Gazete matbaaları birer birer kapanıyor

15.12.2022
Gazete matbaaları birer birer kapanıyor

Küresel Gazeteciler Konseyi yazılı açıklamasında “62 basın emekçisinin işine son verildiğini öğrenmek bizleri derinden yaralamıştır” denildi.

Türkiye’de yazılı basın her geçen kan kaybetmeye devam ediyor. Artan maliyetler gazeteler ve dergilerin mali yükünü iyice artırdı. Özellikle Anadolu’da uzun yıllar faaliyet gösteren medya kuruluşları yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Bu acı tablonun en son halkasına “Türk basınının amiral gemisi” Hürriyet gazetesi de eklendi. 74 yıllık gazete bugün itibarıyla İzmir matbaasının kapandığını açıkladı. Şirket, 62 kişinin işine son verdi.
Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi’nden Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şöyle denildi: “Diğer basım tesislerimizde yeterli kapasite olması ve fason basım imkanlarının da değerlendirileceği hususları dikkate alındığında, Şirketimizin basım kapasitesi üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.” Açıklamada ayrıca 62 çalışanın işine son verildiği ifade edilirken, çalışanlara 10,18 milyon TL’lik kıdem ve ihbar tazminatı ödeneceği belirtildi. Hürriyet İzmir gazetesinin bundan sonra Turkuvaz Medya Grubu’nun matbaasında basılacağı ve dağıtılacağı öğrenildi.
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak 62 basın emekçisinin işine son verildiğini öğrenmek bizleri derinden yaralamıştır. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi, özellikle yazılı medya ve televizyon kanalları devletin desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Bugün şahit olduğumuz gibi işsiz gazetecilerin sayısı yarın daha da artacaktır. Hükümetimizin bir an önce kanayan bu yaraya merhem olmasını ve acil önlemler almasını bekliyoruz.

YAZAR BİLGİSİ