KGK ‘2021 hedeflerini’ belirledi

14.01.2021
KGK ‘2021 hedeflerini’ belirledi

Yılın ilk toplantısını Ankara’daki genel merkezinde gerçekleştiren KGK Yönetim Kurulu, 2020’nin genel değerlendirmesini yaparak, 2021 hedeflerini belirledi

PANDEMİ süreci nedeniyle son 1 yıldan beri yönetimsel çalışmalarını ağırlıklı olarak digital ortamda yürüten Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yönetim Kurulu, Ankara’daki KGK Genel Merkezi’nde Genel Başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında bir araya gelerek yılın ilk toplantısını yaptı.
Dim, yönetim kuruluna 2020 yılının genel değerlendirmesini yaptığı toplantıda, ülkemizde aşılama çalışmalarına başlandığını hatırlatarak, gazetecilerin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi konusunda ısrarlı olduklarını söyledi.
Azerbaycan’ın 30 yıldır işgal altında olan anavatan topraklarının kurtarılmasına yönelik operasyonun haklı gerekçelerinin dünyaya anlatılmasında KGK’nın önemli bir görev üstlendiğini söyleyen Dim, bu kapsamda uluslararası basın kuruluşlarına mensup olan ve Türkiye’de görev yapan 10 yabancı gazetecinin Azerbaycan’a götürüldüğünü ifade etti. Dim, KGK heyeti ve yabancı gazetecilerin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev tarafından kabul edildiğini, KGK’nın bu çalışmasının Azerbaycan hükümeti tarafından takdir belgesi ile onurlandırıldığını belirtti.
Dim ayrıca kısa bir süre önce hizmete giren KGK İstanbul Ofisi’nin, yabancı medyanın da ilgi ve buluşma noktası haline geldiğini söyledi.

‘SIKINTILARI AKTARMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Gazetecilerin ‘Yıpranma payı’ olarak bilinen Fiili Hizmet Zammı hakkı için Sarı Basın Kartı şartı getirilmesi yönündeki düzenlemede ısrar edilmesinin hak kayıplarına neden olduğunun altını çizen Dim, iktidar ve muhalefet partilerinin yöneticileri ile görüşerek sıkıntıyı aktarmaya devam ettiklerini ifade etti.

‘KGK 39 ÜLKEDE TEMSİLCİ ATADI’

KGK’nın yurtdışında örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğünü ve 39 ülkede temsilci atadığını söyleyen Dim, Çin, Hindistan, Malezya, Endonezya, Özbekistan ve Kazakistan’da ise önümüzdeki günlerde görevlendirmelerin yapılacağını ifade etti.
KGK’nın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Küresel Medya Dergisi’nin 3. sayısını yayınladığını hatırlatan Dim, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Küresel Medya’ya özel önemli değerlendirmelerde bulunduğunu söyledi.
Ayrıca pandemi sürecinde çok sayıda gazetecinin hayatlarını kaybettiğini belirten Dim, “Meslektaşlarımızın aileleri ile çocuklarına yönelik katkı ve desteklerimiz sürüyor. Asla unutmayacağımız pandemi kurbanı meslektaşlarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

KGK 2021 HEDEFLERİNİ BELİRLEDİ

KGK’nın 2021 hedeflerinin de ele alındığı yönetim kurulu toplantısında üyeler öneri ve görüşlerini açıkladı. Ayrıca yeni yılın haziran ayından sonrası için planlanan ulusal ve uluslararası etkinlik teklifleri de değerlendirildi.
Genel Başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında yapılan toplantıda, Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt, Genel Başkan Yardımcıları Veli Altınkaya, Bülent Aydemir, Kahraman Halisçelik, Genel Sekreter Lütfü Karakaş, Genel Muhasip Adnan Yüce, Genel Sekreter Yardımcısı Aynur Tattersall, Genel Muhasip Yardımcısı Gürsel Eser, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Duran Özkan, Yusuf Ziya Çakır, Sertaç Virancık, Dış Medya Meclis Başkanı Elşad Eyvazlı ve Yerel Medya Meclis Başkanı İsrafil Avcı da hazır bulundu.

YAZAR BİLGİSİ