Kazakistan büyük reformların eşiğinde

19.05.2022
Kazakistan büyük reformların eşiğinde

 

KAZAKİSTAN’IN Ankara Büyükelçiliği görevine getirilen Büyükelçi Yerkebulan Sapiev’in ev sahipliğinde 17 Mayıs 2022 tarihinde Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yaygın Medya Meclisi Sekreteri Cesurhan TAŞ’ın moderatörlüğünü yaptığı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.
TBMM Türkiye-Kazakistan Dostluk Grubu Başkanvekili ve Van Milletvekili İrfan Kartal, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Mesut Emre Karaköse, ANKASAM Başkanı Prof.Dr. M.Seyfettin Erol ve KGK Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Alina Bokoyeva’nın görüşleri ile zenginleştirdiği toplantıda 2022’in ilk aylarında Kazakistan’da yaşanan kitlesel olaylar ve sonrasındaki reform çalışmaları gündeme getirildi.
Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in gündeme getirdiği yenileşme adımlarının 5 Haziran 2022’de bir reform paketi olarak referanduma sunulmasını kıymetli gören katılımcılar anayasanın ilk kez referandum yoluyla değiştirilmesini de oldukça anlamlı ve ilerici bir adım olarak değerlendirdiler.
Büyükelçi Yerkebulan Sapiev toplantıda yaptığı konuşmada, yakın zamanda Ankara’yı ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok farklı alanlarda iki taraflı anlaşma imzaladıklarını ve hâlihazırda 5 Milyar ABD doları düzeyindeki ticaret hacmini 10 Milyar ABD dolarına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
Kazakistan için önemli bir dönemeç olan referandumu, “köklü değişiklikler yapılıyor” değerlendirmesi ile gündeme getiren Büyükelçi Sapiev reformları şu şekilde sıraladı:
“Cumhurbaşkanının partisi ile bağı kesilip en çok beş yıllık dönemler hâlinde 2 kez seçime girebileceği karara bağlanıyor. Yerel yönetimler güçlendiriliyor. Parti kurma ve seçimlere girme kolaylaştırılıp Meclis’e ana muhalefet partisi sistemi getiriliyor. Dernek ve özel şirket kurma basitleştiriliyor. Sivil toplumu geliştirici birçok düzenleme referandum ile anayasal zemine kavuşturuluyor.”

YAZAR BİLGİSİ