Bulgaristan Haber Ajansı BTA 125 yaşında

29.01.2024
NAHİDE ALİ YUMER
Profesyonel gazeteciyim. 1992 y.Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç ettim.1997-2008 y.BBC-Bulgarian section Türkiye muhabiri olarak çalıştım,2008- 2010 DW-Bulgarian section Türkiye muhabiri. 2010 yılından bu yana Bulgaristan haber ajansın/devlet/ Türkiye muhabiriyim, ayrıca Bulgar BTV tv kanalı ve Bulgaristan Ulusal tv kanalına/ sözleşmeli /Türkiye'den programlar hazırlıyorum. Bulgaristan'ın en yüksek tirajlı 24 saat gazetesinde makaleler yazıyorum. Teda programı çerçevesinde 6 Türkçe edebiyat eserini Bulgarca'ya tercüme etmişim ve Bulgaristan'da yayınlanmıştır.Sarı basın kartı sahibiyim.

Kısa adı BTA ile bilinen Bulgaristan Telgraf Ajansı Balkanların en eski medya kurumları arasında yer almaktadır. Kuruluş itibarıyla dünyada Amerika, İngiltere, İsveç, Macaristan,Romanya ve Yunanistan haber ajanslarından sonra 7.sırada geliyor.

BTA,16 Şubat 1898 tarihinde,yani bundan tam 125 yıl önce elle yazılmış ilk haber bülteni yayınlanıyor ve bu tarih ajansın resmi kuruluş tarihi olarak kabul ediliyor. İlginçtir,bu ilk bültende Türkiye ile Romanya arasında bir ticari anlaşmanın onaylanması hakkında 7 haber yer alıyor.

O dönemde Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan BTA, haberlerin kaynağının belli olması için ülke genelinde haberleri yayınlayan tüm gazetelerin editörlerine“haberlerinizi“Bulgaristan Telgraf Ajansı ” başlığı altında vermenizi rica ediyoruz”notunu gönderiyor.

1989 y. Bulgaristan demokrasiye geçtikten sonra, Bulgar Meclisi tarafından onaylanan Ajans tüzüğünde” BTA Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ulusal bağımsız bir bilgi enstitüsüdür,yurtdışındaki adı Bulgar Haber Ajansı/Bulgarian News Agency’dir/” diye belirtiliyor.

Yasal statüye göre BTA’nın Genel müdürü 5 yıllığına Meclis tarafından seçilmektedir.

300 kadar çalışanıyla,BTA günümüzde abonelerine ve vatandaşlarına bilgi vermeyi amaçlayan bağımsız bir kurum ve medya olarak tanımlanıyor.

Medya’dan sorumlu Bulgaristan Cumhurbaşkan yardımcısı Bayan İliyana Yotova,”BTA,Bulgaristan’da olup bitenlerin çekilen renkli röntgeni”diye niteliyor.

Ajans,abonelerine siyaset,ekonomi,bilim, eğitim, kültür,sanat ve spor sektörlerini kapsayan ulusal, bölgesel ve uluslararası son dakika haberler,özetler, fotoğraf materyalleri ve videolar,basın özetleri ve tercümeler gibi geniş bir hizmet kompleksi sunmaktadır.Ayrıca,125 yılı kapsayan zengin bir  haber arşivine sahip.

Örneğin,1923 y.arşivinde,Mustafa Kemal Atatürk tarafından T.C.kuruluşuna ilişkin haberler bulunuyor.

Günümüzde,önde gelen tüm Bulgar medyası BTA’nın abonesidir. Reuters ve Associated Press, Agence France Presse (AFP), Deutsche Presse-Agentur (DPA), ITAR-TASS, EFE ve diğer 20’den fazla uluslararası haber ajansı ile çalışmaktadır.

Ajansın bünyesinde,Türkiye başta olmak üzere tüm Balkan ülkelerine yönelik haberlerin hazırlandığı ve yayınlandığı“Balkani”/Balkanlar/ adlı bir Müdürlük de mevcut.

2021 y. itibaren BTA, önde gelen üniversite ve okullarla ortaklık kurarak, Bulgaristan’da bilim ve eğitimi destekleyen  programlar düzenlemeye başladı.

Yurt içinde 25,yurt dışında ise 6 Basın bürosu ve muhabirleri olan BTA,6. yurtdışı Bürosunu bu yılın başında Ankara’da açtı.

BTA Genel müdürü Kiril Valçev,KGK Dergisine verdiği özel demeçte,ajansın en önemli iki ana ilkesi olduğunu belirtti.

“Birincisi, her zaman bilginin kaynağını bilmemiz ve okuyucunun da bunu bilmesi gerekiyor.Yetkililer,Avrupa kurumları dahil, gazetecilerle buluşmayı çok seviyorlar ve “yazın ama ben söylediğimi yazmayın” diyorlar.Ben bu uygulamalara karşıyım. BTA’da herhangi bir bilginin kaynağının kim ve nereden olduğunu okuyabilmelisiniz Ve her zaman haberin doğruluğu en az iki kaynaktan teyit edilmeli,bunlar bizim kırmızı çizgilerimizdir” ,diyor.

Sn.Valçev,günümüzde ulusal ajanslar arasında işbirliğinin önemine de dikkat çekerek, toplam 24 ülkenin haber ajanslarıyla işbirliği protokolü imzaladıklarını söylüyor.Bunların başında Türkiye’nin Anadolu ajansı geliyor.

“Bu sayede daha fazla haber, fotoğraf ve video paylaşıyoruz.Haber alışverişi yapmamız birbirimizi her gün daha iyi tanımamızı sağlıyor.”,diyor.

Anadolu Ajansı ile imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde her gün AA’dan bir haber BTA’a da, BTA’dan bir haber ise AA’da yayınlanmaktadır.

İki ajans,Balkan-Güneydoğu Avrupa Haber ajansları /Abna-Se/ Birliğine üye.AA Genel müdürü Serdar Karagöz ABNA-SE bünyesindeki faaliyetlerin önemine işaret ederek ”Bu sayede Balkanlar birbirine yaklaşıyor”diye belirtiyor.

BTA’nın ev sahipliğinde düzenlenen Genel Kurul’da,2024 y. Genel Müdür Serdar Karagöz başkanlığındaki Anadolu Ajansı Abna-se dönem başkanlığını üstlenmesi kararlaştırıldı.

BTA’nın 125. kuruluş yıldönümü,Bulgaristan’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

 

 

 

 

 

2021’in ortasından itibaren BTA, önde gelen üniversite ve okullarla ortaklık kurarak, Bulgaristan’da bilim ve eğitimi destekleyen  programlar düzenlemeye başladı.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.