3. Küresel Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

08.11.2023
3. Küresel Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 2023 Küresel Başarı Ödülleri töreni Alanya’da Lonicera World Otel balo salonunda gerçekleşti. Gecenin yıldızı ödül alan Kazak Kozmonot Ebubekirov oldu.

ÜNLÜ Televizyon Gazetecisi ve KGK Genel Sekreter Yardımcısı Benan Kepsutlu’nun başarılı sunumuyla gerçekleşen Küresel Başarı Ödülleri’nin sahiplerini bulduğu Gala Gecesi, Ekotürk TV ile birlikte 24 ayrı TV kanalından canlı yayınlandı. Ülkemize ve medeniyetimize değer katan birçok ismin ödül aldığı geceye MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve 23. Dönem MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız ile Alanya Kaymakam Vekili Orhan Altun, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, TÜRKSOY Geçmiş Dönem Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Almanya’nın Bingen Belediye Başkanı ve Dünya Kardeş Kentler Turizm Birliği Başkanı Thomas Feser ve Alanya protokolü tam kadro katıldı. Açılış konuşmasını yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, ödül töreninin her yıl farklı dallarda ve küresel nitelikte verildiğini belirterek, “Az ve öz ödül veriyoruz. Toplumsal yarar gözetiyoruz. İnce eleyip sık dokuyoruz. Bu etkinliğimize destek veren tüm kişi ve kurumlara şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Milletvekili Başkan da yaptığı konuşmada konseyin çalışmalarından övgüyle söz etti ve her zaman destek olacaklarını söyledi. Alanya Belediye Başkanı Yücel de konseyin bu etkinliklerini Alanya’da yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti. 550’den fazla konuğun katıldığı gala gecesi çeşitli etkinliklerle sona erdi. Ödüller şu şekilde sahiplerini buldu:

KÜRESEL BİLİM ÖDÜLÜ

İlk ve tek uzaya çıkan Türk ve Müslüman olan Kazak Kozmonot Toktar Ebubekirov Küresel Bilim Ödülü’nü Antalya Miletvekili Abdurrahman Başkan’ın elinden aldı. Geceye kozmonot resmi kıyafeti ile katılarak ilgi odağı olan ve konukların bol bol fotoğraf çektirdiği Ebubekirov, ödül için duyduğu mutluluğu belirterek Türk halkına ve konseye teşekkür etti. Rusya ve Kazakistan’da milli kahraman olarak nitelenen Ebubekirov, uzayda 8 gün kaldı ve bir dizi bilimsel deneyi başarıyla gerçekleştirdi.

KÜRESEL SPOR ÖDÜL

Elde ettikleri kıtalararası Dünya ve Avrupa şampiyonluklarıyla tüm dünyada takdir toplayan Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı adına Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ’a Küresel Spor Ödülü’nü Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu takdim etti. Üstündağ, ödülü kadın voleybol takımı oyuncuları adına aldığını ifade ederek, “KGK ailesinin bu ödülünden onur duyduk” dedi.

TÜRK DÜNYASI ÖDÜLÜ

Dünyanın 100’e yakın ülkesinde faaliyet göstererek Türk kültürünü, sanatını, dilini ve bayrağını farklı coğrafyalara taşıyan Yunus Emre Enstitüsü adına Başkan Prof. Dr. Şeref Ateş’e Türk Dünyası Ödülü’nü EKOTÜRK TV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özdemir verdi. Başkan Ateş, ödül için konseye teşekkür etti ve konseyle her daim işbirliği içinde çalıştıklarının altını çizdi.

KÜRESEL İNSANİ YARDIM ÖDÜLÜ

6 Şubat depremleri sonrasında deprem bölgesine yurtdışı kaynaklarından elde ettiği hibeyle çok sayıda mobil hastane kuran TURMAKS şirketi adına yönetim kurulu başkanı Ali Kemaloğlu’na Küresel İnsani Yardım Ödülü’nü Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel verdi. Kemaloğlu, ödülün çok anlamlı olduğunu belirterek, “Konseyin bu duyarlılığı için çok teşekkür ederim” dedi.

KÜRESEL TURİZM VE TANITIM ÖDÜLÜ

Türkiye’nin fahri turizm elçisi olarak Avrupa ülkelerinde turizm odaklı tanıtım ve algı çalışmalarıyla bilinen Turizm Duayeni Hüseyin Baraner’e Küresel Turizm ve Tanıtım Ödülü Antalya’nın bayrak taşıyıcı havayolu Corendon Airlines sahibi Yıldıray Karaer tarafından takdim edildi. Baraner, ödülün kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, “Bu alanda Türkiye’nin en önemli meslek örgütü KGK ailesinin takdirini kazanmaktan mutluyum ve çok teşekkür ederim” dedi.

KÜRESEL MEDYA ÖDÜLÜ

Kurulduğu andan itibaren özellikle Azerbaycan-Türkiye dostluğuna katkı sağlayan yayınları ve tüm kıtalara uzanan haberciliğiyle uluslarası yayıncılıkta yer edinen Haber Golbal TV kanalı adına Haber Genel Koordinatörü Serdar Akdoğar’a Küresel Medya Ödülü’nü KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim takdim etti. Akdoğar, ödül için konseye teşekkür etti.

SPONSORLARA ŞÜKRAN PLAKETİ

Konseyin ödül töreni ve çalıştayına sponsor olan firmaların temsilcilerine de şükran plaketleri takdim edildi. Törenin ana sponsoru MMT Tunç Grup adına A. Kadir Tunç ile Eftelia Otelleri sahibi Mehmet Aydıncı ve Lonicera Otelleri sahibi Uğur Sipahioğlu’na şükran plaketlerini KGK adına Kazak Kozmonot Toktar Ebubekirov takdim etti.

YAZAR BİLGİSİ