Kazakistanlı gazeteciler tanıtım elçimiz oldular

05.04.2022
Kazakistanlı gazeteciler tanıtım elçimiz oldular

Türkiye’nin “Kamu Diplomasisi” faaliyetlerine destek amaçlı başarılı medya projelerine imza atan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Kazakistan’ın önemli medya kuruluşlarını temsil eden gazetecileri, İstanbul ve Bursa’da ağırladı.

KGK öncülüğünde gerçekleştirilen 5 günlük programda yer alan konuk gazeteciler İstanbul ve Bursa’yı tanıma fırsatı buldular. İstanbul’dan başlayıp Bursa ile devam eden gezi programı yine İstanbul’da sona erdi.

İSTANBUL’A HOŞGELDİNİZ

İstanbul ziyaretleri kapsamında ilk olarak Basın Müzesi, Ayasofya ve tarihi yarımada gezisi yapan Kazakistanlı gazeteciler, Türk Devlet Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev tarafından da kabul edildiler. Kazakistanlı gazeteciler, Cihangir’deki KGK İstanbul ofisinde KGK üyesi Türk gazetecilerle de bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıya, KGK adına Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in yanısıra, Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik, Dış Medya Meclis Başkan Vekili Benan Kepsutlu, Yaygın Medya Meclis Üyeleri Ferhat Yıldırım, Ahmet Coşkunaydın ve Ferhat Esnek, Danışma Kurulu üyeleri Nalan Yazgan, Atilla Diler ve Emral Cömert ile üyeler Halit Akgül ve Aykut Gülerik de katıldılar.

KGK İstanbul Ofisinde heyete hitaben konuşma yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, “Konseyimizin misyonuna uygun olarak dış ülkelerden gazetecileri ülkemize davet ederek veya dış ülkelere giderek ülkelerarası medya dostluğu, kaynaşması ve birlik beraberliği ekseninde sinerji yaratmayı amaçlıyoruz. Daha önce KKTC, Azerbaycan, Almanya, Rusya ve Gürcistan ile yaptığımız bu tür etkinlikleri şimdi de Kazakistan ile sürdürdük. Bu çalışmalarımızda bize daima destek olan ve ufuk açan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız Sayın Fahrettin Altun’a ve paydaşımız olan tüm kurum ve kuruluşların yöneticilerine şükranlarımızı sunarız” dedi.

BURSA PROGRAMI

İstanbul gezi ve temaslarının ardından Bursa’ya geçen heyet, “2022 Yılı Türk
Dünyası Kültür Başkenti” açılış töreni ve Nevruz kutlamalarına katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlık ettiği TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi Olağanüstü Toplantısı Çalışma Oturumu’na akredite olarak katılan heyet, resmi temasların ardından İnegöl, İznik ve Bursa merkezinde tarihi, kültürel ve turistlik mekanları ziyaret ettiler.

ÖNEMLİ TEMASLAR

Kazakistanlı gazeteciler, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dussanbay Kasseinov, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Macaristan-İstanbul Konsolosu László Kelle, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile de bir araya gelerek ülkemiz hakkında bilgiler aldılar.

Bursa’dan İstanbul’a dönen heyet üyeleri boğazda bir gemide onurlarına verilen yemekli ve eğlenceli geziye de katıldılar.

DEİK’TE TOPLANTI

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin misafiri olarak Türkiye’ye gelen Kazakistan’ın önde gelen gazetecileri, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu (DEİK) ziyaret edereki Türkiye-Kazakistan ekonomik iş birliği hakkında da bilgi aldılar.
DEİK Türkiye–Kazakistan İş Konseyi Başkanı ve TAV Havaalanları CEO’su Sani Şener’in ev sahipliğinde gerçekleşen değerlendirme toplantısına Türkiye-Kazakistan İş Konseyi yönetiminde yer alan iş insanları da katıldı.
Konuk medya mensuplarına iki ülke ticari ilişkileri hakkında bilgi veren Şener, son 30 yılda Kazakistan’ın ulusal ticaret piyasasının gelişmesinde ve güçlenmesinde Türkiye’nin ve Türk iş insanlarının ciddi katkıları olduğunu vurguladı. Toplantıya, Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile Türk Devletleri Teşkilatı Basın Müşaviri ve KGK Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik,
Türkiye–Kazakistan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Oğuzhan Bülbül, Yürütme Kurulu üyeleri Kerem Mağdenli, Mehmet Ali Hakan, Selçuk Yüce, Servet Yıldırım, Yakup Mermer, Abdullah Altunkalem ile DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Dilek Tuna ve Türkiye-Kazakistan İş Konseyi Koordinatörü Elnur Osmanov da katıldılar.

VEDA YEMEĞİ

Son akşam İstanbul’da Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in ev sahipliğinde Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Türk Devletleri Teşkilatı Basın Danışmanı ve KGK Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik ve KGK Yaygın Medya Meclisi Üyesi Ferhat Yıldırım ile birlikte veda yemeğine katılan Kazakistanlı gazeteciler, yemekli toplantının ardından İstanbul Havalimanından Kazakistan’a uğurlandılar.

“KARDEŞLİĞİ HİSSETİK”

Kazakistan’a dönen konuk gazeteciler, sosyal medya paylaşımları, haber ve yazılarında, Türkiye’de geçirdikleri rüya gibi 5 gün boyunca kardeşliği ve samimiyeti hissettiklerini belirterek, “Küresel Gazeteciler Konseyi’ne minnettarız. Bizler için unutamayacağımız bir Türkiye deneyimi yaşattılar. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Kardeş Türkiye’nin birer tanıtım elçisi olarak döndük. Bu kurulan dostluk köprüsü daima var olacak” diye yazdılar.

YAZAR BİLGİSİ