DSÖ: Gazeteye dokunmakla korona virüsü bulaşmaz

27.03.2020
DSÖ: Gazeteye dokunmakla korona virüsü bulaşmaz

“Gazete hastalığı bulaştırır” iddiası Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Hastalık Kontrol Merkezi tarafından çürütüldü. Uzmanlar bilimsel verileri kullanarak, “Gazeteye dokunmak güvenlidir” mesajını verdi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü ‘Gazete ile koronavirüs bulaşabilir.’ iddialarına açıklık getirdi. DSÖ gazetelerin, “Covid-19 olan bölgelerde basılan gazete ve benzeri paketlere dokunmak güvenli” mesajını verdi. Dünya Sağlık Örgütü, “Farklı ısı ve şartlara maruz kalan ve taşınan paketlerden Covid-19 bulaşma riski çok düşüktür” açıklamasını yaptı.

RİSKİ ÇOK DÜŞÜK
Öte yandan merkezi Atlanta’da bulunan America’s Center for Disease Control (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) tarafından yapılan açıklamada da tüketicilerin gazete, mektup ve benzeri paketlere dokunmasında bir sakınca olmadığı vurgulandı. Kurum tarafından yapılan açıklamada gazetelere dokunmanın corona virüsünü yaymasında çok düşük bir risk olduğu belirtildi. Bu açıklamaların ardından Avustralya Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan üst düzey isim Brendan Murphy, “Okurlar, olası bir salgın bulaşma riskini ellerini yıkayarak ve el hijyenine dikkat ederek azaltabilir. Ayrıca okurlar, evlerinin dışındaki gazeteleri ellememeli, lokanta, cafe ve kütüphanelerdeki ortak gazeteleri okumaktan çekinmeli” dedi.

YAZAR BİLGİSİ