Dim ve Donat’a Onur Ödülü

14.01.2019
Dim ve Donat’a Onur Ödülü

ANADOLU Medyası Güçbirliği Platformu (AGP) öncülüğünde kurulan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, haftasonu KGK Onursal Başkanı ve duayen gazeteci Yavuz Donat’la birlikte Adana ve İskenderun‘da gerçekleştirilen medya organizasyonlarına katıldı. Adana’da 5 Ocak Gazetesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü Balo Yemeği ve Ödül Töreni’ne Yavuz Donat, İsmail Küçükkaya, şehrin önemli isimleri ve gazetecilerle birlikte katılan Dim, burada 5 Ocak Gazetesi sahibi Savaş Çokduygulu’nun muhteşem misafirperverliği ile ağırlandı. Dev organizasyonda “Yılın TV Gazetecisi” ödülünü yerel medya dostu, bağımsız gazetecilik timsali İsmail Küçükkaya aldı.

İSKENDERUN’DA ÖDÜL ALDILAR 

Dim ve Donat, Adana’dan sonra İskenderun’a geçerek İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle her yıl geleneksel olarak düzenlediği dayanışma gecesine katıldılar. İskenderun Grand Plaza’da düzenlenen geceye AK Parti Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman ile çok sayıda davetli de katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan İGC Başkanı Veysel Cıncık, gazetecilik mesleğinin dünü ve bugünü üzerinde değerlendirme yaparak, günümüzde yaşanan mesleki zorluklar ve bu zorluklara karşı yaptıkları mücadeleyi anlattı.

‘BU YAPI ÇOK GÜÇLÜ BİR YAPI’

Veysel Cıncık’ın ardından katılımcılara hitap eden Dim, yeni bir oluşum olan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) hakkında bilgi verdi. Dim “Ülkemizde ne yazık ki uzun yıllardır medya örgütlenmesi anlamında çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi TGF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu) seçimini bir takım ayak oyunları ile masa başında kaybettirildik. Bu noktada duayen gazeteci Yavuz Donat, 55 yıla varan gazetecilik deneyimiyle bize ışık tuttu. Sayın Donat ‘Hiç üzülmeyin, her şeyde bir hayır vardır. Görmüyor musunuz, Türkiye’de gazetecilik örgütlenmesi o kadar ayak altına düştü ki, merdivenaltı gazetecilik gibi merdivenaltı cemiyetler doğdu’ dedi. Sayın Donat’ın vurguladığı gibi illerde, hatta ilçelerde birden fazla cemiyet kuruldu, federasyonlar, konfederasyonlar kuruldu ve bu enflasyonla cemiyetler, federasyonlar itibarlarını da kaybettiler. Yani bu yapı çürümüştü ve yeni bir yapı oluşturma zamanı gelmişti. Bu noktada farklı bir statüde ve devletle entegre bir yapıyla ulusal ve uluslararası alanda mesleki örgütlenme yaparak çalışmanın mümkün olduğunu gördük. Bu yapı için yaklaşık 3 ay çalıştık. KGK, Dernekler Yasası’na tabi bir kuruluş değil. Tamamen farklı bir kuruluş. Sektörümüzde devlet onayıyla kurulmuş, devletin kurumlarıyla entegre bir kuruluş. Kuruluş beyannamesini geçen hafta İçişleri Bakanlığı’na sunduk. Bu yapının içinde yaygın medya, yerel medya ve dış medya var. Biz öteden beri “Biz yereliz, yaygın medya bizi küçük görüyor” diyorduk. Şimdi aynı düzeydeyiz arkadaşlar. Yavuz Donat Onursal Genel Başkanımız, yapının en başında o var. Bu yapıda çok önemli kurumların temsilcileri, gazeteciler, yerel medyadan arkadaşlarımız var. Sizler de KGK Yerel Medya Meclisi’nde olacaksınız, dolayısıyla konseyin ana gövdesinde yer alacaksınız. Bu yapı çok güçlü bir yapı. Sorunlarımızı bu yapı ile aşabileceğimizi düşünüyoruz. Artık geleceğe umutla bakabiliriz, sorunlarımızı çözme noktasında güçlü bir meslek örgütünü oluşturmanın ilk adımını attık diye düşünüyoruz” dedi.

ARDINDAN ÖDÜLLER VERİLDİ 

Konuşmaların ardından Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya’ya “Yılın Köşe Yazarı”, Yavuz Donat’a ‘Duayen Gazeteci’ ödülü verildi. Mehmet Ali Dim’e ise Küresel Gazeteciler Konseyi kuruluş çalışmalarında gösterdiği özveriden dolayı ‘Basın Meslek Onur Ödülü’ verildi.Alanyalı duayen gazeteci Mehmet Ali Dim “Mesleğin duayenleriyle birlikte ödül almak ayrı bir onur. Teşekkürler Veysel Cıncık başkanım. Muhteşem gece için tebrikler” dedi.

YAZAR BİLGİSİ