Berlin’de Türk toplumu temsilcileriyle buluştuk

04.03.2020
Berlin’de Türk toplumu temsilcileriyle buluştuk

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Türk-Alman Medya Buluşması kapsamında temaslarını sürdüren 8’i yabancı, 42 yaygın ve yerel medya temsilcisinin oluşturduğu Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) heyeti, Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldi

İKİ ülke arasındaki ilişkiler açısından büyük önem taşıyan Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) Genel Merkezi’nde KGK Berlin Temsilciliği tarafından düzenlenen buluşma, Türkiye ve Almanya arasındaki medya ve sosyoekonomik ilişkilerin değerlendirildiği bir panelle başladı. Panele Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Bahattin Kaya, TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman, Hürriyet Köşe Yazarı Ahmet Külahçı ve KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim konuşmacı olarak katıldılar.
Açılışta bir sunum yapan TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman, 1996 yılında 29 girişimciyle start verilen birliğin Almanya ve Türkiye’deki girişimcilere iş imkanı sunmak amacıyla kurulduğunu ifade ederek, hiçbir siyasi örgüte bağlı olmadıklarını, politik, sosyal ve kültürel alanlarda aktif olduklarını söyledi.
TDU Genel Başkanı Remzi Kaplan da yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilere değindi ve son dört yıllık ithalat ve ihracat rakamlarını değerlendirdi.
‘KGK DAİMA PARTNERİMİZDİR’
Kaplan, “Almanya’da ilk kez bu kadar kalabalık ve saygın bir gazeteci grubunu ağırlıyoruz. KGK, bu konuda bizim daima partnerimizdir. Her yıl bu buluşmaları gerçekleştirelim. Biz destek vermeye hazırız. KGK, üstlendiği misyonla övgüyü hak ediyor” dedi.
TDU Kurucu Üyesi de olan Bahattin Kaya ise yaptığı konuşmada KGK üyelerini ağırlamaktan duyduğu heyecanı dile getirerek, Alman ve Türk toplumları arasındaki derin ilişkinin birkaç küçük krizle etkilenmeyeceğine vurgu yaptı.
KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ise tüm üyeleriyle toplantıya katılan TDU’ya ve Türk toplumu temsilcilerine teşekkür ederek, bu birlik ve beraberlik tablosunun kendilerini çok etkilediğini söyledi. Yaptığı konuşmada Türk-Alman ilişkileri denince eskilere gitmek gerektiğini hatırlatan Dim, 2. Dünya Harbi’nden sonra Almanya’nın yeniden inşasında Türkiye’nin üstlendiği role dikkat çekti. Dim, 5 milyon kadar Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Almanya’da, Alman politikacıların Türkiye’ye karşı hassas davranması gerektiğini söyledi. Dim, “Bahar Kalkanı Harekatı dolayısıyla Merkel’in Türkiye lehine yorumlanabilecek mesajları bizim içimizi ferahlattı. Ama Hanau’daki ırkçı saldırıda 4 soydaşımızı kaybetmemiz içimizi burktu” dedi.
‘TÜRKİYE’Yİ ÇOK GÜÇLÜ BİR LİDER YÖNETİYOR’
Türkiye’nin çok güçlü bir lider ve iktidar tarafından yönetildiğini belirten Dim, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve dış politikada istikrar ile başarı timsali Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun diplomatik dehasıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunların üstesinden gelineceğine olan inancımız tamdır. Sizler de bu konuda müsterih olun” dedi.
Uzun yıllardır Almanya’da gazetecilik yapan Hürriyet Yazarı Ahmet Külahçı da Almanya’daki medyayı değerlendirerek Türk-Alman ilişkileri, Alman medyasında yer alan Türk kökenli vatandaşlar ve Türkiye ile ilgili haberlerin analizini yaptı. Türk-Alman ilişkilerinde uzun yıllardır zaman zaman sıkıntılar yaşandığını söyleyen ve Alman medyasının önemine dikkati çeken Külahçı “Alman medyası toplumun kafasında imaj yaratılması konusunda önemli bir etken. 1960’lı yıllardan beri yapılan araştırmalara göre
Almanya’daki iki haberden birisi Türkler’le ilgili ve sansasyon içeren haberler. En olumsuz haberler Türkler’le ilgili olunca Türkler’in imajı olumsuz etkileniyor” dedi.
İdlib’teki son hadiselerin Almanya kamuoyunu da üzdüğüne dikkati çeken Külahçı, bölgede en kısa zamanda barışçıl bir yola girilmesini dilediğini belirtti.
Panelin ardından TDU Genel Başkanı Remzi Kaplan ve Berlin Malatyalılar Derneği Başkanı Vahap Bayram başta olmak üzere Türk toplumu liderleriyle ve Almanya’da yerel yayıncılık yapan gazetecilerle bir araya gelen KGK heyeti, son günlerde yaşanan ırkçı saldırılardan dolayı duyulan kaygıları dile getirdiler. KGK heyetine bu toplantılarda Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök ve Berlin Basın Ateşesi Refik Soğukoğlu da eşlik etti. Berlin’deki buluşmaya katkılarından dolayı Kaplan ve Bayram ile KGK Berlin Temsilcisi Sefa Doğanay ve turizmci işadamı Rıdvan Güler’e de plaket takdim edildi.

YAZAR BİLGİSİ