KGK, 24 Temmuz gündemli on-line toplantılar yaptı

25.07.2020
KGK, 24 Temmuz gündemli on-line toplantılar yaptı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Ankara’daki genel merkez binasında yapılan resepsiyonun yanısıra, üyelerle yapılan bir dizi çevrimiçi toplantı ile de 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutladı

ANKARA’DA bulunan KGK üyesi gazeteciler, genel merkezde sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek günün anlam ve önemi üzerine değerlendirmelerde bulurken; Ankara dışında bulunan yerel medya meclisi, yaygın medya meclisi ve dış medya meclisi üyeleri, il ve ülke temsilcileri ile iki ayrı çevrimiçi toplantı düzenlendi.

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNEMİ VURGULANDI

Yaygın medya ve dış medya temsilcileri ile il ve yerel medya meclisi tensilcilerinden oluşan iki ayrı gurupla yapılan çevrimiçi toplantılarda konuşan KGK Genel Başkanı Dim, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın gazetecilerin yaşadıkları güçlüklerin daha iyi anlaşılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, kamuoyu nazarında olumlu bir algıya sahip olmalarının sağlanmasında esaslı bir işlev gördüğünü belirtti. 24 Temmuz 1908 yılında ilan edilen 2. Meşrutiyet ile basın üzerindeki sansürün kaldırılmasının bir bayram olarak kabul gördüğünü dile getiren Dim, düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğünün ne denli önemli olduğunu vurguladı.

‘SES GETİREN ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK’

Dim, daha sonra sözü Yaygın Medya Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Salih Zeki Sarıdanişment’e verdi. Sarıdanişment konuşmasında, bütün dünyada egemen olan korona salgını sebebiyle bir araya gelemeyen KGK’nın uzaktan bağlanma yöntemiyle salgın sürecinde de oldukça ses getiren çalışmalara imza attığını söyledi. “Türkiye’de Gazeteciliğin Geleceği” başlıklı bir rapor hazırlayıp yayınladıklarını ifade eden Sarıdanişment, korona sürecinde Basın İlan Kurumu ile yaptıkları görüşmeler sonucunda gazetelerin ilan gelirlerinin artmasına katkı sağladıklarını belirtti. Sarıdanişment, salgın sonrası için ise şimdiden ciddi planlamalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

KGK SİTESİ YENİLENDİ

Daha sonra KGK’nın yenilenen web sitesi hakkında Metmar Bilişim sahibi yazılımcı Metin Yıldız tarafından
katılımcılara detaylı bilgi verildi. KGK, web sitesine bir çok yeni işlev ve modül eklendiğini belirten Yıldız,
bu yenilikler sayesinde bütün üyelere kişisel verilerinin düzenleye bilmeleri için bir kullanıcı adı ve şifre verildiğini belirtti. Yıldız, e-dergi ve e-rapor özellikleri ile yayın alanında KGK sitesinin önemli bir başvuru odağı haline geleceğini ifade etti.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Çevrimiçi toplantıya Bakü’den katılan KGK Dış Medya Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Elshad Eyvazov, konsey üyeleri olarak uluslararası arenada daha yakın işbirliği içinde olmamız gerektiğinden söz etti. Eyvazov, Ukrayna’daki olayların kamuoyuna aktarılmasında veya Avrupa’da bir Azerbaycan vatandaşı gazetecinin şiddete maruz kalmasının kınanmasında işbirliği ve güç birliği yapmamız gereğini vurguladı.

‘SANSÜR YOK AMA…’

Toplantıda konuşan KGK Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt ise, 24 Temmuz Basın Bayramı’nın gazeteciler için ne kadar bayram olduğunun günümüzde tartışmalı olduğunu söyledi. Bayazıt, “Sansür 1908 yılında kaldırılmış olsa da sansüre benzer başka uygulamalar günümüzde bol miktarda bulunuyor. Hapishanelerde yatan gazeteci sayısı dünya kamuoyunun dikkatini çekecek kadar çok” dedi.

‘ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ’

Fransa Temsilcisi Gizem Adal söz alarak ülkemizdeki medya mensuplarının basın bayramını kutladı. Gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesinin gerekliliğini belirten Adal, basının demokratik bir toplumun vazgeçilmezi olduğunu sözlerine ekledi.

AZERİ GAZETECİYE SALDIRIYI KINADI

KGK Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik, bütün üyelerin Basın Bayramı’nı kutlayarak Türk Keneşi olarak kardeş Azerbaycan’ın Real TV adlı kuruluşu çalışanı ve Avrupa bürosunun temsilcisi Khatira Sardargizi’nin, Belçika’nın başkenti Brüksel’de saldırıya uğramasına tepki gösterdiklerini belirtti. KGK ABD Temsilcisi İrfan Sapmaz ise ABD’deki salgın ve salgınla mücadele konusunda detaylı bilgi verdi. Sapmaz , başkanlık seçimi konusundaki gelişmeleri de değerlendirdi. Toplantı başkan Mehmet Ali Dim’in genel değerlendirmesi, öneri ve iyi niyet temennileri ile son buldu.

TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER

Yaygın medya ve dış medya temsilcileri ile il ve yerel medya meclisi tensilcilerinden oluşan iki ayrı gurupla yapılan çevrimiçi toplantılara şu isimler katıldı:

İL VE YEREL MEDYA MECLİSİ TEMSİLCİLERİ

Mehmet Ali Dim, Veli Altınkaya, Suhabi Okumuş, Yusuf Tortop,
İsrafil avcı, Özkan Karakaya, İrfan Hoşafçıoğlu, Ahmet Külekçi,
Ayhan Mergen, Bayram Ali Kavalcı, Celal Çiftçi, Ercan Asrlan,
Ahmet Küçükcicibıyık, Gökhan Kılıç, Zafer Tokuş, Sekvan Küden,
Mesut Demir, Şerife Türkeş, Serap Karaoğlu, Esra Aksu, Ferhat Lap,
Tarık Yılmaz.

YAYGIN VE DIŞ MEDYA TEMSİLCİLERİ

Mehmet Ali Dim, İsmail Bayazıt, Salih Zeki Sarıdanişmet, Elshad Eyvazov,
Gizem Adal, Gürsel Eser, Bülent Aydemir, Adnan Yüce, Kahraman Halisçelik, Cesurhan Taş, Seda Demir, Nahide Ali Youmer, Tamer Yavuz,
Ünsal Karabulut Yakup Aslan, İrfan Sapmaz, Hayati Arıgan, Dündar Keşaplı.

YAZAR BİLGİSİ