Bulgaristan’da Atatürk’ün İzleri

04.08.2022
NAHİDE ALİ YUMER
Profesyonel gazeteciyim. 1992 y.Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç ettim.1997-2008 y.BBC-Bulgarian section Türkiye muhabiri olarak çalıştım,2008- 2010 DW-Bulgarian section Türkiye muhabiri. 2010 yılından bu yana Bulgaristan haber ajansın/devlet/ Türkiye muhabiriyim, ayrıca Bulgar BTV tv kanalı ve Bulgaristan Ulusal tv kanalına/ sözleşmeli /Türkiye'den programlar hazırlıyorum. Bulgaristan'ın en yüksek tirajlı 24 saat gazetesinde makaleler yazıyorum. Teda programı çerçevesinde 6 Türkçe edebiyat eserini Bulgarca'ya tercüme etmişim ve Bulgaristan'da yayınlanmıştır.Sarı basın kartı sahibiyim.

Bulgaristan’da Atatürk’ün İzleri

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ilk Türk ataşesi olarak atanan Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal’in 1913-1915 görev yaptığı dönemde kaleme aldığı çalışma raporları ve yazdığı tarihi belgeler ilk kez Sofya’da ”Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya Günleri“ sergisinde gösterildi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Bulgaristan Arşivler Ajansı iş birliğinde titiz bir çalışmayla hazırlanan sergide, T.C. Devlet Arşivleri’nde bulunan Atatürk’ün Sofya’dan yazdığı yüzden fazla rapordan 24’ü yer alıyor.

Resmi açılışta konuşan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, serginin Atatürk gibi dünya çapındaki en büyük liderlerden birinin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarması, sunulan belgelerin Balkan tarihinin önemli bir parçası olması ve ayrıca iki ülke ilişkilerinin ilk dönemine ait önemli ayrıntılar, bilgiler vermesi açısından yeni katkılar sağladığını belirtti.

Bulgar Devlet Arşivleri Ajansı Başkanı Doçent Dr. Mikhail Gruev, KGK dergisine verdiği özel demecinde, “Bulgar devlet arşivlerine ait bu belgelerin çoğu ilk defa sergileniyor. Ayrıca Türkiye ile Bulgaristan arasında 1925 yılında Ankara Antlaşması olarak imzalanmış ilk resmi antlaşmanın orijinali ilk kez ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.” dedi.

Etkinlik kapsamında, Sofya Büyükelçiliği Resmi Konutunda, 109 yıl önce Askeri Ataşe Mustafa Kemal’in çalıştığı oda, sergide yer alan belgelerin tıpkı basımlarının daimi olarak sergilenmesi amacıyla yeniden tefriş edilerek “Atatürk Odası” adıyla açılışı yapıldı.

Sergi; Bulgar medyası, Bulgar toplumu ve ülkede yaşayan soydaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü.

Bulgaristan devlet televizyon kanalı/bnt/ ülkenin en yüksek tirajlı “24 Chasa” gazetesi ve özel tv kanalları da yayınlarında etkinliğe geniş yer verdiler.

“MUSTAFA KEMAL’İN SOFYA YILLARI 1913-1915” belgesel filmi, Sofya’ya atanan ilk Türk Askeri Ataşesi Kurmay Binbaşı Mustafa Kemal’in Bulgaristan’da kaldığı 15 aylık zaman diliminde  çalışmalarına ve yaşamına dair bilgi ve belgelere yer veriyor.

Bir önceki görev yeri Bulgaristan olan Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un Sofya’daki görevi esnasında başlattığı proje uzun bir çalışmanın ardından hayat buluyor.

Bulgaristan ulusal radyosu/BNR/ özel yayınladığı programda “Filmin yapımcısı gazeteci Nahide Deniz ve yönetmen Ufuk Karakaş, Atatürk’ün Bulgaristan’daki görevine ışık tutan belgeselinde Bulgar ve Türk tarihçilerin görüşlerine başvurdu, devlet arşivlerine girdi ve şimdiye kadar hiç güneş yüzüne çıkmamış belge ve bilgilerle Balkanlar, Avrupa ve Bulgaristan’da tarihi olaylarda Atatürk’ün etkisine ışık tuttu. Atatürk’ün Sofya’yı bir laboratuvar kabul ettiğini, burada yaşadıklarını ve gördüklerini Türk ulusuna aktardığını öğreniyoruz.” sözlerine yer verildi.

Belgesel, Sofya’dan sonra Avrupa’nın başkenti Brüksel’de TOBB salonunda birçok ziyaretçinin katıldığı özel bir gösterim de sunuldu.

Nahide Deniz

KGK Bulgaristan Temsilcisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.