KGK: 10 Ocak’ta aşı müjdesi bekliyoruz

08.01.2021
KGK: 10 Ocak’ta aşı müjdesi bekliyoruz

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, pandemi sürecinde riskli meslek grupları arasında yer alan gazetecilerin öncelikli aşılama programına dahil edilmesini istedi.

Genel Başkan Mehmet Ali Dim imzasıyla yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:
“10 Ocak 1961’de kabul edilen 212 sayılı yasa ile gazetecilere verilen haklar yıllar içinde kısmen geri alınmış olsa da, geleneksel olarak kutlanagelen ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ gazetecilik mesleğinin sorunlarının tartışıldığı ve pandemi öncesi bir araya gelerek kutlamaların yapıldığı bir gün olması nedeniyle anlamlıdır. 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren ve çalışan gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasa, gazetecilerin patronlara bağlı kalmadan özgürce ve sadece toplumun yararlarını gözetecek şekilde mesleklerini yapmalarına imkan sağlıyordu.
Ancak aradan geçen yıllar içinde medya sektöründe yaşanan gelişmeler ve tekelleşme süreci sonucunda bugünkü duruma gelindi. Bizim açımızdan sevindirici olan, Anadolu’da son derece dinamik, etkin, ahlaki ve etik değerlere sonuna kadar bağlı, seviyeli ve kaliteli bir medyanın bulunmasıdır.
Pandemi sürecinde riskli meslek gruplarının ön sıralarında yer alan ve geçen yıl Covid-19 kaynaklı 20’yi aşkın kaybı olan biz gazetecilerin beklentisi öncelikli aşılama programına dahil olmaktır. 10 Ocak’ta bu konuda müjde beklediğimizi vurgulamak isterim.
10 Ocak vesilesiyle tekrar vurgulamamız gereken konulardan biri, meslektaşlarımızın ve Türk medyasının dijital çağa ayak uydurmasının hayati önemidir. Bu noktada KGK olarak meslektaşlarımıza katkı ve destek vermek üzere yürüttüğümüz çalışmalar her ne kadar pandemi nedeniyle sekteye uğramış olsa da, şartlara uygun olunca çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şu ana kadar dijital çağa uyumu ihmal eden, erteleyen meslektaşlarımız ve medya kuruluşlarımız açısından 10 Ocak’ın yeni bir milat olmasını diliyoruz.
10 Ocak’taki talep ve beklentilerimiz arasında Yargı Reformu Taslağı’nın bir an önce yasalaşması, böylece artık gazetecilerin yazdıkları köşe yazıları ve haberler nedeniyle hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalmamaları, gazetecilerin can güvenliği başta olmak üzere Anayasa güvencesi altında olan basın özgürlüğü gibi kavramların korunması, gazetecilerin yaşam standardı ile gelir düzeylerinin yükseltilmesi ve Anadolu medyasının yaşadığı mali sorunların aşılması noktasında destek verilmesi de vardır.
Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın geleneksel Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlıklı günler dileriz. Ayrıca pandemi sürecinde kaybettiğimiz meslektaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, onları asla unutmayacağımızı vurgulamak isteriz.”

YAZAR BİLGİSİ