KGK 3’üncü yaşını böyle kutladı

16.10.2022
KGK 3’üncü yaşını böyle kutladı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 3’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara ve İstanbul’da iki ayrı etkinlik düzenledi.

14 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı onayıyla uluslararası birlik statüsünde kurulan KGK, İstanbul’da aylık olağan yönetim kurulu toplantısını da gerçekleştirdi.

ANKARA’DA RESEPSİYON

İlk olarak Ankara Çankaya’daki genel merkez binasında gerçekleşen resepsiyonda üyeler ve konuklara öğle yemeği ikram edildi. KGK Ailesi adına Genel Başkan Mehmet Ali Dim ile Genel Başkan Yardımcısı Bülent Aydemir, Genel Sekreter Lütfü Karakaş, Mali Başkan Yardımcısı Gürsel Eser, Meclis Üyeleri Yakup Aslan, Seda Demir, Cesurhan Taş, Mesut Demir ve Neşat Gündoğdu’nun yanısıra KGK Danışma Kurulu Başkanı Dr. İmbat Muğlu ile Kırıkkale İl Temsilcisi Adem Yılmaz, Çankırı İl Temsilcisi İrfan Hoşafçıoğlu ve Bartın İl Temsilcisi Levent Çınçın da resepsiyonda hazır bulundular. Etkinliğe, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ile 19. dönem milletvekili 100’üncü Yıl Hastanesi sahibi Dr. Ahmet Feyzi İnceöz, Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) Başkanı Adem Solak, Bağımsız Arabulucu Avukatlar Derneği (BADER) Başkanı Dursun Yassıkaya, SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse ve Ankara ile çevre illerden gelen bazı üyeler de katıldı. Etkinliğe katılamayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise çelenk yolladı. Üyeler ve konuklarla birlikte 3’üncü yıl pastasını kesen Genel Başkan Dim, katılımcılara teşekkür ederek, konseyin kısa sürede büyük ivme kazandığını belirtti. Dim, “58 ülkede ve ülkemizin 81 ilinde temsilcisi olan küresel ölçekli bir medya örgütlenmesi haline geldik. Yurt içinde mesleki konularda yoğunlaşırken, yurt dışında ülkemizin kamu diplomasisi faaliyetlerine medya alanında destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

İSTANBUL’DA TOPLANTI

KGK Yönetim Kurulu’nun aylık olağan toplantısı İstanbul’da Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt’ın ev sahipliğinde Skala Medya’da gerçekleşti. Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in başkanlık ettiği toplantıda gündem değerlendirmesi yapıldı ve ağırlıklı olarak 27-30 Ekim 2022 tarihlerinde Alanya’da gerçekleştirilecek olan KGK Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni ile ilgili hazırlıklar ele alındı. Ayrıca, önümüzdeki yıl için planlanan bazı etkinlikler ve üyelikler görüşüldü.

CİHANGİR’DE KAHVALTI

İstanbul Cihangir’de bulunan KGK ofisinde, Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in yanısıra, Meclis Başkanları Buse Biçer Akbaş (Yaygın Medya), İsrafil Avcı (Yerel Medya) ve Elşad Eyvazlı (Dış Medya) ile Yönetim Kurulu’ndan Genel Başkan Yardımcıları Bülent Aydemir, Savaş Çokduygulu ve Kahraman Halisçelik, Genel Sekreter Lütfü Karakaş, Genel Sekreter Yardımcısı Aynur Tattersall, Mali Başkan Yardımcısı Gürsel Eser, yönetim kurulu üyeleri Sertaç Virancık, Y. Ziya Çakır, M. Duran Özkan ve Ercan Arslan’ın da ev sahibi olarak katıldığı bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi. Kahvaltıya, KGK Meclis üyeleri Ahmet Coşkunaydın, Hayati Arıgan, Ferhat Yıldırım, Anna Andreu ile danışma kurulu üyelerimiz Ali Atasever ve Emral Cömert, bir kısım İstanbul üyeleri ile yabancı medya temsilcisi yerli ve yabancı gazeteciler ile yabancı misyon şefleri, bazı STK başkan ve yöneticilerinin katıldığı açık büfe kahvaltıya, bazı ülkelerin İstanbul Başkonsolosları ile Yabancı Medya Derneği Başkanı Christian Feiland, gazeteci öğretim üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Başkanı Erdoğan Erdoğdu katılım gösterdi. 3’üncü yıl pastasının kesimi sırasında konuşan Genel Başkan Dim, sözlerine “Bartın’da meydana gelen maden kazasında yaşamını kaybeden madencilerin acısını yüreğimizde hissediyoruz” diye başladı. Dim, 3’üncü yılı gururla idrak ettiklerini belirterek, “Ortada bir başarı varsa bu başarı hepimizindir. Bizlere destek veren ve daima motive eden Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere, kurucularımız ve yönetim kurulumuz ile tüm üyelerimize şükran borçluyuz. 58 ülkede temsilcisi, Ankara ve İstanbul’da ofisi ve geri kalan 79 ilde temsilciliği bulunan bir kuruluşu ayakta tutmak kolay değildir. Yarattığımız kaynaklarla, misyonumuza uygun olarak ülke dışında medya aracılığıyla kamu diplomasisi faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu alandaki boşluğu başarıyla doldurduğumuza inanıyorum” dedi.

YAZAR BİLGİSİ