Azerbaycanlı gazetecilerden tüm meslektaşlarına çağrı

19.07.2020
Azerbaycanlı gazetecilerden tüm meslektaşlarına çağrı

Meslektaşlarınız olarak, profesyonellik ve nesnelliğinize güvenerek size hitap ediyoruz. Çağdaş dünyamızda gazeteciler güvenilir olan tek profesyonel. Başka hiçbir uluslararası organizasyona, süper güce güvenilmez. Bunu kişisel deneyimlerimizde görüyoruz.
1990’lardan bu yana, nefret dolu güçlerin desteğiyle Ermenistan, Khankendi, Agdara, Shusha, Khojaly, Lachin, Agdam, Kalbajar, Fizuli, Jabrayil, Gubadli, Zangilan, Khojavend ve Gazakh’daki birçok yerleşim dahil Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini ele geçirdi ve Nahçivan. Sonuç olarak, masum insanlar öldürüldü, rehin alındı ve evlerinden kovuldu.
Ermenistan 25-16 Şubat 1993 gecesi dünya önünde Hocalı’daki sivillere karşı soykırım yaptı. Bütün bunlar yadsınamaz gerçeklerdir. İşgal bugün devam ediyor. Tüm dünya koronavirüsle savaşırken bile Ermeni birliklerinin onu istismar ettiğini ve sivillerimizi öldürdüğünü hayal edebiliyor musunuz?
Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı tarihi toprak iddiaları var, ancak işgalden önce işgal edilen bölgelerde doğmuş bir Ermeni gazeteci olduğunu sormak gerekiyor mu? Tabii ki değil. Bu bölgeler Azerbaycan’a ait olduğu için Azerbaycanlılar o yerlerde yaşıyordu. Ancak bu bölgelerde 300’den fazla Azerbaycanlı gazeteci doğuyor.
Sayın danışmanlar! Biz gazeteciler, barışın tesis edilmesinde yüksek bir yüke sahibiz. Mesleğine sadık olan her gazeteci gerçeğin yanındadır. Elinizi kalbinize koymanızı, Azerbaycan’a bakmanızı rica ediyoruz, her biriniz sizin ve meslektaşlarınızın karşılaştığı problemler hakkında tek bir materyal hazırlamak için zaman ayırın. Halkınıza ve hükümet yetkililerine Ermenistan’ın işgalci olduğunu söyleyin, Azerbaycan topraklarını ele geçirdi ve sivilleri öldürdü. Her birinizin meslektaşlarınızın sorunları hakkında bir makale düzenlemelisiniz. Dünyaya vatanımıza dönme hakkımızı aktarmamıza yardımcı olun. Sonuçta, sen bir muhabirsin. Sen gerçeğin yanındasın; adaletin restorasyonu içindesiniz. Lütfen ihlal edilen haklarımızı geri yüklememize yardımcı olun. Gazetecilik kazansın. Gazeteciler tarafından korunan adalet kurulsun. 300’den fazla meslektaşının eve dönmesine izin ver! Atalarımızın mezarlarını da ziyaret edelim. Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, yanımızda durun!

YAZAR BİLGİSİ