AZERBAYCAN TEMASLARININ ARDINDAN

04.08.2022
AZERBAYCAN TEMASLARININ ARDINDAN

AZERBAYCAN TEMASLARININ ARDINDAN

 

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak, bir dizi temaslarda bulunmak için kardeş ülke Azerbaycan’ı ziyaret ettik. Burada birçok temaslarda bulunduk.

Türk Teşkilatları Turizm Bakanları toplantısına katıldık, daha sonra Küresel Gazeteciler Konseyi ile birlikte Türkiye-Azerbaycan Dostluk ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Azerbaycan-Avrupa Medya Forumu’nu gerçekleştirdik.

Bu forum için Türkiye-Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar’a da teşekkür ederim. Yabancı gazetecilerin de katıldığı forumda, çok verimli bir beyin fırtınası gerçekleştirdik.

 

Merkezi Bakü’de bulunan ADA Üniversitesi Kampüsünde, önemli bir panel de yapıldı. Bu panelde medyanın sorunlarını konuştuk.  “Medyanın Geleceği” konulu panelde gelecekte medya nereye evriliyor? Neler yaşanabilir? 4. Kuvvet olan medyanın son durumu nedir? Bu sorulara yanıt aradık.

 

Bulunduğumuz heyette Genel Başkan Mehmet Ali Dim ile Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Yönetim Kurulu üyeleri olarak, Bakü’de yabancı medya mensupları ile birlikte TEKNOFEST’i ziyaret etme imkânı da bulduk.

Tabii gururlanmamak elde değil. Macaristan dâhil toplam 11 Türk devletinden ve Avrupa ülkelerinden gelen gazetecilerle oldukça kalabalık bir heyet savunma sanayiindeki gücümüze hayran kaldı. Bu fuarın bir özelliği daha vardı. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da, kardeş ülkemizde gerçekleştirildi.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, bu fuara HÜRKUŞ eğitim uçağı ve Gökbey ile katıldı. HÜRKUŞ’un gösteri uçuşu nefesleri kesti desek yeridir.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, TEKNOFEST alanındaki silahlı insansız hava aracı Akıncı önünde fotoğraf çektirdi ve Selçuk Bayraktar’dan hava aracıyla ilgili bilgi aldı. Daha sonra liderler, Akıncı’ya imzalarını attı.

 

TeknoFest’te sergilenen uçaklar, insansız hava araçları, helikopterler ve zırhlı araçların yanı sıra Bayraktar Akıncı TİHA ve Bayraktar SİHA, alanda izleyenlerin hayran dolu bakışlarına maruz kaldı. Savunma sanayindeki gelmiş olduğumuz nokta, devletimiz adına şeref ve şanla, gururlanılacak bir noktadır.

 

İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma ve Altyapı Bakanları, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, ASELSAN, Baykar, HAVELSAN, ROKETSAN, STM, TEI, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Türkiye Uzay Ajansı gibi kurum ve kuruluşların da TeknoFest’te stant kurmuş olmaları ülkemiz adına gurur vericiydi. Türk yapımı mühendislik harikaları, gururumuzu daha da üst düzeye taşıdı.

Azerbaycan’daki temaslarımızı oldukça yoğun bir tempoda tamamladık. Azerbaycan ziyaretinde önemli iki konu daha vardı. Birincisi; Azerbaycan-Avrupa Medya Forumu kapsamında bölgedeki ziyaretimiz, Azerbaycan Cumhuriyeti yönetimi tarafından da oldukça sıcak karşılandı.

İkincisi de; Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov, KGK heyeti ile Bakü’de 2,5 saat süren bir toplantı yaptı. Bunun yansıması çok önemli.

 

Küresel düzeydeki kamu diplomasisi ve bu diplomaside sağlanabilecek kolaylıklar ve avantajlar için çabalayan Küresel Gazeteciler Konseyi, bu noktada da gerçekten büyük bir adım atmış oldu.

“İki devlet tek millet” düsturu ile gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret ve iş birliği temasları, inanıyorum ki iki devletin birliğini daha da perçinleyecektir.

 

Savaş Çokduygulu

KGK Genel Başkan Yardımcısı

YAZAR BİLGİSİ
SAVAŞ ÇOKDUYGULU
11 Mart 1959 yılında Adana’da doğmuştur. 25 yıldır yerel gazete ve TV sahibi olan Savaş Çokduygulu, basın meslek hayatına Adana’da METRO TV’yi kurarak başlamıştır. Yerel televizyon olan METRO TV’de, hem televizyonu, hem de haber dairesini yönetmiştir. Çokduygulu, Parlamento Muhabirliğini Anadolu’da yapan ilk isimdir. 20 yılı aşkın süre parlamentoda Cumhurbaşkanı, Başbakan ve siyasi parti liderleri düzeyinde, çok önemli röportajlar yapan Savaş Çokduygulu, ‘MOZAİK’ adıyla yaptığı TV programlarında, o günün şartlarında ilkleri gerçekleştiren bir çok yayına imza atmıştır. Parlamentoda, röportaj yaptığı kişiler arasında, Türkiye siyasetine damga vurmuş çok önemli isimler yer almıştır. Daha sonra Adana 5 Ocak Gazetesi’ni kuran Savaş Çokduygulu, bu yıl 21. Yılını kutlayacak olan gazeteyi Türk medya sektöründe önemli bir yere taşımıştır. Adı Adana’nın kurtuluşuyla özdeşleşmiş olan 5 Ocak Gazetesi, bugün, Türkiye’de marka ve bilinirlik anlamında ilk sıralarda yer almaktadır. Anadolu’nun önemli bir sanayi şehri olan Adana’da, Çokduygulu’nun İmtiyaz Sahibi olduğu 5 Ocak gazetesi, kentte en saygın ve güvenilir medya kuruluşudur. Gazetede 20 kişilik dev kadrosuyla kent için çalışan, halkın doğru haber almasını sağlayan Savaş Çokduygulu ve gazetesi 5 Ocak, Adana’da her yaptığı gündem olan ve kentte otokontrolü sağlayan en önemli 4. Kuvvettir. İyi bir Adanalı olan Çokduygulu, Adana’nın hak ettiği yerlere gelmesi için çok önemli lobiler yapmış ve hala bu lobilere devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Savaş Çokduygulu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Sarı Basın Kartı sahibidir.