Akif

26.01.2021
KEMAL DENİZ
1954 yılında Malatya’nın Hekimhan İlçesi Sarıkız Köyünde doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle ilkokulu Bingöl Karlıova’da, ortaokulu Malatya’da, liseyi Elazığ’da bitirdi. 1976 yılında Fatih Enstitüsü’nden Türkçe Öğretmeni olarak mezun oldu. 1991 yılında, Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden diplomasını aldı. Malatya, Sivas, Elazığ illerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli seviyelerdeki okullarda öğretmen ve okul müdürü olarak görev yaptı. 1981 yılında özel bir dershanede çalışmaya başladı. Malatya’da günlük olarak yayımlanan Malatya Hâkimiyet Gazetesi’nin imtiyaz sahibi olan Deniz, birçok sivil toplum kuruluşunda aktif üye ve yönetici olarak hizmet vermiştir. Malatya Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı ve Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Derneği’nin de bir dönem başkanlığını yapan Deniz, halen Malatya Araştırmaları Derneği’nin Başkanlığını yürütmektedir. Elazığ’da 1971, 1972 ve 1973’te İstanbul’da yayımlanan Bizim Anadolu Gazetesi’nin muhabirliğini yaparak basın dünyasına adım attı. Trabzon’da üniversite öğrencisi iken yerel gazete Türk Sesi’nde ve Yiğit Köylüm dergisinde yazıları yayımlandı. Daha sonra Malatya’da öğretmen olarak görev yaparken Ufuk, Milli Hareket, Hasret dergilerinde yazıları okuyucusuyla buluştu. Ülke düzeyinde şiirleri yazıları yayımlanan Kemal Deniz, birçok panel ve sempozyumda bilimsel bildiriler sunmuş, bu bildiriler akademik düzeydeki yayımlarda yer almıştır. Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Kemal Deniz, Malatya Hâkimiyet Gazetesi, Malatya Söz gazetesi ile birçok dergide köşe yazıları, şiirleri yayımlanmaktadır. 16 eseri kitaplaşmıştır. Deniz, evli ve 4 çocuk, 2 torun sahibidir. ESERLERİ ÖSS ve ÖYS İçin Sözel (Konu Anlatımlı) ÖSS ve ÖYS İçin Sözel (Soru Bankası) Malatya’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri İki Malatya Sevdalısı (R.Çiflikçi ile) Hekimhanlı Aşık Sadık Baba (R.Çiflikçi ile) Gönül Gözü (M.Gülseren ile) Eflatun Cem Güney (S.Emiroğlu, R.Çiflikçi ile) Kırmızı Karanlık (Şiir) Mehmet Ali Cengiz – Gönüllü Kültür Adamı (Biyografi) Dipsiz Umman (Şiir) Kalabalık Yalnızlık (Şiir) Ömür Bohçam (Şiir) Adıyaman- Tarih ve Kültür Üzerine (Müşterek) Işık Kokusu (Şiir)

Kemal Deniz- KGK Malatya İl Temsilcisi

Covid-19 Malatya Basın çalışanlarımızdan Akif Çelik’i aramızdan ayırdı.

Cihana yalnız geldi. Kalabalıklarda yalnız yaşadı. Hakk’a yapayalnız yürüdü Akif kardeşimiz.

Kimsenin düşünmediği, yükünü omuzladığı en zor ve en çok maddi külfet taşıyan organizasyonların altından hiç zorlanmadan kalkardı.

Bu şehirde geçmişte sportif manada yapılan etkinlikleri, bu hizmetin yükünü çekenleri toplum hafızasında yenileyen oydu. Malatya için fedakârlık yapan ve emeği geçenleri hatırlatarak vefa gösteren yine Akif’ti.

Hayat mücadelesinde her vakit yaşama umudunu aktif tutan, yüzünden tebessümü hiç eksiltmedi. Her girdiği toplumda olumlu tavırları ve enerjisiyle bir anda ortamın havasını değiştiren Akif kardeşim, yeri doldurulamayacak bir kayıp oldu Malatya basını için.

Son yıllarda büyük değişim gösteren iletişim teknolojisi ve her konuda buna ayak uydurmaya çalışan basın sektörü sıkıntıya girdi. Dünyamızda yaşanan krizlerin artması ve son bir yılda muhatap olduğumuz pandeminin de üstüne gelmesiyle sorunlar katlandı. Bu durum en çok basın kuruluşlarıyla çalışanlarını etkiledi. İnsanların birçoğu işsiz kaldı.

Bu sıkıntılı dönemde Malatya/Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çınar, Akif Çelik kardeşimizi kendi kurumunda istihdam ederek yardımcı oldu. Ne yazık ki Covid-19’a yakalanan Akif Çelik bu hastalık ile verdiği mücadelede yenik düştü.

Sayın Mehmet Çınar aileye desteğini, Akif’in yerine Yeşilyurt Belediyesi Basın biriminde, oğlu Recep Tayyip Çelik’i işe başlatarak sürdürdü. Çınar Başkan’ın bu tavrı Malatya basın camiasını mutlu etti.

Basın mensuplarının sıkıntılı dönemlerinde onlara sahip çıkan Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çınar’a, Malatya Basını ve KGK üyeleri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.