Kazakistan Büyükelçisi KGK heyetine konuştu: Suçluların ensesindeyiz

11.01.2022
Kazakistan Büyükelçisi KGK heyetine konuştu: Suçluların ensesindeyiz

 

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve KGK yöneticileri, Ankara’da Kazakistan Büyükelçisi Saparbekoğlu’nu ziyaret ettiler. Ziyarette ülkesindeki son duruma ilişkin bilgi veren Saparbekoğlu “Şu anda Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ülkede durumu tamamen kontrol altına aldı” dedi

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Mali Başkan Adnan Yüce, Denetleme Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, Yaygın Medya Meclis Başkan Vekili Mehmet Çatakçı ve Meclis üyesi Adnan Fişenk ile birlikte Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekoğlu’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.
Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleşen ziyarette Saparbekoğlu, ülkesindeki olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Saparbekoğlu açıklamasında, “Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyo ekonomik durumun kötüleştiği bahanesi ile başlatılan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sosyal medya üzerinden teröristlerce örgütlenerek bir anda yayıldı. Olayların bir anda büyütülerek Almaata’yı ele geçirmeye yönelmesi sonucu sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında istenmeyen çatışmalar yaşandı. Silah satış mağazaları, birtakım yerlerden yağmalanan silahlar ve kendilerinin hazırlıklı olarak yanlarında olan silahları ile saldıran terör mensupları, polis ve askeri araçları ateşe vererek, devlet binalarına girerek bir işgal başlatmak isteseler de, güvenlik güçlerinin zamanında ses bombası ve gerekli sert müdahalesi sonucu ile bu kurgulanan oyun başarıya ulaşamadan bozuldu. Hedefleri olan Almaata’yı ele geçirerek kurtarılmış bir bölge yaratma girişimleri boşa çıkartılarak, durum tamamen kontrol altına alındı” şeklinde konuştu.

Büyükelçisi Abzal Saparbekoğlu, Kazakistan’ın bundan sonraki süreçte önceliklerini de şu sözlerle aktardı: “Ülkemizi teröristlerden tamamen temizleyeceğiz. Bu olaylarda rol üstlenmiş kişileri sorguya alıp, dış güçler, şahıslar veya FETÖ terör örgütü ile bağlantılarının olup olmadığını araştıracağız. Bununla ilgili polis ve istihbarat teşkilatımız tarafından ekipler oluşturuldu. Suçluların ensesindeyiz.”
Büyükelçi ayrıca “Kazakistan’da halkın talep ettiği sosyo ekonomik ve siyasal reformları bir an önce gündeme alarak hızlandırmak ve toplumsal huzuru, barışı ve istikrarı bir an önce sağlamak ilk yapılacak işlerimiz arasında yer alacaktır. Yolsuzlukla mücadele, gelir eşitliğini sağlama, özel sektörün gelişmesi, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda çalışmalar öncelikli hedeflerimiz arasında” dedi.

TÜRK MİLLETİ VE DEVLETİNE TEŞEKKÜR

Saparbekoğlu, Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı’nın destek açıklamalarından ve ayrıca Küresel Gazeteciler Konseyi’nin geçmiş olsun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek “Şu anda Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ülkede durumu tamamen kontrol altına aldı. Yaşam normale döndü, yakılan, yıkılan ve yağmalanan yerlerin onarımı ve tekrar işlevsellik kazandırılması için gerekli çalışmalara başlandı. Bu zor günlerimizde desteklerini esirgemeyen, yanımızda olan Türk Devletine ve Milletine ülkem adına bir kez daha teşekkürlerini sunarım” dedi.

 

YAZAR BİLGİSİ