2’nci Küresel Medya Buluşması ödül töreniyle taçlandı

25.10.2022
2’nci Küresel Medya Buluşması ödül töreniyle taçlandı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) 2’nci Küresel Medya Buluşması kapsamında düzenlenen Küresel Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni 27-30 Ekim 2022 tarihlerinde Alanya’da gerçekleşti. 21 ülkeden 37 yabancı gazeteci ile birlikte toplam 156 gazetecinin katıldığı medya buluşmasının onur konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu.

ALANYA’da Eftelia Marin Otel konferans salonundaki bir dizi toplantıdan oluşan medya çalıştayı sonrasında Lonicera World Otel Balo Salonu’nda Küresel Medya Başarı Ödülleri töreni yapıldı. Ödül törenine Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanısıra Dünya Rus Medya Konseyi Başkan Vekili ve TASS Ajansı Genel Müdür Vekili Mikhail Gusman, Dünya Basın Konseyleri Başkanı ve KKTC Basın Konseyi Başkanı Prof. Dr. Melek Şule Aker, duayen gazeteci yazar Yavuz Donat, Eko Türk TV sahibi Cengiz Özdemir, MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı) Recep Ergül ile MESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Çalışma Bakanı Mustafa Kul da katıldılar. Geceye Alanya’dan katılan isimler arasında ise Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkan Vekili Feyzi Alaettinoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Engin Burak Mindivanlı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı Fatma Taşpınar, Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile çok sayıda iş insanı katıldı.
Gece, 20’den fazla Türkiye ve KKTC TV kanalından canlı olarak yayınlandı. Gala Yemeği ve Ödül Töreni programı, KGK Dış Medya Meclis Başkan Vekili başarılı TV gazetecisi Benan Kepsutlu’nun Türkçe ve İngilizce sunumuyla başladı. Programın açılış konuşmalarını KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirdiler. Gecede konuşan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK’nin 81 il ve 58 ülkede temsilcisi bulunduğunu belirterek, 21 ülkeden 37 yabancı olmak üzere toplam 156 KGK üyesinin törene katıldığını açıkladı. Dim, “Bütün Türkiye’de örgütlendiğimiz gibi ki, şu an eksik olduğumuz hiçbir il yok. Dünyanın bütün coğrafyalarında toplam 58 ülkede temsilci atadık. Bu sayı her geçen gün artıyor. Ülkesel değil küresel bir organizasyona dönüştük. Şu anda KGK’nın 50 ilinden gelen temsilciler aramızda. Ve bunun yanı sıra bizim 58 ülkedeki temsilcilerimizden şu an 21’i aramızda” dedi. Programının yoğunluğu nedeniyle geceye katılamayan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise telekonferans yöntemiyle salondaki haziruna hitap etti.

ÇAVUŞOĞLU: KGK TEMSİLCİLERİ FAHRİ ELÇİMİZ

Geceye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunumunu yaptığı Türkiye Yüzyılı etkinliği nedeniyle katılamadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, cumhuriyetin ikinci yüzyılını dünyada Türkiye yüzyılı yapma hedefleri olduğunu söyledi. Son 20 yılda Türkiye’nin bölgesel güçten küresel güç haline geldiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Elbette KKTC Kıbrıs halkının da can Azerbaycan’ın da tüm Türk dünyasının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Küresel Gazeteciler Konseyi kısa sürede büyük gelişme kaydetti. Türkiye’nin her noktasında olduğu gibi dünyanın her kıtasında temsil edilen küresel bir medya kuruluşuna dönüştü. Bu konuda KGK başkan ve yönetimini kutluyorum. Dış ülkelerdeki KGK temsilcileri Türkiye’nin fahri elçisi gibi görev yapıyorlar. Bundan dolayı da çok memnuniyet duyuyoruz. Konseye kamu diplomasisi faaliyetleri çerçevesinde her daim destek vermek de bizim görevimizdir” dedi.

TATAR: KIBRIS ADASINDA, TÜRKİYE GARANTÖRLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEKTİR

Kıbrıs’ın milli ve ulusal bir dava olduğunu belirterek konuşmasına başlayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’nin desteği ile mücadeleyi sürdürdüğünü söyledi. Kıbrıs’ta adil ve kalıcı sürdürülebilir çözüm için egemen eşitliğinin tanınması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ın uluslararası anlaşmalardan kaynaklı hakkı olan Türkiye’nin garantörlük hakkıyla bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi olduğunu söyledi. Beşparmak Dağlarından bakıldığında Torosları gördüklerini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasında Türkiye Cumhuriyeti garantörlüğünün sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Kritik süreçte oynanan oyunlara rağmen Kıbrıs’ta Türk askerinin caydırıcı güç olarak ilelebet devam etmesi gerektiğini söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, karşı tarafın niyetini yakinen bildiklerini kuzey ve güneyi birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türk askerinin adadan çekilmesiyle durumun 1974 öncesine sürüklenebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu zaman içerisinde üniter devlete evrilebilir. Avrupa Birliği de olacağı için oynanan oyun Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kaldırılması ve Türk askerinin adadan çekilmesiyle Kıbrıs Türklerinin 1974 öncesine sürüklenebileceğidir. Hem Kıbrıs’ta hem de mavi vatanda Türkiye-KKTC arasındaki işbirliğiyle, bölgemizin jeopolitik, jeostratejik ve deniz yetki alanlarında, kıta sahalarında, göklerde ulusal çıkarlarımızı birleştirmek suretiyle, çok daha üstün ve milli pozisyonun sürdürülmesi bize yakışandır. Onu yapıyoruz. Bu akşam hep birlikte bu süreçlerde bizlere fevkalade önemli destekleri olan Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na ve Kıbrıs davasına medya desteğini her daim veren Küresel Gazeteciler Konseyi’ne yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi. Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Küresel Diplomasi ödülü KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, vefa ödülü Sabah Gazetesi köşe yazarı Yavuz Donat’a, Türk dünyası ödülü TÜRKSOY geçmiş dönem başkanı Düsen Kaseinov’a, medya ödülü TRT World Kanalı adına Antalya Bölge Müdürü Hikmet Kocaman’a, gazetecilik ödülü ise Ukrayna’dan yaptığı yayınlarla dünyanın dikkatini çeken Kırımlı kadın gazeteci Gülsüm Khalilova’ya verildi.

ŞÜKRAN PLAKETLERİ

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, MESAM Başkanı Recep Ergül, Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Melek Şule Aker, HEGEM Başkanı Adem Solak ile EKOTÜRK TV sahibi Cengiz Özdemir ve organizasyona katkıda bulunan kurum ve kişilere şükran plaketlerinin de takdim edildiği Gala Yemeği ve Ödül Töreni programı, müzik ve eğlence ile devam etti.

YAZAR BİLGİSİ