BİR SORU

16.02.2023
ALPASLAN DÜVEN
MESLEKİ TECRÜBELER Gazetecilik mesleğine Bizim Bahçelievler, Esnaf Dergisi, Yeni Pusula isimli yerel gazeteler de çalışarak başladı. (1994) -Sabah, Takvim, Gün ve Bugün gazetelerinde Polis İstihbarat Muhabiri (1995-1997) -Kent Tv İstanbul-Ankara bürolarında Haber Muhabiri (1998-1999) Show Tv’de yayınlanan Sıcağı Sıcağına Programı’nda ‘Haber Muhabiri (1998-1999) -Darülaceze Vakfı Halkla İlişkiler ve Basın Danışmanı (1999-2000) Londra’da Türkçe yayın yapan Olay ve Avrupa gazetelerinde Serbest Gazeteci. (2007-2009) Hürriyet Gazetesi ve Doğan Haber Ajansı (DHA) ‘Londra Muhabiri (2009-2011) -Londra Türk Radyosu ( Haber Müdürü) (2012) Halen A Para (Ekonomi), A News ( İngilizce Haber), A Haber, ATV ve Sabah Gazetesi ‘‘Londra Muhabiri’’ olarak çalışmaya devam etmektedir. (2013-2020) MESLEKİ DERNEK ÜYELİKLERİ VE YÖNETİCİLİĞİ -İngiltere Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ), -Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UM-AG) -Türk-İngiliz Gazeteciler Birliği’ni (Association of Turkish-British Journalists) (TİGB) kurdu ve halen başkanlığını yürütmektedir. 

İletişim fakültesi öğrencilerine ders niteliğinde iki konu anlatacağım. Birinci konu, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Londra ziyaretinin ardından yaşananlara ilişkin. Kılıçdaroğlu,
Londra’da üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Son gün, Sayın Kılıçdaroğlu’nun basın toplantısı için kaldığı otelin lobisinde yerimizi aldık. Bizleri kapıda karşılayan Kılıçdaroğlu, Londra
temaslarına ilişkin bilgiler verdi. Konuşmasının sonunda kendisine, 30 saniye süren bir soru sordum. Sayın Kılıçdaroğlu soruma bilgisi dahilince cevap verdi. Bir kaç soruyu daha cevaplandırdıktan sonra basın mensuplarına teşekkür etti ve toplantıyı bitirdi. Buraya kadar her şey gayet normaldi. Basın toplantısından bir gün sonra sorduğum soru Türkiye’de gündem oldu. CHP’nin basın toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’a Kılıçdaroğlu’na sorduğum sorum hatırlatıldığında, Öztrak’ın cevabı tartışmaları bambaşka bir noktaya taşıdı. Öztrak’ın bana yönelik ‘’troll” ve “tetikçi’’ hakaretleri, iftiraları tepkiyle karşılandı. Başta İngiltere temsilcisi olduğum Küresel Gazeteciler Konseyi olmak üzere bir çok basın kuruluşu ve sivil toplum örgütü kınama mesajı yayımladı. Öztrak’ın iftiralarından sonra CHP’liler, FETÖ, PKK terör örgütü üye ve sempatizanlarının hakaretlerine maruz kaldım.Ben bu saldırılar ile mücadele ederken Öztrak ne yaptı dersiniz? Sosyal medyadaki “istifa et” çağrılarına kulak tıkadı, yoluna devam etti. Öte yandan doğru zamanda, doğru kişiye ve doğru şekilde sorulan bir soru, milyonlarca insanın beğenisini kazandı. On binlerce insan gönderdikleri mesaj ve yorumlarda, ‘’İşte gerçek gazetecilik budur”, ‘’Siz gazetecilik görevinizi en iyi şekilde yaptınız’’, ‘’Genç gazetecilere örnek oldunuz…’’ gibi övgü dolu ifadelere yer verdi.

‘’Rusya-Ukrayna savaşında İngiliz basının rolü’’

İkinci konu ise İngiliz medyasının Ukrayna-Rusya savaşındaki rolü ve haber manşetleriyle ilgili. 15 Kasım akşamı… NATO üyesi Polonya’nın Przewodow köyüne iki füze düştü ve 2 kişinin ölümüne neden öldü. Polonya hemen, “Ordu’nun savaşa hazırlık durumunun artırılması” kararı aldı, NATO’nun 4’üncü Maddesi’ni harekete geçirme seçeneği de masaya yatırıldı. Rusya düşen füzelerle ilgisi olmadığını açıkladı. ABD’den füzenin Ukrayna’ya ait olabileceği açıklaması geldi. ‘’Associated Press’’, adını açıklamak istemeyen üst düzey bir ABD istihbarat görevlisine dayandırdığı haberinde iki roketin sınırı geçerek Polonya’ya düştüğünü yazdı. Sabah saatlerinde füzelerin Ukrayna’ya ait olduğu ortaya çıktı. Ancak haber İngiliz gazetelerinin manşetinde ‘’Rusya NATO topraklarına saldırdı’’, ‘’Rusya Polonya’yı bombaladı’’ şeklinde yer aldı. İngiliz basını, savaşın başladığı günden bu yana sürekli önyargılı ve manipülatif haberler yapıyor. Örneğin Rusya’nın Ukrayna’ya nükleer bomba atacağı, Putin’e suikast girişiminde bulunulduğunu ve son olarak da Bali’de düzenlenen G20 toplantısı öncesi Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kalp krizi geçirdiğini manşetlere taşıdılar. İngiliz siyasi aktörleri, kamuoyunu etkileyebilmek adına medyayı çatışma/savaş dönemlerinde etkin araç olarak kullanmayı sürdürüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.