KGK: 2020’yi kara listeye ekledik, 2021’den umutluyuz

30.12.2020
KGK: 2020’yi kara listeye ekledik, 2021’den umutluyuz

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) yeni yıl dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Genel Başkan Mehmet Ali Dim imzasıyla yayınlanan mesajda, “Büyük sıkıntılar ve acılarlarla anacağımız 2020 yılını geride bırakıyoruz. Yeni yılda sıkıntılar ve acılar geride kalsın, 2021 yılı yaşlı dünyamıza sağlık, barış ve huzur getirsin” temennisiyle şöyle denildi: “Yaşadığımız covid19 pandemisi nedeniyle maalesef bizleri büyük acıya boğan kaybettiğimiz meslektaşlarımız oldu. Bu süreçte yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenen meslek gruplarından birisi gazeteciler oldu. Bu yüzden 2020’yi kara listeye ekledik. Sürekli sahada yüksek risk altında görev yapan gazetecilerin bağlı olduğu yazılı ve görsel basın kuruluşları ciddi ekonomik darboğazlara düştü. Çok sayıda meslektaşımız işsiz kaldı. Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu zamanında aldığı kararlarla özelikle yerelde yazılı basın kuruluşlarının süreci minimum zararla atlatmasında önemli rol oynadı. Bu vesile ile sektörün yanında duran BİK Yönetim Kurulu’na yerel medya adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Uluslararası güçlerin ülkemiz ekonomisi ve güvenliğini zafiyete uğratmak için yaptığı teşebbüslerin boşa çıkarılması için verilen milli duruş ve mücadelenin farkındayız. Ülkemizin bu haklı tutumunu, Küresel Gazeteciler Konseyi olarak, partnerlerimiz ve yurtdışındaki yabancı meslektaşlarımıza anlatma konusunda gerekli hassasiyet ve duyarlılığı gösterdik.
Mart ayından bu yana devam eden pandemi sürecine rağmen, KGK olarak, başta mesleki sorunlar olmak üzere ülkemizde ve bölgemizde yaşanan her türlü soruna karşı hassasiyetimizi koruduk. Nitekim kardeş Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ topraklarının kurtarılmasından sonra, Ermenilerin yıllarca yaptığı haksızlık ve hukuksuzluğun uluslararası topluma duyurulması konusunda ülkemizde görev yapan yabancı basın kuruluşları temsilcilerinin KGK öncülüğünde bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretin katkılarını da dikkatlerinize sunmak isterim.
Yaşadığımız sürecin getirdiği zorunluluklar nedeniyle, hedeflerimize tam olarak ulaştığımızı söylemek elbette mümkün değil. Ancak, tüm şartlar zorlanarak iyi duygu ve düşüncelerle anamayacağımız 2020 yılında KGK Ailesi olarak, kuruluş amacımız ve ilkelerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı yürüttük.
Yeni bir yıldan en büyük dileğimiz 2021 yılının ülkemize ve mesleğimize daha güzel ve aydınlık günler getirmesidir. KGK olarak; aşı ve ilaç gibi gelişmeler ışığında çok büyük umutlarla karşıladığımız 2021 yılında mesleğin onurunun korunması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarının sorunlarının çözülmesine yönelik mücadelemiz sürecektir. Bu duygularla, başta meslektaşlarımız olmak üzere, tüm gönül dostlarımızın yeni yılını kutluyor, yüce yaradan Allah’ın da yardımıyla 2021’in sağlıklı günlerde buluşup kucaklaşma arzumuzu gerçekleştirebileceğimiz bir yıl olmasını diliyoruz.”

YAZAR BİLGİSİ