmemesi gerektiği konusunda sağlanan küresel mutabakata katılıyoruz.
Türkiye’nin ilgili makamlarından, İsrail NSO şirketinin casus yazılımını kullanarak dünya çapında özgür basını ve sivil toplumu hedef almış devletlerin belirlenerek açıklanmasını, ayrıca Türkiye’de hangi gazetecilerin bu tür bir küresel casusluk mağduru olduğu konusunun da açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz.

YAZAR BİLGİSİ