BASININ BAYRAMI KAĞIDA TAKILDI

04.08.2022
ERCAN ASLAN
1996 Yılında Batman Çağdaş Gazetesinde yazı işleri müdürlüğünü yürüttüm. 2001-2002 Yılları arasında Batman Güncel gazetesi yazı işleri müdürlüğünü yürüttüm. 20.01.2003 Yılında Batman Medya Gazetesini kurdum. 18 yıldır Batman'da aralıksız günlük olarak yayın yapmaktayız. 2019 Yılından beri Batman Basın Konseyi Başkanlığını yürütmekteyim.

BASININ BAYRAMI KAĞIDA TAKILDI

24 Temmuz Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ne yazık ki son yıllarda basın sektöründe kâğıt fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bir keyifsizlik söz konusu. Dünya genelinde iktisadi bir kıtlık nedeniyle meydana gelen bir durum söz konusu. Pandeminin vurduğu dünya, şu an savaşların eşiğinde. Maalesef önümüzde de büyük savaşlar var.

Ekonomik krizden çıkışın ilk savaşını Rusya, Ukrayna’ya saldırmakla başlattı. Bu saldırı hem ülkemizde hem de dünyanın birçok ülkesinde büyük ekonomik krizler başlattı. Artan enflasyonla birlikte ülkeler kendine yetemez duruma geldi. Aslında 3. Dünya savaşı başladı. Fakat büyük çatışma henüz çıkmış değil.

ABD’nin Yunanistan’ı üs olarak kullanması, İran’ın Suriye sınırına yığılması, Çin’in, Güney ve Kuzey Kore’nin, Japonya’nın hareketlenmeye başlaması savaşın ayak sesleri.

Türkiye’nin, Yunanistan’a saldırması an meselesi. Daha önce Tansu Çiller ile Kardak krizinin SAT ve SAS komandolarının adaya çıkarma yapması ve bayrak dikmesiyle son bulmuş, dünya Türkiye’nin kararlığını görmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Yunanistan’a “Şakamız yok!” uyarısı Eylül ya da daha erken Türkiye bayraklarını yine adalarda görmemizin takvimi olabilir.

Gazete denilince akla basılı bir kağıt gelir. Yıllar sonra gazete kavramı, bu tanımlamayla son bulacağa benziyor. Ancak gazeteci kimliği basılı bir gazeteden çok daha uzun ömürlü olacak.

Pandemiyle birlikte dijitale evrilen gazetecilik, son yıllarda iliklerimize kadar hissettiğimiz ekonomik kriz ve döviz kurundaki aşırı yükselmeler, basılı eser yapan tüm sektörlere büyük darbe vurdu. Özellikle yerel basının ayakta kalması artık çok zor. Bunu bilen ve gören yerel medya sektörü, web televizyonlarına ağırlık vermeye başladı. Şimdilik yayın akışında zorlanan yerel medya sektörleri, gelecek zaman içinde artan teknoloji fiyatlarına karşı daha ne kadar direnebilecek onu da kestirmek çok güç. Dijital gazete, basılı esere göre çok daha kolay, daha az maliyetli ve daha hızlı. Son olarak da internet sitelerinin de Basın İlan Kurumu’ndan faydalanması gündemde. Zira maliyetler çok arttı, gazete gelirleri giderleri karşılayamaz durumda. Eğer ilan alan gazeteler, Basın İlan Kurumunun yeni bir düzenlemesine tabi tutulmaz ise, gazeteler iflas bayrağını asabilir.

Gazetecilik sektörünün gelişim göstermesi ve çağın gereksinimlerine göre yaşayabilmesi için yasal mevzuatların da dönüşümden geçmesi gerekiyor. Tek taraflı dönüşmek hendek atlamak gibi bir şey olur. Bu süreci aşabilmek adına çalıştaylarla sektörün geleceğine yön verilmesi gerekiyor.

Babamdan devraldığım gazeteciliği yerelde devam ettiriyorum. Birçokları gibi bu mesleğin mutfağından geldim. Dönüştük, şartlara göre gazetemizi yeniledik. Eğer dijitalleşmenin önü açılmazsa yalnızlaşma başlar. Tüm medya sektörü, hem devletten hem de bağlı oldukları federasyondan gelecek adına çalışma bekliyor.

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin bu anlamda büyük işler yaptığını görmek beni mutlu ediyor. Yapılan çalışmalar, faaliyetler gelecekte devredecek bir bayrağımın olması için büyük bir umut doğrusu.

ERCAN ARSLAN / YÖNETİM KURULU ÜYESİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.