KGK 10 Ocak’ı dolu dolu geçirdi

11.01.2023
KGK 10 Ocak’ı dolu dolu geçirdi

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir dizi etkinliğe imza attı. Anıtkabir ziyareti, yönetim kurulu toplantısı ve yeni genel merkez açılışı da aynı gün gerçekleşti.

KGK Yönetim Kurulu, yeni yılda ve Ankara Balgat’taki yeni genel merkezde ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya Yaygın Medya Meclis Başkanı Buse Biçer Akbaş, Yerel Medya Meclis Başkanı İsrafil Avcı ve Dış Medya Meclis Başkanı Elşad Eyvazlı ile Genel Başkan Yardımcıları Bülent Aydemir ve Kahraman Halisçelik, Genel Sekreter Lütfü Karakaş, yönetim kurulu üyeleri Sertaç Virancık, Mehmet Duran Özkan, Banu Şen ve Ercan Arslan katıldı. Genel Başkan Mehmet Ali Dim açılış konuşmasında günün anlam ve önemine vurgu yaptı. Dim, tüm meslektaşlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı ve konsey olarak gerek yurt içi, gerek yurt dışında görev yapan gazetecilerin haklarını her zaman savunacaklarının altını çizdi. Yeni genel merkez binasının taşınma süreci ve yapılan harcamalar konusu ile aynı gün yayınlanan. KGK resmi yayın organı Küresel Medya’nın 10 Ocak özel sayısı hakkında da bilgi verdi. İngilizce ve Türkçe yayınlanan, ayrıca Türkiye’de alanında söz sahibi olan bir çok önemli gazetecinin yazısının bulunduğu derginin genç gazetecilere ışık tuttuğunu söyleyen Dim, “Öncelikle dergimize emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Yine harika bir sayıya imzamızı attık. Her zaman olduğu gibi bu sayıda da değerli kalemlere yer verdik. Mesleğe yeni başlayan gençlerimizin bu yazılardan faydalanacağını umuyorum” diye konuştu.

Toplantı, üyelik talepleri ile Basın İlan Kurumu seçimi çalışmalarının değerlendirilmesi, KGK il ve dış temsilcilerinin durumunun görüşülmesi, KGK mali durumu hakkında bilgilendirme, Yurt içi ve yurt dışı buluşma önerilerinin görüşülmesinden sonra yönetim kurulu üyelerinin önerilerinin ardından son buldu. Alınan kararlar doğrultusunda bazı il temsilcilerinde değişikliğe gidildi. Murat Çiçek Antalya, Bilal Güley Amasya, Serkan Tatlı Manisa, Salih Şahin Kars ve Halil Coşkun Şırnak il temsilcisi olarak atandı.

ANITKABİR ZİYARETİ

KGK yönetim kurulu daha sonra Ankara’da bulunan KGK üyeleriyle birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Genel Başkan Dim önderliğindeki yaklaşık 30 gazeteci, önce Ata’nın mozolesine çelenk koydu, ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Dim daha sonra anı defterine şunları yazdı: “Ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Büyük Atatürk, Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Küresel Gazeteciler Konseyi’nin üyeleri ile manevi huzurunda bulunuyoruz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken bize bıraktığın emaneti daha güçlü bir şekilde koruyup kollayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Basının halkın sesi olduğu ve susturulmaması gerektiği yönündeki direktifiniz doğrultusunda çalışmalarımızı ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Cumhuriyetimize yönelik her türlü tehdit ve saldırıya karşı, uluslararası platformlarda ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkeniz doğrultusunda kamu diplomasisi çalışmalarımıza ve çabalarımıza hız verdik. Bu duygu ve düşüncelerle Küresel Gazeteciler Konseyi olarak miras bıraktığın Cumhuriyeti ve ilkelerini savunmaya devam edeceğimizi ifade etmek isteriz. Huzurunda saygıyla ve minnetle eğiliyoruz. Ruhun şad olsun ATAM.”

RESEPSİYON VE AÇILIŞ

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)‘nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda Ankara’nın önde gazetecileri ve siyasileri bir araya geldi.

Balgat’taki yeni Genel Merkez binasının açılışının da yapıldığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü resepsiyonu genel merkez binasının fuaye salonunda gerçekleşti. Konuklara sıcak ve soğuk içeceklerin yanısıra, börek, kanepe ve kuru pasta çeşitleri ikram edildi. Etkinliğe ve açılış törenine TBMM Eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç ile Diyarbakır Milletvekili ve Tarım Eski Bakanı Mehdi Eker, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Orhan Çakırlar’ın yanısıra Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Uçak ve Mehmet Emin Ekmen ile Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Hayri Çavuşoğlu ve Ankara’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, iş insanları ve çok sayıda KGK üyesi gazeteci katıldı.

KGK yeni Genel Merkezi’nin hizmete girmesi ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gün nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Genel Başkan Mehmet Ali Dim, Türkiye’nin tüm illeri dışında 60 ülkede temsilci atandığını söyleyerek, “2023 yılsonuna kadar hedefimiz 100 ülkede temsilcilik açmak. Mesleki sorunların tespiti ve çözüm önerileri sunmanın yanında en önemli misyonlarımızdan birisi de kamu diplomasisi yürütmek. Bu kapsamda ortaya koyduğumuz tüm çalışmalarda ülkemizin uluslararası platformlarda haklı davasına destek verebilmek adına meslektaşlarımız aracılığıyla faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Diyarbakır Milletvekili ve Eski Tarım Bakanı Mehdi Eker ise gazetecilik mesleğinin çok eskiye dayanan tarihi olduğunu anlatarak basının toplum ile kamu düzeni arasında önemli bir görev üstlendiğine vurgu yaptı. Görev aldığı hükümetlerde uzun yıllar basından sorumlu bir şekilde çalışmalar yürüttüğünü belirten Meclis Eski Başkanı Bülent Arınç, “Siyasette basının bize ambargo uyguladığı yıllarda sesimizi duyurmak için bize yerel gazeteciler bizlere ekranlarını ve sayfalarını açtı. Anadolu basınının bu önemli misyonunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle görev yaparken öncelikle yerel basının korunması noktasında büyük hassasiyet gösterdim. Bu bakışın dışında Küresel Gazeteciler Konseyi’nin önemli misyonunun da kamu diplomasisi yürütmek olduğunu gayet iyi biliyorum. Bu alanda ülkemizin çok ciddi eksikliği olduğunun farkındayım. KGK’nın bu eksikliği giderme ve mevcut açıkları başarıyla kapatma noktasındaki girişimlerini takdirle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra yapılan dua sonrasında konuklarla birlikte kurdele kesilerek yeni Genel Merkez binasının açılışı yapıldı.

 

YAZAR BİLGİSİ