Cennetten Bir Köşe Kahramanmaraş

28.01.2022

Bekir Doğan – KGK Kahramanmaraş İl Temsilcisi

Kahramanmaraş veya Maraş ismini duyanların bize yönelttikleri ilk soru: “Güneydoğu öbür yanında mı Maraş?” sözlerini çok defa duymuşuzdur…
Cennetten bir köşe olan Kahramanmaraş gezilmesi görülmesi gereken bir il.
Kahramanmaraş Akdeniz bölgesinin doğusunda, Toros Dağlarının son kısmı olan, son uzantısı Ahirdağı, son dağı, halk değimi ile “ Ahırdağı ” ki bu ismin doğru olduğuna inanılır ve söylenir.
Kahramanmaraş Merkez 480 rakımlı, Ahırdağı ise 1200 rakımı ve 15 dakikada çıkılabilen bir yer olarak Kayak Merkezi ve yaylaları ile ünlüdür. Yedikuyular Kayak Merkezi buradadır.
Dövme Dondurması, Acı Toz ve Pul biberi, Çelik mutfak eşyaları, Kuyumculuk, Tekstil ve Enerji üretimi, ihracatı ile Kahramanmaraş 138 bin SSK çalışan işçisi ile kendi kendine yeten bir ildir.
Başkonuş yaylası, Uğur böcekleri, Çokran Şelalesi, Eshab-ı Kehf Külliyesi, Savruk Şelalesi, Tarihi Kapalı Çarşı, Hititlerden kalma Kahramanmaraş Kalesi, Taş Medrese, Döngel Mağarası, Tarihi camileri, Ceyhan Nehri, Aksu çayı, Göksun Çayı , tarihi ve doğal güzellikleri, Akdeniz bölgesinin bugüne kadar keşif edilmeyen cennet beldesi Kahramanmaraş…
Zeytun, Döngele Ilıca ve Termal tesisleri, Ekinözü (Cela ) içmeleri temiz, doğal su kaynakları ile Turizmin yeni rotasını çevirdiği il Kahramanmaraş…
2023 yılında 6 ay süre ile yapılacak olan EXPO 2023 için çalışan Kahramanmaraş tarihi dokusu, coğrafi yapısı, Germanicia antik kenti, Andırın kaleleleri, tarihi ve doğayı iç içe yaşayacağınız bir şehir Kahramanmaraş.
Dulkadiroğlu beyliğini başkenti, Osmanlı Sarayına gelin veren Maraş; Hitit devleti, Genç Roma Devletine başkentlik yapmış tarihi milattan önce 9 bin yılına kadar inmektedir.
Yazı başka , kışı başka, Bertiz Kabarcık üzümü ise yürekleri yakan, Kar’ı pekmez katarak yiyen Maraşlı yemek kültürü ise tarihi kadar eskidir.
Şairi – yazarı çok fazla olan Maraş, edebiyatın ve şiirin başkentidir…
Necip Fazıl Kısakürek, Aşık Mahsuni Şerefi, Kul Ahmet, Derdi Çok, Abdurrahim Karakoç, Bahattin Karakoç, Hayatı Vasfi Taşyürek gibi yüzlerce ünlü şairi ve yazarı bakırından çıkarmıştır.
Kahramanmaraş anlatılmaz, Kahramanmaraş’ı tanımak için gelip burada yaşamak ve görmek gerekir.
Türkiye deki 30 büyükşehirden biri olan Kahramanmaraş yıldızı parlayan bir il olarak Akdeniz incisi gibi parlamaya devam ediyor.
Kahramanmaraş’ın Doğusu: Güney Anadolu’dan pay alır, fıstık yetişir, Güneyi Akdeniz bölgesidir. Pamuk , Biber, Pirinç yetişir, Güney Batısı Muz, Portakal, Kivi yetişir. Kuzey Batısı : Fındık bahçeleri vardır.. İç Anadolu’ya kayan topraklarında yaylalarında hayvancılık, Ay çiçeği , Şeker Pancarı yetişerek, Elbistan ve Malatya Şeker Fabrikasına pancar vermektedir..
Kahramanmaraş Merkezi, ise Akdeniz merkezi olarak Sanayi ve Tarım şehridir. Maraş ovasında her türlü bitki yetişmektedir.
Cennetten bir köşe Kahramanmaraş’a herkesi davet ediyorum. Gelin gezin görün dolu dolu yaşayın ve farkı , fark ediniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.