KAMU DİPLOMASİSİ FAALİYETLERİ KAPSAMINDA KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ

04.08.2022
FERHAT YILDIRIM
1973 yılında İstanbul`da doğan Ferhat Yıldırım Has Bilgi Birikim Yayıncılık A.S bünyesinde kurulan HBB TV`nin 1993 yılında kuruluş aşamasında görev almıştır. İstanbul Üniversitesi İletişim Mezunu olan Yıldırım, Felsefe ve Medya İletişim olarak 3 üniversite diploması sahibidir. Organ Doku ve Hücre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Basın Konseyi Üyesidir. Yıldırım ayrıca Organ Doku ve Hücre Derneği Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Yıldırım 2009 yılından bu yana Adalet Bakanlığında Gazeteci Bilirkişi olarak görev yapmaktadır. Ogün Gazetesi ve Enerji Dünyası yayınlarının kurucusu olan Ferhat Yıldırım Sarı Basın Kartı sahibidir.

KAMU DİPLOMASİSİ FAALİYETLERİ KAPSAMINDA KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ

 

  1. yüzyıldan itibaren kullanıldığı bilinen fakat devletlerin dünya siyasi arenasında güçlü olabilmelerinin sadece savaş ve sömürge düzeni oluşturmaktan ziyade, uluslararası kamuoyu ile etkileşime geçerek etkilemenin önemli olduğu görüşünü benimsediği kamu diplomasisi yakın sayılan bir zamanda literatüre girdi.

Kamu Diplomasisi, faaliyet yürütülen halkın düşüncelerini etkileme çalışmalarının bütünüdür. Son zamanlarda etkin kullanılan kamu diplomasisi, geleneksel diplomasi faaliyetlerinin önüne geçmiş ve devletlerin uluslararası faaliyetlerinde en önemli çalışma alanı olmuştur. Türkiye’nin kamu diplomasisi faaliyetleri sürecinde gazetecinin, sürece katkısının yadsınamaz olduğu açıkça görülmüştür.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının yanında gazetecilik bağlamında kamu diplomasisi faaliyetleri yürüten TRT’nin uluslararası yayınlar yapması ve yeni yabancı kanallar açması da kamu diplomasisi için başarılı sayılabilecek hamleler arasında yer almaktadır.

KGK’nın da yöneticileri, üyeleri ve temsilcileri olarak yurtiçi ve yurtdışında görev yapan gazeteciler, ulusal lobi faaliyetleri yürütmek ve kamu diplomasisine katkı sağlamak adına dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerde bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulan Küresel Gazeteciler Konseyi, Türkiye’nin 81 ilinde ve Yurtdışında 57 ülkede bulunan temsilcilikleri ile ülkemiz adına dünyanın dört bir yanında yürüttüğü kamu diplomasi faaliyetleriyle diğer medya örgüt ve derneklerinden farklı olarak bütünleyici yapısıyla farklılık göstermektedir.

Etik değerler ekseninde ülkesinin milli çıkarları için katma değere dönüştürmek amacıyla etkin ve yetkin faaliyetleri ile kamu yararı adına hareket etmektedir.

Devletlerin dış politikalarında klasik diplomasi kadar verimli olan kamu diplomasisi ile ülke yararına hizmet etmek misyonu edinen Küresel Gazeteciler Konseyi, Türkiye’nin yer aldığı müzakerelere, resmî açıklamalara ve diplomatik bildirilere dünya genelinde üyesi olan gazeteciler aracılığıyla destek vermektedir.

KGK yurtdışında gerçekleştirdiği kamu diplomasisi çalışmalarına ek olarak ülkemizde de yabancı gazetecileri konuk ederek kamu diplomasisi faaliyetlerinde bulunmaktadır. KGK, Alanya Rus Kültür ve Eğitim Derneği ile birlikte kamu diplomasisi kapsamında Dünya Rus Medya Konseyi (WARP) üyelerinden oluşan Rus dili konuşan ve Rus diliyle yayın yapan gazetecileri Türk gazetecilerle ülkemizde bir araya getirmiştir. Daha önce ABD’nin New York kentinde düzenlenen etkinlik T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayesiyle ülkemizde gerçekleşmiştir.

Alman televizyon kanalı ZDF’nin Berlin Koordinatörü Theo Koll ile bir araya gelen KGK, Türk ve Alman medya çalışanları arasında kamu diplomasisi faaliyetlerine ilişkin görüşmeler yapmış ve Hanau’da Türklere karşı yapılan ırkçı terör saldırılarını ve bu konuda Türk ve Alman toplumunu aydınlatmak amacıyla görev üstlenilmesi kanaati hakim olmuştur.

KKTC ile yapılan ortak çalışmalar Rum lobilerinin elini zayıflatırken Gürcistan ile iyi ilişkileri ilerletmek için karşılıklı ziyaretler ve iş birliği toplantıları gerçekleştirilmiştir. Kazakistanlı gazeteciler 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da ağırlanarak kamu diplomasisine katkı sunacak faaliyetlere devam edilmiştir.

Ferhat Yıldırım

Yaygın Medya Meclis Üyesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.