Akıncı’ya KGK tepkisi

16.07.2020
Akıncı’ya KGK tepkisi

Uluslararası Meslek örgütü Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) son günlerde yersiz bir tartışma ile gündemi işgal eden konuyu saptıran KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya tepki gösterdi.

KGK Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’nin AB ile yaptığı temaslarda, hidrokarbon konusunda Kıbrıslı Türk Liderin yerine KKTC Dışişleri Bakanı’nı muhatap almasını önerdiğinin basına yansıdığını belirterek, “Cumhurbaşkanının temsiliyet gücü ve demokratik meşruiyeti Kıbrıs Türk toplumundan kaynaklanır ve tartışmaya açık değildir” açıklaması yapması iki ülkenin dostluk ve dayanışma ruhuna aykırıdır. Bu yakışıksız açıklama Türkiye ve KKTC halkında büyük infial yaratmıştır. ‘KKTC Hükümeti’nin yetki alanında olan konularda; KKTC Dışişleri Bakanı’nı muhatap alınsın’ önerisinin neresinin hata olduğunu, neden rahatsızlık yarattığını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrı nettir. Kıbrıs Türk Halkı’nın çıkar ve menfaatlerini sonuna kadar korumak. Bu amaçla Türkiye ile KKTC arasında 22 Eylül 2011 yılında doğalgaz arama ruhsat anlaşması imzalanmıştır. Türkiye, anlaşmayı seçilmiş KKTC hükümeti ile yapmıştır.
Rumların, ‘Türklerle doğalgaz kaynaklarını paylaşmam’ yaklaşımına karşın, Türkiye, ortak bir şekilde hareket edilmesini her zaman teşvik etmiş ve desteklemiştir. Hidrokarbon konusunun iki tarafın hükümetleri düzeyinde ele alınması, iki tarafın hükümetinin uluslararası enerji şirketlerine verdiği ruhsatların ve bu şirketlerle yaptıkları anlaşmaların varlığı nedeniyle normal karşılanmalıdır.
Şirketlerle anlaşma yapan KKTC hükümetinin, süreçle ilgili atılacak adımları ve yapılacak görüşmeleri takip etmesinden başka doğal ne olabilir ki?
Konunun çarpıtılarak, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ‘yeniden bir mağdur’ yaratma havasına sokulması yanlış bir tavırdır.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, KKTC hükümetini savunmak yerine, Rum yönetimini kollayan bir tavırda olması da ayrıca manidardır. KKTC Dışişleri Bakanı’nı halkın seçtiği biri olarak görmemesi de dikkat çekmektedir.
Rum Yönetimi Dışişleri Bakanının yakışıksız ithamlarına yanıt verilmesi beklenirken, Sayın Akıncı’nın kendisini öne çıkarma çabası tarihi bir hatadır.
Doğu Akdeniz’de yaşananlar ve verilen mücadele; KKTC’de siyasileştirilerek seçim malzemesi yapılmamalıdır.
Kıbrıs Türk Halkı ile Türkiye’nin arasında kopmaz bir bağ vardır.
Bu bağın; kopması için mücadele edenleri tarih asla affetmeyecektir.”

YAZAR BİLGİSİ